Nový výzkum naznačuje, že denní užívání antikoncepce může ztenčovat oblasti mozku zodpovědné za rozhodování a kontrolu impulzů.
Studie publikovaná v odborném časopise Frontiers in Endocrinology analyzovala, jaké účinky má na mozek orální antikoncepce, kterou užívá více než 150 milionů žen na světě. Tým kanadských vědkyň se konkrétně zaměřil na přirozeně a synteticky produkované hormony a jejich roli při zpracování strachu.
„Při předepisování kombinované perorální antikoncepce jsou dívky a ženy informovány o různých fyzických vedlejších účincích, například o tom, že hormony, které budou užívat, zruší jejich menstruační cyklus a zabrání ovulaci,“ uvedla autorka studie Alexandra Brouillard v prohlášení.
Vliv na vnímání strachu
Dodala ale, že účinky na lidský mozek dosud nebyly dostatečně prozkoumány. „Naše studie prokázala, že zdravé ženy, které nyní užívají antikoncepci, mají tenčí ventromediální prefrontální kůru než muži,“ dodala Brouillard.
Právě tato část prefrontální kůry udržuje regulaci emocí, například snižuje signály strachu v kontextu bezpečné situace. Zdá se však, že po ukončení užívání antikoncepčních pilulek by se ztenčení mohlo zvrátit.
„Cílem naší práce není bojovat proti užívání antikoncepce, ale je důležité si uvědomit, že pilulka může mít vliv na mozek. Naším cílem je zvýšit vědecký zájem o zdraví žen a zvýšit povědomí o předepisování perorální antikoncepce a vývoji mozku, což je velmi neznámé téma,“ uzavřela výzkumnice.