Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Marylin Monroe zpívá o tom, že jsou diamanty nejlepším přítelem ženy. Nejspíš ale nemyslela tyto šperky.
Náhrdelníky, čelenky nebo prsteny často bývají ozdobou, která ozvláštní každý náš outfit. Po světě se ale nachází řada drahokamů a šperků, na které se už dlouho pouze práší. A to z velmi dobrého důvodu. Jejich cena je totiž často nemalá a tím nemyslíme jen z finančního hlediska. Kvůli diamantům se i vraždilo a o některých klenotech se zase říkalo, že jsou prokleté.
Pojďme se podívat na záhadu pěti šperků, se kterými se pojí řada tragédií a dokázaly vyhladit i několik generací královské dynastie. Historici a historičky apelují: pokud na ně narazíš, vyhni se jim obloukem!
Diamant Naděje
Největší modrý diamant na světě zvaný Hope váží 45,52 karátu a v současné době je oceněn na více než 250 milionů dolarů (v přepočtu 5,5 miliardy korun). Jméno má po jednom z majitelů Thomasi Hopeovi, po staletí jich však vystřídal několik. Vlastníci klenotu měli jedno společné – osudy všech byly poměrně tragické, což přispělo k řečem o tom, že šperk byl prokletý.
Začalo to v 17. století, kdy jej francouzský obchodník Jean-Baptiste Tavernier ukradl z indické sochy. Brzy po krádeži diamantu onemocněl smrtelnou horečkou. Než zemřel, stihl jej prodat francouzskému králi Ludvíku XIV., o jehož osudu už víme z hodin dějepisu. Společně s manželkou Marií Antoinettou skončili pod gilotinou.
Nečekaná smrt potkala desítky dalších majitelů, mezi které patřila princezna z Lamballe Marie-Louise nebo řecký obchodník Simon Maoncharides. „Například šperkaře Wilhelma False, který dostal za úkol diamant přebrousit, zabil jeho vlastní syn, který pak spáchal sebevraždu. Majitel diamantu, řecký obchodník Simon Maoncharides, sjel s autem z útesu, přičemž zemřela jeho manželka i děti,“ vylíčil server Mental Floss.
Jako poslední jej na krku nosila bohatá dědička Evalyn Walsh McLean. „Říká se, že ve chvílích, kdy měla kámen na sobě, zemřely její dvě děti,“ přibližuje specialistka na šperky Arabella Hiscox pro BBC. Dědička finančně zkrachovala, opustil ji také manžel kvůli milence.
Dnes se klenot nachází v národní sbírce drahokamů ve Smithsonian muzeu v americkém Washingtonu. „Když je vystaven ultrafialovému světlu, září krvavě červeně, což jen přidává na jeho tajemnosti,“ uvádí Hiscox.
Koh-i-Noor
Hodnota jednoho z největších broušených diamantů na světě se 186 karáty se v současnosti pohybuje kolem 20 miliard dolarů (446 miliard korun). S unikátním drahokamem, který je nyní součástí britských korunovačních klenotů, se však pojí kontroverze. Traduje se totiž, že přinesl smůlu několika královským dynastiím po celém světě.
Historie sahá až do roku 1628, kdy byl Koh-i-Noor součástí drahokamy posetého trůnu mughalského vládce Šáhdžahána. O zhruba století později byl trůn vypleněn a diamant byl odvezen na území dnešního Afghánistánu. Diamant údajně prošel rukama různých vládců a přispěl ke krveprolití. V roce 1813 se nacházel v Indii.
Indii však násilně kolonizovala Anglie, která přinutila desetiletého následníka pandžábského trůnu, aby se vzdal diamantu i suverenity a daroval Koh-i-Noor královně Viktorii. Diamant v současnosti zůstává skryt v přísně střeženém londýnském trezoru.
Koruna z jahodových listů
Britská královská rodina vlastní mnoho pozoruhodných šperků. Ve sbírce má také korunu, jejíž dominantou jsou jahodové listy. Nikdo si jej však dnes netroufne vzít z prostého důvodu. Diadém navrhl v 19. století manžel královny Viktorie princ Albert jako svatební dar pro jejich dceru, princeznu Alici. Ve stopách zdobné čelenky ale vždy následovala smrtelná tragédie.
Princ Albert zemřel na tyfus těsně předtím, než viděl svou dceru ve svatebních šatech. Svatba se paradoxně řadí mezi nejsmutnější události v historii britského království. Tím to ale neskončilo. V listopadu 1878 pak Alice a její děti téměř zemřely na záškrt.
Alice ve své závěti odkázala diadém nejstaršímu synu Ernstovi. Toho však smůla též neminula. Jeho dítě nepřežilo porod a on sám zemřel na tyfus. Princezna Cecilie s rodinou zemřeli při havárii letadla. Ironií osudu je, že se zrovna chystali na svatbu.
Purpurový safír z Dillí
Název tohoto podmanivého předmětu trochu klame. Nejedná se totiž o safír fialového zbarvení, nýbrž jde o průhledný ametyst, což je polodrahokam. S jeho příběhem se podělilo Národní historické muzeum v Londýně, kde je nyní uchováván. Šperk je údajně navždy prokletý a přináší neštěstí každému, kdo se ho jen dotkne.
Klenot pochází z indického Kanpuru a ležel v chrámu Indry, což je bůh války a počasí v hinduismu. Vzácný klenot však ukradl bengálský voják Colonel W. Ferris během indického povstání v roce 1857 v Kanpuru a odvezl ho do Anglie. Záhy však přišel o všechny peníze, zdraví i život. Podobně skončil i jeho syn a další majitelé ametystu.
V roce 1890 se pak dostal do rukou spisovatele a vědce Edwarda Herona-Allena, který po několika letech nošení a nešťastných událostí, které nebyly pouhou náhodou, v dopise popsal, že kámen je prokletý. Bál se také o osud své malé dcerky, a tak se v roce 1904 rozhodl kamene zbavit a odkázat Národnímu historickému muzeu v Londýně.
Prokletí neskončilo ani v roce 2000, když vědecký pracovník muzea John Whittaker přesouval safír na konferenci. Cestou ho ale zastihla silná bouře. Při druhém setkání s kamenem jej ochromily silné žaludeční potíže a při třetím se mu projevily komplikace s ledvinovými kameny.