Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo zprávu Global Gender Gap Report 2023, ve které porovnává rozdíly mezi muži a ženami v různých zemích. Zaměřuje se například na ekonomické příležitosti nebo dosažené vzdělání.
Zpráva měří rozdíly v rovnosti mezi muži a ženami na stupnici od 0 do 100 a skóre lze interpretovat jako vzdálenost, kterou společnost urazila směrem k dosažení parity (tedy k odstranění genderových rozdílů).
Rovnost žen a mužů v Evropě (76,3 %) letos překonala úroveň rovnosti v Severní Americe (75 %) a obsadila první místo z osmi zeměpisných regionů. Zatímco v Evropě první příčky obsadily severské země, Maďarsko, Česká republika a Kypr se umístily na jejím úplném konci.
V letošním roce zpráva srovnala rozdíly v rovnosti mezi muži a ženami ve 146 zemích po celém světě. Refresher ti přináší žebříček deseti „nej“.
10. Belgie
Na desátém místě v žebříčku rovnosti se umístila Belgie, která dosáhla celkového skóre 79,6 %. Oproti minulému roku se tak země zlepšila o dva procentní body. Plného počtu Belgie dosáhla v oblasti vzdělávání a silnou pozici drží také v oblasti zdraví.
9. Litva
Deváté místo patří Litvě se skóre 80 %. Země dosáhla 98,9% parity v oblasti vzdělání a 98% parity v oblasti zdraví. Země má od roku 2020 také premiérku, jak uvádí deník Insider.
8. Namibie
Osmé místo zaujímá Namibie, země, která leží v jihozápadní části Afriky na pobřeží Atlantského oceánu. V letošním roce dosáhla 80,2% parity, což z ní podle zprávy WEF činí nejvýše postavenou zemi subsaharské Afriky na seznamu. Nejlépe se jí vedlo v oblasti zdraví a vzdělávání.
7. Nikaragua
Na sedmém místě se umístila Nikaragua, ležící v Latinské Americe. Dosáhla 81,1% genderové rovnosti a nejvíce bodů získala v oblasti vzdělání. Nedařilo se jí naopak v oblasti ekonomických příležitostí pro ženy.
Jak ovšem upozorňuje BBC, tento výsledek neznamená, že se ženám v Nikaragui žije blaze. Ve srovnání se ženami na celém světě je tomu právě naopak. Důvodem skvělého umístění je totiž fakt, že index měří postavení žen v porovnání s muži v dané zemi, nikoli se ženami na jiných místech.
6. Německo
Německo získalo 81,5 % bodů a zaujímá tak šesté místo v žebříčku WEF. Také této zemi se náramně dařilo v oblasti vzdělání a zdraví. Umístilo se také jako pátá země v oblasti politického zastoupení, nutno ovšem dodat, že se skóre lehce přes 63 %.
5. Švédsko
Snad nikoho nepřekvapí, že je to právě Švédsko, které se umístilo v top pětce. Získalo stejně bodů jako Německo a nejlepší postavení tu mají ženy ve vzdělávání.
4. Nový Zéland
Nový Zéland, stát ležící v jihozápadní části Tichého oceánu, zaujímá čtvrté místo v žebříčku WEF. Země získala 85,5 % bodů v genderové rovnosti. Dařilo se jí ve vzdělávání a politickém zastoupení – jak uvádí Insider, v jejím čele stála žena 16 z posledních 50 let.
3. Finsko
Finsko získalo v letošním roce 86,3 % bodů a umístilo se jako třetí. Plný počet získalo ve vzdělávání, vysoké skóre má také v oblasti zdraví.