V dnešní době je velmi jednoduché nechat se vyrušit, spadnout do prokrastinace a mít ze všech úkolů hrůzu. Tyhle appky a rozšíření ti pomohou vrátit zpátky pozornost.
Internet je přehlcený informacemi a líbivé ikonky, upozornění a algoritmy tě udržují v takovém dopaminovém opojení, že se k sociálním sítím, uspokojivým hrám a krátkým videím vracíš několikrát denně, aniž by sis to možná uvědomoval*a. A než se naděješ, je pozdě večer a tobě se zase nepodařilo udělat to, co potřebuješ.
Připravili jsme si pro tebe deset technologických aplikací a rozšíření, které ti pomohou vybojovat tvou pozornost nazpátek, získat víc volného času a udělat z brouzdání po sociálních sítích vědomější činnost.

Forest
Snad nejroztomilejší způsob, jak se zbavit roztěkanosti a získat zpátky pozornost, ti nabízí aplikace Forest. Díky ní můžeš pracovat a postupně si nechávat růst vlastní digitální lesík. Na začátku si nastavíš čas, po který se budeš potřebovat soustředit, nebo minimálně nesahat po mobilu. Forest necháš spuštěný a sleduješ, jak ti v něm po danou dobu roste nový stromeček.
Ale pozor! Když aplikaci schováš na pozadí, stromeček umře a veškerý čas, který jsi jeho pěstování obětoval*a, přijde vniveč. Tahle roztomilá kreslená appka tě k soustředění motivuje hned několika způsoby. Hezky pohromadě totiž vidíš, jak se tvůj les rozšiřuje, během soustředění se čas odpočítává (je snadnější blok nepřerušit, protože zbývá „už jen“ deset minut) a stromeček je průběžně větší. Postupně si můžeš dokupovat různé další rostlinky a svou hru o pozornost rozehrát opravdu ve velkém.

Forest navíc všem tabulkovým lidem nabízí hezky zpracované statistiky o tom, jak se jim daří soustředit. Vidíš, kolik digitálních stromečků vyrostlo za den, týden i rok a kolik času ses soustředil*a na práci, školu, studium nebo kamarády. Forest totiž primárně nevnucuje vyšší produktivitu, ale kvalitně strávený čas bez mobilu přilepeného k ruce.
Cena: Jednorázově 3,99 dolaru, dají se dokupovat další rozšíření.
One Sec
Znáš to. Nudíš se, jíš nebo nemůžeš spát, a tak sáhneš po telefonu a hned zapínáš Instagram, TikTok nebo si jdeš zahrát nějakou hru. Často ani ne proto, že by se ti chtělo, je to prostě podvědomá záležitost. Obědváš, scrolluješ, otevřeš knížku, začínáš srollovat, sedíš na toaletě a pro změnu zase projíždíš for you page na TikToku.
One Sec je aplikace pro iOS a Android, ale funguje i jako rozšíření do prohlížečů, a navíc na brutálně jednoduchém principu. Kdykoliv budeš chtít otevřít Instagram (nebo jakoukoliv jinou appku, kterou zvolíš), poprosí tě One Sec, aby ses zhluboka nadechl*a a vydechl*a. Po několika sekundách se tě zeptá, jestli si skutečně přeješ aplikaci otevřít a proč.

Aby tě One Sec ještě trochu odradila od automatizovaného zapínání oblíbených zdrojů levného dopaminu, bez okolků ti napíše, kolikrát jsi v posledních 24 hodinách chtěl*a „zakázanou“ aplikaci spustit. Už po jednom dni tě možná překvapí, jak moc nevědomě po Instagramu, TikToku, Messengeru nebo YouTube saháš.

Cena: Zdarma pro jednu aplikaci, 2,99 dolaru/měsíc, případně 19,99 dolaru ročně.
Blank Spaces
Aplikace Blank Spaces je v boji proti kompulzivnímu sahání po telefonu jen těžko nahraditelným pomocníkem a v kombinaci s již zmíněnou One Sec s ním dokážeš zatočit raz dva. Možná si ani neuvědomuješ, kolikrát sociální sítě, hry nebo on-line obchod zapneš prostě proto, že jsi zvyklý*á kliknout na líbivou ikonku hned po odemčení telefonu.

S Blank Spaces tyhle líbivé ikonky zmizí a na domovské ploše se ti zobrazí jen suchý textový výčet aplikací, které si určíš. Já si v seznamu nechal jen Telefon, Spotify, Zprávy a Poznámky. S nehezkým výčtem nejnutnějších aplikací nemáš kam automaticky kliknout, a pokud chceš otevřít svou oblíbenou „prokrastinační“ appku, musíš vědomě jít do knihovny aplikací a otevřít ji.

Nevýhodou je, že netrvá dlouho, než si mozek zapamatuje, kde se v knihovně nachází, a i složitější proces otevření si zautomatizuje. Jestli Blank Spaces ale zkombinuješ s One Sec, máš velkou naději, že se tvůj čas na sociálních sítích nebo u her významně sníží, a když už je zapneš, bude to opravdu vědomé rozhodnutí.
Cena: Zdarma s omezeným počtem odkazů, plná verze za 3,99 dolaru/měsíc nebo 22,99 dolaru jednorázově.
Cold Turkey
Jednoduché rozšíření pro prohlížeče, které plní jen jedinou funkci. Tvrdě blokuje stránky, na které se nechceš dívat. V časech věnovaných práci nebo učení to může být Instagram, Facebook nebo Twitter, v době volna třeba pracovní e-mail. Neoblomného blokovacího krocana můžeš zapnout manuálně a kdykoliv ho zase vypnout nebo na určitou dobu blok „zamknout“.
V takovém případě se ti po omezenou dobu prostě nepodaří dostat na stránky. Blok nepůjde vypnout, Cold Turkey nepůjde odinstalovat. Máš jednoduše smůlu a nezbyde ti, než svoje vlastní rozhodnutí a závazek respektovat.

V základní verzi, která je zdarma, si můžeš nastavit libovolný počet bloků a manuálně je zapínat buď v měkčí, nebo zamknuté podobě. Placená verze nabízí i automatizované spuštění a bloky se budou zapínat a zase vypínat podle tebou nastaveného rozvrhu na denní i týdenní bázi. Naplánovat si můžeš taky krátké pauzy a nechat software, aby tě nenechal ztratit pozornost.
Cena: Základní verze zdarma, Pro verze za 1029 korun.
OmmWriter
OmmWriter je nepostradatelný pomocník, především pokud se věnuješ psaní, chceš si vést deník a nenechat se u toho rušit nebo potřebuješ místo, kde brainstormovat. Aplikace je textový editor osekaný o celou řadu funkcí, takže vidíš jenom bílou stránku, případně uklidňující pozadí a text. Nic víc. Nic míň.
V tomhle textovém editoru máš jenom omezené možnosti formátování textu (můžeš si vybrat z několika základních fontů a velikostí), zároveň tě ale nemůže nic vyrušit. Do stavu bdělosti ti navíc pomůže podkresová hudba a zvuk ťukání do klávesnice, který ti dodá romantický pocit, že píšeš na stroji.

OmmWriter je minimalistický a pomůže ti nechat zmizet všechen okolní svět.
Cena: Vývojáři tě nechají rozhodnout se, kolik jim přispěješ. Minimální částka je ale 7,78 dolaru.
Flow
Pokud se chceš opravdu dobře soustředit, neměl*a bys zapomínat na pauzy. Jednou z technik, která ti může pomoci být produktivní a zároveň si neuvařit mozek, je technika pomodoro, kde kombinuješ krátké pracovní úseky s malými pauzami a pravidelně odpočíváš i delší dobu. O této technice jsme detailněji psali například zde.
Aplikace Flow ti pomůže udržet přehled o tom, kolik času ti ještě zbývá, upozorní tě na začátek i konec pauzy. Ty si musíš jenom zvolit, jak dlouho chceš v jednom bloku pracovat (obvykle se doporučuje 20–30 minut), jak dlouho budou trvat dílčí krátké pauzy a kolik času věnuješ té velké. Flow tě pak upozorní, že je čas spustit oči z obrazovky, vrátit se k práci nebo si dát delší pauzu. Kromě toho ji můžeš využít jako blokátor některých aplikací. Pro verze nabízí další kombinace a ukládání nastavení pro různé typy práce, synchronizaci s kalendářem od Applu, zvukový doprovod nebo blokování různých webových stránek.

Pokud během dílčích pracovních bloků udržíš pozornost, zjistíš, že za kratší čas stihneš výrazně víc práce, případně ti ho zbyde víc na věci, které tě baví.
Cena: Základní verze je zdarma, Pro verze za 1 dolar/měsíc, případně 29 dolarů jednorázově.
Noisli
Poslech monotónního zvuku nebo šumu může pomoci jak soustředění, tak i uvolnění se nebo usínání. Noisli můžeš využít k lepšímu soustředění, když ti playlisty s bílým šumem na Spotify přestanou stačit.
Na webových stránkách Noisli si totiž sám*sama zvolíš, jestli se potřebuješ uvolnit, nebo naopak vypnout síly a soustředit se. Rozšířená verze nabízí také playlisty vhodné na psaní, kreativní brainstorming nebo filtr okolního hluku. Už v základní si ale můžeš namíchat zvuk podle sebe a přenést se z kanceláře k vodopádu, poslechnout si praskání dřeva nebo zvuky kavárny.
Zkus si šum pustit na nižší až střední hlasitost a uvidíš, že se tvoje roztěkané myšlenky zklidní. Podobné zvuky totiž mohou pomáhat i lidem s poruchou pozornosti. Pokud se mezi ně nepočítáš, uklidní tvůj mozek prakticky okamžitě.

Cena: Základní verze zdarma, rozšířená 10–12 dolarů/měsíc, aplikace jednorázově 1,99 dolaru.
Ad blocker
Ad blockerů existuje celá řada a je v podstatě na tobě, který ti bude vyhovovat. Mezi ty nejlépe hodnocené patří například AdBlock, TotalAdBlock nebo AdGuard. Možná to tak nevypadá, ale všudypřítomné reklamy opravdu dokážou ovlivnit tvoje soustředění. Jenom si vzpomeň, kolikrát sis chtěl*a něco přečíst a za minutu už jsi brouzdal*a e-shopem s módou.
Blokátor reklam ale doporučujeme jenom v případě, když se opravdu potřebuješ soustředit. Nezapomeň, že peníze z reklamy pomáhají tvůrcům a tvůrkyním obsahu zaplatit účty, a pokud si je nechceš předplatit na monetizačních platformách, pomůžeš jim vypnutým ad blockerem.

VOS.health
Můžeme ti nabídnout tisíc nástrojů, které ti pomohou vědoměji se rozhodovat o čase stráveném na sociálních sítích, u her nebo sledováním videí. Pozornost je ale potřeba cvičit, i když ji zrovna nepotřebuješ napřímit k hodinám učení na zkoušku nebo k důležitému pracovnímu projektu.
Česká aplikace VOS.health ti nabízí personalizovaný program, který může výrazně pomoci nejen tvému soustředění, ale i duševnímu zdraví jako takovému. Najdeš v ní nabídku dechových a meditačních cvičení, která mohou vést ke zlepšení pozornosti, ale taky chytrý deník, záznamy nálady, afirmace, odborné články a k dispozici ke konzultaci tvého stavu ti jsou odbornice a odborníci.
Ty se postupně vydáváš na cestu za zlepšením té oblasti života, kterou si zvolíš. Kromě produktivity ti může aplikace pomoci vylepšit vztah k jídlu, lépe pracovat se stresem, upevnit vztahy nebo zlepšit spánek.
VOS.health může být tvůj terapeut do kapsy a rozhodně stojí za to vyzkoušet jej nejen na zlepšení pozornosti. Více se o něm dozvíš v našem testu.

Cena: Od 6,59 dolaru/měsíc až po 79,99 dolaru/rok, záleží na členství.
Režim letadlo, šuplík, papír a tužka
Nejlepší řešení často bývají ta nejjednodušší. Jestli nutně nepotřebuješ počítač nebo telefon k práci, nech obojí vypnuté (případně aspoň vypni upozornění) a zařízení před sebou schovej v šuplíku, skříni nebo jiné místnosti.
Využij analogovou kuchyňskou „minutku“ a pravidelně odpočívej, klidně jenom pár minut. A jestli potřebuješ pracovat na počítači, odlož alespoň telefon. Uvidíš, že když ho nebudeš mít na očích, nebude tě tolik lákat po něm sáhnout.