Kateřina Otáhalová (Talent Acquisition Partner Applifting – české vývojářské studio, které vytváří software na míru předním tuzemským i zahraničním společnostem)
Co pro vaše potenciální uchazeče znamená práce?
Názor na práci se v případě gen Z víceméně rozděluje na dva tábory. Jedna část uchazečů práci v životě značně prioritizuje a je to pro ni způsob seberealizace, vytváření vlastní přidané hodnoty pro svět a nástroj dalšího rozvoje. Druhá část vnímá práci spíše jako nevyhnutelnou součást života, která jí poskytne dostatek flexibility a finančních prostředků na koníčky a život mimo práci. Tak či tak je pro ně ale důležité, aby měli v práci dostatek podpory a neustálou možnost seberozvoje.
Kolik času denně jsou ochotni věnovat práci?
Čas strávený prací se napříč gen Z různí. Část z ní jsou stále ještě studenti, kteří se teprve dostávají na trh práce, a proto jsou u nich hodiny strávené prací hodně flexibilní. Pro jiné je práce něco, v čem se našli a mají možnost se neustále posouvat dopředu. Proto jim nevadí prací trávit klidně deset hodin denně.
Jaké je jejich kritérium spokojenosti v práci?
Primárním kritériem spokojenosti je u mladší generace flexibilita. U nás třeba dáváme lidem možnost rozvrhnout si svůj čas podle sebe. Nepracujeme klasicky od devíti do pěti.
Co je pro ně v práci no-go?
Nejčastěji jim v práci vadí mikromanagement, nulová flexibilita anebo nudná repetitivní práce. Gen Z také velmi řeší témata sociální nerovnosti na pracovišti, jako například šikanu, sexismus či homofobii. Mimoto pozorujeme i zvyšující se trend zájmu o práci v IT u žen, díky čemuž mizí nálepka čistě mužského odvětví.
Jaká je pro ně ideální měsíční mzda, respektive jak moc se liší od částky, kterou jim chcete dát?
U gen Z pozorujeme vyšší informovanost a celkový přehled o tom, jak se jejich role finančně pohybuje na trhu, než tomu je u jiných generací. Celkově je tato generace mnohem lépe informovaná o tom, jak uspět u pohovoru, a je často odvážnější ve svých požadavcích. Tím, že se pohybujeme v IT prostředí, si kandidáti říkajíi o částky, které jsou asi trošku vyšší oproti jiným oborům. V Appliftingu k ohodnocení využíváme tzv. „kompetenční model“, který nám po stránce odměn dává největší smysl. Ty totiž přesně odrážejí to, co lidé reálně umí.
Přemýšleli jste, že byste zavedli čtyřdenní pracovní týden?
V režimu, ve kterém momentálně fungujeme, nám to zatím nedává smysl. Nicméně je to velice zajímavý koncept a průběžně sledujeme výsledky pokusů o jeho zavedení v zahraničí.