Němečtí psychologové přišli s technikou, která pomohla více než půlce účastníků studie omezit nutkavé chování, jako je okusování nehtů, škrábání kůže či vytrhávání vlasů. Vypadá to tak jednoduše, až je to k neuvěření.
Nejlepší výsledky má tato nová metoda právě proti okusování nehtů. Většina účastníků uvedla, že by ji doporučili vyzkoušet i dalším lidem. Vědci své výsledky popsali ve studii publikované ve vědeckém časopise JAMA Dermatology.
Reakce na stres, které se těžko zbavuje
Předpokládá se, že nutkavé chování postihuje přibližně pět procent světové populace. Většina lidí s tímto zlozvykem začne v dětství, kdy slouží jako rychle dostupný ventil v případě stresu, strachu a úzkosti, s mnoha lidmi však zůstane až do dospělosti. Typickým projevem je drobné sebepoškozování se při stresu, které se projevuje škrábáním se, rýpáním se v kůži, vytrháváním chloupků na obličeji anebo trháním vlasů.
Většinou nemá toto nutkavé chování žádné závažné důsledky, je to jen nepříjemné. Lidé ho neřeší, protože neznají účinnou pomoc a ani věda dlouho žádnou nenabízela. Teď se to změnilo.
Tření konečků prstů nebo pohyby rukou po kůži, takto jednoduše se zbavíš zlozvyku
„Místo okusování, trhání nebo tahání se alespoň dvakrát denně jemně dotýkejte své pokožky, například lehkým třením konečků prstů, dlaně nebo hřbetu paže,“ doporučují němečtí psychologové. Některé techniky názorně představují ve videu. Doporučují osvojit si jednu až tři taktiky z devíti nabízených, aby si je tělo jednoduše zautomatizovalo.
Jejich strategii, která spočívá v nahrazení škodlivého návyku jiným, vyzkoušeli na 268 lidech. Šestitýdenní studie pomohla 53 % účastníků. „Základním pravidlem je jenom se lehce dotýkat svého těla,“ uvedl pro stanici NBC News hlavní autor Steffen Moritz. „Pokud jste ve stresu, můžete pohyby provádět rychleji, ale ne s větším tlakem.“
Metoda by se brzy mohla stát běžnou součástí „léčby“ zlozvyků
Autoři dodávají, že je sice zapotřebí další výzkum, ale tato strategie by mohla být brzy oficiálně doporučena jako doplněk k dalším technikám, které se používají. V současné době se lidem s těžšími formami tohoto chování předepisují léky, například antidepresiva, další možností může být terapie. To ale podle Moritze pomáhá jen necelé třetině postižených.
Výhodné na této metodě je hlavně to, že se dá vysvětlit pomocí instruktážního videa. Nespočívá v medikaci, která je pro chudší vrstvy příliš drahá, a nevyžaduje ani osobní konzultace s expertem. Celý manuál k metodě nahrazení zlozvyku je dostupný zde.