Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Případů rakoviny tlustého střeva u mladých dospělých přibývá. Redaktorka Refresheru popisuje svou zkušenost se zákeřnou nemocí a radí, jak ji rozpoznat. Sdílením svých zkušeností chce povzbudit k ostražitosti.
„Je to zhoubný nádor,“ vyslechla jsem si na gastroenterologii v srpnu loňského roku. Nechtěla jsem tomu uvěřit. Vždyť je mi 25 let, žiju zdravým životním stylem a v mé rodině nikdo žádným takovým (ani podobným) onemocněním netrpěl.
Bohužel, nejsem sama, kdo si podobnou diagnózu musel v nezvykle nízkém věku vyslechnout.
Mou cestu za vyléčením můžeš sledovat i na TikToku. Popisuji, jak jsem se dostala k diagnóze či jak probíhá léčba.
Ve skutečnosti, jak uvádí zpráva Americké onkologické společnosti (American Cancer Society, ACS) z roku 2024, se kolorektální karcinom dostal ze čtvrtého místa nejčastějších příčin úmrtí na rakovinu u mužů i žen mladších 50 let před dvaceti lety na první místo u mužů a na druhé místo u žen.
U pacientů a pacientek mladších 55 let evidovala ACS v roce 2019 až 20 procent všech diagnóz, což je přibližně dvojnásobek oproti roku 1995. Míra pokročilého onemocnění se u osob mladších 50 let přitom každoročně zvyšuje přibližně o tři procenta.
Podle jejich výzkumu má jedinec narozený v 90. letech dvojnásobné riziko vývoje karcinomu tlustého střeva a čtyřikrát vyšší pravděpodobnost vzniku karcinomu konečníku ve srovnání s jedincem narozeným v 50. letech.
Ačkoliv studie byla provedena v USA, předpokládá se, že výsledky jsou relevantní pro jakoukoli populaci, která žije „západním“ stylem života. Tedy i pro Česko. Přece jen, to dlouhodobě a celosvětově zaujímá první příčky výskytu tohoto onemocnění.
Bohužel, rakovina tlustého střeva je tichý vetřelec, který o sobě dává vědět, až když dosáhne pokročilého stadia. V lidském těle může bezpříznakově růst klidně deset až patnáct let. Tomu nepřidává ani fakt, že preventivní kolonoskopie u lidí bez příznaků onemocnění se v Česku provádí až od 50 let věku.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Že onemocnět může „z čista jasna“ i mladý a do té doby zdravý člověk.
Co patří mezi nejčastější symptomy a jaké zažívala autorka.
Jak probíhají vyšetření, například kolonoskopie.
Jak se postupuje, když lékař objeví zhoubný nádor.
Jaké rizikové faktory přispívají ke vzniku rakoviny tlustého střeva.
Nezvyklé a dlouhodobě změny ve vyprazdňování, např. přetrvávající průjmy a/nebo zácpy.
Bolest břicha.
Stolice odcházející ve formě úzkého proužku.
Nadýmání.
Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti.
Únava a problémy s dýcháním, což jsou příznaky anémie.
Člověk přitom nemusí zažívat všechny symptomy naráz. Mě osobně se týkala krev na toaletním papíře a posléze i po stranách stolice, změny ve vyprazdňování a bolest břicha. Ta se vyskytovala v dolním pravém podbřišku, byla dlouhodobá – a absolutně nesnesitelná. Byla jsem rovněž anemická, což potvrdily krevní rozbory.
Příznaky v mém případě přišly z čista jasna. Jeden den jsem aktivně sportovala, trávila veškerý čas venku a užívala si zdravý životní styl, den druhý jsem se krčila v posteli v bolestech. Na diagnózu jsem přesto čekala zhruba půl roku, o čemž jsem pro Refresher psala již v minulém článku.
Jednoduše řečeno – u mladé holky bez rodinné anamnézy nikdo nepředpokládal, že by se jednalo o takto závažné onemocnění. V ordinacích i na pohotovostech mě tak lékaři a lékařky posílali domů s paralenem a nevhodnými řečmi o „zbytečné hysterii“. Pokud jsi mladý*mladá a zažíváš symptomy vypsané nahoře, je důležité, aby ses obrnil*a trpělivostí a požadoval*a vyšetření. Koho zajímá, že budeš za „hysterku“?
Jak probíhá vyšetření?
Když jsem se dostala na gastroenterologii, kde mé příznaky lékař konečně nebagatelizoval, čekala mě kolonoskopie. Na tu je důležité dobře připravit svá střeva bezezbytkovou dietou. Několik dní před vyšetřením tak musíš ze svého jídelníčku vysadit všechny ořechy, semínka, zeleninu a ovoce se slupkou, celozrnné těstoviny a pečivo či tuhé vláknité maso.
Den před zákrokem už nebudeš jíst pravděpodobně nic, zato si „užiješ“ konzumaci vyprazdňovacího roztoku, tedy projímadla. Vždy nicméně dodržuj přesné pokyny svého ošetřujícího lékaře či lékařky.
„Kolonoskopické vyšetření se v současnosti provádí pomocí nejmodernější endoskopické techniky, která zobrazuje sliznici tlustého střeva do všech detailů. Vyšetření je tak dokonalé, jak správně je vyprázdněné střevo. Kvalitní příprava je tedy důležitým předpokladem pro výsledek vyšetření, protože přehlédnutý patologický nález by mohl mít fatální následky,“ zdůrazňuje na svých stránkách FN Brno.
Kolonoskopie trvá od 15 do 60 minut a určitě se jí nemusíš bát. Následky, které by mohly vzniknout při vynechání vyšetření, by mohly být mnohem strašidelnější. Při zákroku se navíc podávají tlumicí léky nebo je možné provést jej v hluboké analgosedaci – tedy pod vlivem uklidňujících i bolest tišících léků. Tak jsem to měla i já. Celé vyšetření jsem prospala a následně si hodinu odpočinula na lůžku na stacionáři.
Když to nedopadne dobře…
Špatné zprávy jsem si vyslechla až poté. „Vypadá to na nádor, ale musíme počkat na výsledky biopsie. Rovnou vás také objednám na CT,“ řekl mi lékař. Takové čekání – byť šlo jen o několik málo dnů – si zřejmě nedokáže představit nikdo, kdo jej nezažil. Podvědomě jsem ale tušila, že to bude velký průšvih.
Mé obavy se naplnily. Biopsie i CT vyšetření potvrdily zhoubnost nádoru. Za necelé dva týdny jsem už ležela na operačním sále a čekala mě takzvaná laparoskopická resekce střeva. Při ní mi, jak název napovídá, usekli asi 15 centimetrů střeva s nádorem a zbytek sesvorkovali zpět k sobě. V nemocnici jsem si poležela týden a posléze, abych šetřila střeva, jsem měsíc opět držela bezezbytkovou dietu.
V tu dobu ale stále ještě nebylo jisté, jestli budu muset podstoupit chemoterapii. To se konečně potvrdilo až ve chvíli, kdy rozbor nádoru ukázal, že stihl napadnout několik okolních uzlin – naštěstí ale nemetastazoval do žádného z dalších orgánů.
Nebudu lhát, na první návštěvu onkologie ve 25 letech vás nikdo nepřipraví. Dnes už mám ale chemoterapii téměř za sebou, čekají mě poslední dva cykly.
Tím ale moje cesta neskončí. Sledovaná budu muset být doživotně. Totéž platí i pro mé rodiče a sourozence, kteří již mají první kolonoskopie za sebou. Naštěstí bez nebezpečných nálezů. Vypadá to tak, že jsem si vytáhla černého Petra.
Mládí často doprovází pocit neporazitelnosti a přesvědčení, že zdravotní problémy jsou záležitostí vzdálené budoucnosti. Jak ale vidíš z mé zkušenosti a nepříznivých statistik, kolorektální karcinom mnohdy nerozlišuje podle věku. Apeluji na mladou generaci, aby se stala aktivními zastánci svého vlastního zdraví. Naslouchej svému tělu a nenech, aby druzí bagatelizovali tvé zdravotní problémy. Může jít o život.
Pravděpodobnost vzniku rakoviny tlustého střeva zvyšují rizikové faktory: – strava s vysokým obsahem červeného, zpracovaného nebo spáleného masa, – nedostatek pohybu, – obezita a sedavý lifestyle, – kouření, – nadměrná konzumace alkoholu, – kolorektální karcinom v rodinné anamnéze, – dědičná onemocnění, – zánětlivé onemocnění střev (IBD), Crohnova choroba, – adenomatózní polypy (adenomy).