Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jak na úspěšný profil na seznamovacích aplikacích? Ptali jsme se psycholožky, mladých lidí i statistik. A známe i trik, který ti zvedne počet matchů o deset procent.
„Moji rodiče se potkali na Tinderu.“
Baby bodýčko s tímto nápisem dostali od známých po narození syna influencerka Rianne Atiya (před svatbou ji lidé znali pod příjmením Meijer) a její manžel Roy. Pár se totiž potkal právě na této aplikaci.
Online seznamování je aktuálně nejčastějším způsobem, jak nezadaní navazují nové kontakty – podle aplikace Tinder ji používá více než polovina lidí mladších 30 let. A jak ilustruje nejen příběh Rianne a Roye, neplatí, že by na seznamovacích aplikacích nebylo možné najít dlouhodobý vztah. Výroční report aplikace Tinder to také potvrzuje, 55 procent uživatelů seznamovacích aplikací mělo vážný vztah s někým, koho poznali na Tinderu.
Kdo ovšem tyto aplikace měl a používal, možná ví, že není nejjednodušší sestavit vlastní profil: Jaké fotky použít? Co o sobě napsat? Kolik toho sdílet? To tam jako musím být vtipný*vtipná?
Právě proto jsme dali dohromady seznam tipů, které ti tento proces mohou ulehčit. Zeptali jsme se lidí i psychoterapeutky, jaká mají doporučení na úspěšné online seznamování.
Následují tipy od psychoterapeutky, socioložky a zakladatelky Institutu moderní láska Markéty Šetinové.
Tip číslo 1: Fotografie
Prvním pravidlem jsou podle psychoterapeutky kvalitní fotky. „A když říkám kvalitní, tak myslím fotky aktuální a takové, kde se líbíme sami sobě. Na jedné fotce by měl být vidět náš obličej, na druhé naše postava. A pokud je máme, je dobré použít fotografie z různých aktivit, které o nás říkají víc než jen to, že máme hezký úsměv,“ popisuje.
Pomoci podle ní může i to, když jsou fotografie technicky kvalitní. Volila by proto – opět, pokud takové snímky máme – fotografie, „které mají dobrou kompozici a jsou vyfocené kvalitním foťákem“. A ideální počet snímků podle Šetinové? Pět.
Cílem profilu není zaujmout všechny, ale zaujmout ty, se kterými máme potenciál si rozumět.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dočteš po odemknutí:
Jednoduchý trik, který zvedá počet matchů až o deset procent.
Úspěšnost na seznamkách závisí i na tom, jak rychle odpovídáš.
Jakým obecným frázím a klišé se vyhnout.
Co si napsat do popisku, abys oslovil*a ideální protějšek.
Emoce na fotkách vyvolají mazlíčci i nahota. Čemu se radši vyhnout.
Popisek by podle ní měl být konkrétní – pak totiž v podstatě přebírá roli první zprávy. „My chceme, aby na nás druhá strana dokázala rychle zareagovat. Aby nemusela dlouho přemýšlet, co nám má napsat. A tomu můžeme pomoci tak, že v popisku uvedeme konkrétní věci,“ vysvětluje.
Místo „ráda vařím“ je proto podle ní lepší napsat například „umím nejlepší hráškové rizoto“. Nebo pokud vařit neumíme, můžeme napsat „umím připravovat ten nejlepší gin tonic“. Pokud rádi sportujeme, je opět lepší použít větu typu „o víkendu hraju badminton, v pondělí večer chodím na jógu a baví mě procházky Stromovkou“. Pokud se nám v popisku podaří uplatnit humor nebo originalitu, jsou to podle ní body navíc.
Do bia je podle ní dobré napsat i to, pokud děláme něco ojedinělého, například chováme hady, máme rádi tetování nebo posloucháme extrémně punkovou hudbu. „Nějaké lidi to odradí, ale zároveň to podpoří reakci lidí, kteří to mají stejně tak. Cílem profilu není zaujmout všechny, ale zaujmout ty, se kterými máme potenciál si rozumět.“
Popisek je důležitý i podle Tinderu – úspěšnější jsou podle něj profily, které ho mají vyplněný.
Tip číslo 3: Reagovat rychle
„Když už seznamku používáme, používejme ji naplno,“ doporučuje Šetinová. To podle ní znamená: Swajpovat, když máme match, rychle mu napsat, a když nám někdo napíše, taktéž odepsat rychle. „Nikdo nemá dobrou zkušenost, když se konverzace táhne dlouhé dny, ne-li týdny. Pak lidé většinou ‚odpadají‘,“ vysvětluje. Rychlou reakcí se navíc dá vybudovat určitá dynamika – rychleji zjistíme, zda si rozumíme, a propojení se dá rychleji překlopit do offline setkání.
Její slova podporují i data z roku 2023 od aplikace Tinder: 77 procent uživatelů Tinderu z generace Z svým crushům odpovídá do 30 minut, 40 procent do pěti minut a více než třetina reaguje okamžitě. Proč? Nechtějí plýtvat svým nebo jejich časem.
Od toho se odvíjí i skutečnost, že v „celosvětovém měřítku mají lidé ve věku 18–25 let o 32 procent nižší pravděpodobnost, že budou někoho ghostovat než lidé ve věku nad 33 let“.
A teď se podívejme do studnice lidové znalosti. Autorka textu na sítích publikovala dotazník s cílem zjistit, jaké chování Češky a Češi preferují, co podle nich funguje a co naopak nedoporučují. Přišly nám tyto odpovědi.
Je to automaticky red flag, když někdo neumí zásady slušné konverzace, ať už je téma jakékoli.
Maria, 28 let
Co ji bavilo na profilech ostatních?
„Otevřenost a transparence, co se vztahových preferencí týče. Hledáš něco vážnějšího, nebo jenom casual dating?“
„Nekýčovité fotky, co ukazují tvoji osobnost. I takové, co nejsou ‚perfektní‘. Třeba momentky, které víc ukáží, jaký ten člověk je.“
„Otevřená komunikace – dát jasně najevo, jestli na psaní moc nejsi a radši by ses potkal/a naživo.“
„Sdílení hudebních preferencí.“
„Velké no-go je ghostování. Pokud to nefeeluješ, tak to vykomunikuj, don't waste my time.“
„Konsent obviously. Žádné dick pics bez vyžádání. To snad ani nemusím říkat, ale pokud hledáš ‚spicier‘ konverzaci, tak se zeptej, než se do toho vrhneš.“
Nejzásadnější „vibe“, který Marii vyhovoval, byla respektující konverzace, která rychle přešla v osobní setkání, pokud si s druhou/druhým sedli. „Flirtování a sexting jde vždy provozovat s respektem a konsentem, což občas chybělo. Je to automaticky red flag, když někdo neumí zásady slušné konverzace, ať už je téma jakékoli,“ říká.
Green flags jsou podle ní následující: proaktivita, hlubší otázky, respektující flirtování a pohotové vymýšlení plánů na osobní setkání. „Když člověk cítí zájem a aktivitu od toho druhého, tak je schopný energii vkládat taky a naopak – když druhý reaguje na tvůj zájem se stejnou energií, víš, že tam je potenciál,“ zamýšlí se.
Anna, 29 let
„Na Bumble jsem spíše ze zvědavosti, než že bych něco konkrétního hledala. Každopádně je pro mě důležité, ať už bych tam nacházela přátelství, vztah, či nezávazný sex, abych s daným člověkem sdílela hodnoty, které jsou pro mě osobně naprosto zásadní. Takže je pro mě velká green flag, když najdu u někoho na profilu termíny jako feminismus, terapie, queer rights, sex positivity a podobně, protože se domnívám, že principy těchto hodnot se promítají i do toho, jak se k sobě lidé chovají, jak spolu mají sex a jak dobře komunikují,“ říká.
Její slova potvrzuje i Tinder: 75 procent mladých nezadaných tvrdí, že je pro ně protějšek atraktivnější, pokud momentálně pracuje na své duševní pohodě, případně je tomu alespoň otevřený, 80 procent lidí ve věku 18–25 let navíc v randění prioritizuje sebepéči a 79 procent očekává to samé od svých protějšků.
Michael, 31 let
Michael doporučuje nebýt na sestavení profilu sám*sama. Je podle něj fajn „poradit se s kamarádkou či kamarádem o tom, jaké tvé fotky jsou hezké nebo sexy“.
Emma, 25 let
Podle Emmy (s cílem zachovat anonymitu vystupuje Emma pod pseudonymem) musí profilu dominovat pravdivé fotky.
„Nosím brýle, takže jsem tam měla fotku v brýlích. Fotku s rovnými i kudrnatými vlasy, jednu fotku postavy, namalovaná i nenamalovaná. Nikdy jsem se nesnažila prodat se tam nejvíc vypimpená, s top make-upem a perfektními vlasy. Chtěla jsem vypadat normálně. V situacích, které jsou pro mě přirozené. Ale měla jsem tam samozřejmě i selfie, na které jsem si připadala hot,“ směje se.
Zásadní roli podle ní hraje první fotka. Ta by měla být ta nejlepší, „kde jsi sama sebou a sama sobě se líbíš“. Na svůj profil naopak nikdy nedávala dva typy snímků: polonahé fotky, protože „to není potřeba – lidé vědí, jak vypadá nahé tělo“, a fotografie s dalšími lidmi.
„Na konec galerie jsem vždycky dávala dvě nějaké niche memes, což pak kluci používali jako záminku pro první reakci. Právě memečka mi přijdou, že můžou vyfiltrovat podobný typ lidí. Takže za mě je dobré si mezi fotky dát obrázek, který vystihuje tvůj zájem, humor nebo cokoliv důležitého ze tvého života,“ radí. Emma se navíc nechtěla nutit psát něco nepřirozeného do popisku, a tak za sebe nechala mluvit právě zmíněná memečka.
Anketa:
Co tě na seznamce vždycky zaujme?
Párty fotky.
Fotka s pejskem nebo jiným mazlíčkem.
Memes a humor celkově.
Hudební preference.
Ani jedno.
Hlasovat
Párty fotky.
0 %
Fotka s pejskem nebo jiným mazlíčkem.
36 %
Memes a humor celkově.
18 %
Hudební preference.
36 %
Ani jedno.
9 %
Simona, 24 let
Simona má na začátek prosbu. „Prosím, nepište jako první otázku ‚Jak je?‘. Víme, že to nikoho nezajímá, zvlášť když toho člověka neznáte. Buď navažte na můj text v biu, nebo buďte prostě jiní – klidně napište random větu typu ‚Mám rád dorty, co ty?‘.“
Následně má dvě doporučení: „Nepište si do bia, že rádi cestujete, protože každý rád cestuje. Fotky s dalšími lidmi taky nejsou dobrý nápad. Jak vás pak mám poznat? Nebo hůř: Je ta holka vedle vás vaše ex, nebo dokonce současná přítelkyně?“
Šárka, 19 let
Šárka má jen jedno doporučení. Podle ní je zásadní být upřímný*upřímná. I to potvrzují data publikovaná aplikací Tinder: 64 procent mladých nezadaných je v pohodě s cringe situacemi, pokud to slouží vyššímu cíli – dosažení upřímnosti a autenticity.
David, 25 let
David doporučuje být v popisku „tajemný a vtipný zároveň“ a na rozdíl od Simony fotografie cestování preferuje. Kromě těch pak radí přidat „hlavně fotku se zvířetem“.
Nejefektivnější počet fotek podle této aplikace? Čtyři.
Dobré je využít hudbu: „40 procent členů ve věku 18–25 let si do svého profilu přidalo svou osobní hymnu, a když tak učinilo, počet matchů se zvýšil téměř o 10 procent,“ uvádí aplikace.
Čím aktivnější budeš, tím více se budeš zobrazovat ostatním členům a členkám. (Ale bacha, ať do online prostoru nepřesuneš celý svůj život.)
Pokud je to rande, říkejme tomu rande. Místo „nechceš si vyrazit“ je lepší použít explicitní pozvánku na rande: „Chtěla bys se mnou jít na rande?“
„Výzkumy ukazují, že kladením otázek se dosahuje dvou hlavních cílů randění: poznání druhého a vytvoření dobrého dojmu,“ radí Catherine Henderson. Proto je dobré zapojit zvědavost – protějšku dáme najevo, že se o něj zajímáme. Otázky je dobré si připravit i předem. Co nás na dané osobě zajímá? Jaké má koníčky? Jaké měla dětství? Kdo je její nejbližší člověk?
Udělej první krok. „Tohle je moje oblíbená rada na randění. Buďte odvážní. Udělejte první krok. Je to sexy. Při queer randění jste osvobozeni od genderových norem, kdo koho pozve na rande,“ radí. Dané ovšem mohou aplikovat i lidé v cishetero vztazích. Ať je tvoje identita/sexualita/vztahovost jakákoli, neboj se udělat první krok. Je ovšem důležité myslet na konsent – i před první pusou se můžeš zeptat, zda protějšku polibek můžeš dát.
Buď trpělivá*trpělivý. Najít vhodný protějšek (ať už hledáš jakýkoli typ vztahu) může zkrátka trvat. Nakonec to ale stojí za to.
Znej svou hodnotu a pracuj na svém sebevědomí. Na randění je dobrý být ready, emočně i mentálně.
Dej jim like až poté, co si pořádně prohlédneš jejich profil.
Hledej green flags – vyplněný profil, alespoň čtyři fotografie, lokace, zájmy. Verifikovaná fotografie také slouží jako osvědčení.
Tinder nabízí bezpečnostní opatření – blokaci problematických profilů, inkognito mód, videochaty.
Když jdeš na rande, někomu ze svých blízkých řekni, kam jdeš a kdy. Pošli jim lokaci. Kdyby se pro tebe situace stala ohrožující, zavolej policii.
Podle Tinderu také nemusíš na nic spěchat. „Pokud na tebe někdo tlačí, abyste se rychle sešli nebo přešli na jinou platformu pro zasílání zpráv, je to varovný signál. Podvodníci se tě budou snažit rychle dostat na jinou platformu, proto při seznamování zůstaň v naší aplikaci,“ radí aplikace.
Důležité je také věnovat pozornost chování ostatních lidí. „Pokud se během chatu nebo videohovoru někdo chová divně, můžeš s ním snadno zrušit spojení. Pokud protějšek používá výrazy, které v tobě vyvolávají nepříjemné pocity, nezapomeň ho nahlásit – pomůžeš tak někomu jinému vyhnout se potenciálně škodlivé situaci a přispěješ k udržení bezpečnosti komunity.“
Být upřímný*upřímná ohledně přání, plánů a cílů. Vyplň pravdivě informační kolonku „relationship goals“.
Dodatek
Jak je vidět, tipů a možných způsobů, jak zaujmout, je mnoho. Co si z toho odnést? Nejlepší strategií je upřímnost – ohledně toho, jaký*jaká jsi, co máš rád*a i co hledáš – a respektující přístup. Právě díky tomu se můžeš propojit s lidmi, se kterými si budeš rozumět. A kdo ví. Možná i díky tomu získáš, co hledáš. Ať už kamaráda či kamarádku, skvělý sex, nebo romantický vztah.