Energy drinky se v Česku těší velké oblibě. V barevných obalech a plechovkách se však skrývá potenciální nebezpečí pro tvé zdraví. V ohrožení mohou být děti i dospělí.
Srdce mi bušilo, jako by mi chtělo vyskočit z hrudi. Třásly se mi ruce, cítil jsem se zmateně, bylo mi na zvracení. I já jsem na vlastní kůži zažil negativní účinky energetických nápojů.
Energy drink tě nakopne, ale přitom nezvýší tvou schopnost soustředit se. Budeš spíš rozrušený. Vyplaví se ti stresové hormony, zrychlí se ti tep. V extrémních případech může přijít i srdeční kolaps. Ale i když jsou úmrtí spíše výjimkou, v rukou lékařů končí lidé v Česku docela často.
Například v Jihomoravském kraji vyjíždí záchranka k případům souvisejícím s pitím energy drinků několikrát do měsíce. „Nejčastěji to jsou pacienti mezi dvaceti a třiceti, někdy mladiství, například 16 let, občas děti,“ uvedla pro Refresher mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Pražští záchranáři kromě toho evidují i zvýšené výjezdy k mladým lidem, kteří mají problémy po konzumaci HHC nebo kratomu.
Dochází ke kolapsům i intoxikaci kofeinem. Možná se ti po vypití energeťáku nemotá hlava ani ti nebuší srdce. I tak by ses ale měl*a mít na pozoru, protože energy drinky provází také dlouhodobá, plíživější rizika.
Co se při pití energy drinků děje ve tvém těle?
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jak energy drinky působí na tvoji psychiku.
- Jak tvoje tělo reaguje bezprostředně po vypití energeťáku.
- Na co by sis měl*a dávat pozor, pokud tyhle nápoje piješ pravidelně.
- Jaké látky v těchto nápojích jsou nebezpečné a proč.