Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
1. listopadu 2023 v 16:02
Čas čtení 1:17
Radim Šlechta

V roce 1952 zmizely tři hvězdy beze stopy. Vědci dodnes neví, co se přesně stalo

V roce 1952 zmizely tři hvězdy beze stopy. Vědci dodnes neví, co se přesně stalo
Zdroj: Unsplash/Jeremy Thomas/volně k použití
NEWS
Uložit Uložené

Zmizelé hvězdy jsou další ze záhad, které vesmír provází.

V roce 1952 pořídila Palomarská observatoř v americké Kalifornii několik snímků hvězdné oblohy. Na jednom z nich našel tým tři hvězdy, na tom dalším – jen o hodinu novějším – už nebyla ani jedna z nich. Záhadu zmizelých hvězd se dodnes snaží osvětlit týmy odbornic a odborníků.

Původní snímek pracovnictvo observatoře vyfotilo ve 20:52 místního času. Patrné na něm byly tři hvězdy, daleko výraznější než ty okolní. Na druhém snímku, pořízeném ve 21:45, už tyto hvězdy nejsou. Jak je to možné? V současnosti existují tři vysvětlení. Žádné z nich ale není 100% jisté.

hvězdy
Zdroj: Palomar Observatory/Solano

Podle prvního z nich se mohlo jednat jen o jedinou hvězdu. Ta by musela zářit jasněji, než je obvyklé. Zároveň by okolo ní musela procházet černá díra hvězdné hmotnosti, která by na foťáku způsobila, že se jedna hvězda jevila jako tři. 

„Problémem této myšlenky je, že taková událost by byla nesmírně vzácná, ale jiné fotografické snímky pořízené v 50. letech 20. století ukazují podobná rychlá zmizení několika hvězd,“ uvádí server Universe Today.

Druhou možností je, že na pořízených fotkách ve skutečnosti vůbec nebyly hvězdy. Pokud se nejednalo o jeden objekt podle první teorie, ale o tři samostatné, jejich jasnost muselo něco vyvolat a zároveň od sebe musely být vzdálené maximálně dva světelné roky.

Jednat se mohlo o objekty v Oortově oblaku (hypotetický oblak koment na okraji Sluneční soustavy, pozn. red.), u nichž blíže nespecifikovaná událost způsobila prudké rozjasnění. Další pozorování už je nezachytilo, protože se od sebe mezitím stihly vzdálit a o svůj jas přijít.

Jako třetí vysvětlení se uvádí, že ve skutečnosti nešlo o žádné vesmírné objekty. Observatoř se totiž nachází nedaleko pouště, kde se dříve testovaly jaderné zbraně. Radioaktivní prach mohl kontaminovat fotografické desky a některé snímky tak zmanipulovat. I to se zdá docela možné vzhledem k tomu, že se podobný jev v 50. letech objevoval na fotkách z vesmíru častěji.

Ani s poslední teorií si ale není vědecký tým příliš jistý. Je tedy potřeba počkat ještě na další pozorování.

Domů
Sdílet
Diskuse