Případů rakoviny tlustého střeva u mladých dospělých přibývá. Redaktorka Refresheru popisuje svou zkušenost se zákeřnou nemocí a radí, jak ji rozpoznat. Sdílením svých zkušeností chce povzbudit k ostražitosti.
„Je to zhoubný nádor,“ vyslechla jsem si na gastroenterologii v srpnu loňského roku. Nechtěla jsem tomu uvěřit. Vždyť je mi 25 let, žiju zdravým životním stylem a v mé rodině nikdo žádným takovým (ani podobným) onemocněním netrpěl.
Bohužel, nejsem sama, kdo si podobnou diagnózu musel v nezvykle nízkém věku vyslechnout.
Ve skutečnosti, jak uvádí zpráva Americké onkologické společnosti (American Cancer Society, ACS) z roku 2024, se kolorektální karcinom dostal ze čtvrtého místa nejčastějších příčin úmrtí na rakovinu u mužů i žen mladších 50 let před dvaceti lety na první místo u mužů a na druhé místo u žen.
U pacientů a pacientek mladších 55 let evidovala ACS v roce 2019 až 20 procent všech diagnóz, což je přibližně dvojnásobek oproti roku 1995. Míra pokročilého onemocnění se u osob mladších 50 let přitom každoročně zvyšuje přibližně o tři procenta.
Podle jejich výzkumu má jedinec narozený v 90. letech dvojnásobné riziko vývoje karcinomu tlustého střeva a čtyřikrát vyšší pravděpodobnost vzniku karcinomu konečníku ve srovnání s jedincem narozeným v 50. letech.
Ačkoliv studie byla provedena v USA, předpokládá se, že výsledky jsou relevantní pro jakoukoli populaci, která žije „západním“ stylem života. Tedy i pro Česko. Přece jen, to dlouhodobě a celosvětově zaujímá první příčky výskytu tohoto onemocnění.
Jaké příznaky bys neměl*a ignorovat?
Bohužel, rakovina tlustého střeva je tichý vetřelec, který o sobě dává vědět, až když dosáhne pokročilého stadia. V lidském těle může bezpříznakově růst klidně deset až patnáct let. Tomu nepřidává ani fakt, že preventivní kolonoskopie u lidí bez příznaků onemocnění se v Česku provádí až od 50 let věku.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Že onemocnět může „z čista jasna“ i mladý a do té doby zdravý člověk.
- Co patří mezi nejčastější symptomy a jaké zažívala autorka.
- Jak probíhají vyšetření, například kolonoskopie.
- Jak se postupuje, když lékař objeví zhoubný nádor.
- Jaké rizikové faktory přispívají ke vzniku rakoviny tlustého střeva.