Spoluzakladatel skupiny Pink Floyd nemohl vystoupit na půdě Pensylvánské univerzity kvůli obvinění z antisemitismu poté, co na berlínském koncertě oblékl uniformu inspirovanou nacismem.
Osmdesátiletý zpěvák a skladatel měl na univerzitě vystoupit v sobotu, konkrétně se měl účastnit panelové diskuze v rámci literárního festivalu Palestina píše. Po přistání v Pensylvánii ale na Instagramu zveřejnil video, v němž uvedl, že mu bylo řečeno, že místo skutečné účasti na diskuzi vystoupí prostřednictvím Zoomu.
Waters s obviněními nesouhlasí. Chtějí ho prý očernit a umlčet
„Řekli mi, že mě na místo konání nepustí, a místo toho mi zařídili účast prostřednictvím Zoomu. Vážil jsem sem takovou cestu, abych se osobně účastnil. Záleží mi na problémech, o kterých se diskutuje. Ale to této ‚univerzitní policii‘ asi nestačí,“ uvedl Waters. Na videu je také vidět, jak umělec listuje výtiskem univerzitních novin Daily Pennsylvanian, které zveřejnily článek s titulkem „Festival Palestina píše přerostl v celoškolní kontroverzi“.
V tomto článku se uvádí, že několik studentů a studentek židovského původu poslalo vedení školy dopis, v němž odsoudili antisemitismus některých řečníků. Podle jednoho z autorů dopisu by přítomnost takových lidí na festivalu mohla zapříčinit nepřátelské prostředí pro židovské studentstvo před Jom kipurem, jedním z nejsvatějších dnů židovského kalendáře.
Přestože článek nezmiňuje žádné konkrétní jméno, zpěvák ve videu říká, že ho obvinění z antisemitismu velmi zasáhla a že se článek jen snaží odvést pozornost od problémů, které se v rámci diskuze a celého festivalu měly probírat. „Pokud vás dokážou přimět přemýšlet o antisemitismu, nebudete přemýšlet o tom, že Palestinci na okupovaných územích nemají žádná lidská práva. Měli bychom řešit právě takové věci, ne to, jestli je Roger Waters antisemita, nebo ne,“ doplnil zpěvák.
Kromě Waterse vadila studentům a studentkám přítomnost i dalších osobností, jmenovitě například palestinské ilustrátorky a autorky Ayi Ghanameh. Ta na sociální síti X dříve napsala „Smrt Izraeli“ a uvedla, že se nemůže dočkat dne, kdy nastane konec tohoto „nemocného a démonického projektu“. Představitelé festivalu však popřeli, že by na akci pozvali kohokoli s antisemitskými názory.
Zpěvák se dostal pod palbu kritiky poté, co si letos v květnu během koncertu v Berlíně oblékl dlouhý černý kabát, černé rukavice a černé sluneční brýle a vše doplnil červenou páskou na ruce. Oblečení připomínalo oděv nacistického důstojníka SS. Bývalého frontmana kapely Pink Floyd kvůli tomu dokonce stíhala německá policie. Zpěvák čelil kritice i za to, že během tehdejších koncertů srovnával současný Izrael s nacistickým Německem.
Waters však svůj výběr kostýmu obhajoval a sdělil, že jím pouze dal najevo svůj jasný postoj vůči fašismu, nespravedlnosti a fanatismu ve všech jeho podobách. „Mé nedávné vystoupení v Berlíně vyvolalo zlovolné útoky těch, kteří mě chtějí očernit a umlčet, protože nesouhlasí s mými politickými názory a morálními zásadami,“ uvedl podle médií v prohlášení a dodal, že zobrazení fašistického demagoga je součástí jeho vystoupení už od filmu The Wall z roku 1980.