Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Energy drinky se v Česku těší velké oblibě. V barevných obalech a plechovkách se však skrývá potenciální nebezpečí pro tvé zdraví. V ohrožení mohou být děti i dospělí.
Srdce mi bušilo, jako by mi chtělo vyskočit z hrudi. Třásly se mi ruce, cítil jsem se zmateně, bylo mi na zvracení. I já jsem na vlastní kůži zažil negativní účinky energetických nápojů.
Energy drink tě nakopne, ale přitom nezvýší tvou schopnost soustředit se. Budeš spíš rozrušený. Vyplaví se ti stresové hormony, zrychlí se ti tep. V extrémních případech může přijít i srdeční kolaps. Ale i když jsou úmrtí spíše výjimkou, v rukou lékařů končí lidé v Česku docela často.
Například v Jihomoravském kraji vyjíždí záchranka k případům souvisejícím s pitím energy drinků několikrát do měsíce. „Nejčastěji to jsou pacienti mezi dvaceti a třiceti, někdy mladiství, například 16 let, občas děti,“ uvedla pro Refresher mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Pražští záchranáři kromě toho evidují i zvýšené výjezdy k mladým lidem, kteří mají problémy po konzumaci HHC nebo kratomu.
Dochází ke kolapsům i intoxikaci kofeinem. Možná se ti po vypití energeťáku nemotá hlava ani ti nebuší srdce. I tak by ses ale měl*a mít na pozoru, protože energy drinky provází také dlouhodobá, plíživější rizika.
Co se při pití energy drinků děje ve tvém těle?
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak energy drinky působí na tvoji psychiku.
Jak tvoje tělo reaguje bezprostředně po vypití energeťáku.
Na co by sis měl*a dávat pozor, pokud tyhle nápoje piješ pravidelně.
Jaké látky v těchto nápojích jsou nebezpečné a proč.
Jak tvoje tělo zareaguje na vysokou dávku cukru a stimulantů, které v energy nápojích najdeš? Pro Refresher to popsala doktorka Eliška Selinger ze Státního zdravotního ústavu. „Energetické nápoje především zvyšují bdělost – ale ne ve smyslu vyšší koncentrace, ale spíše ‚nabuzení‘, připravenosti k akci,“ vysvětluje.
„Zvýší se produkce stresových hormonů, zvýší se srdeční rytmus, sníží se pocit únavy. Toho je dosaženo především obsahem kofeinu a dalších stimulačních látek. Tím, že děti a mladiství jsou na tyto stimulační látky citlivější než dospělí, může být ta akutní reakce i při relativně malých dávkách velmi výrazná, až nepříjemná, nebo dokonce zdraví ohrožující,“ popisuje Selinger pro Refresher. „Dítě může mít dechové obtíže, stěžovat si na velmi výrazné bušení srdce,“ dodává.
Zdravotních potíží, které mladí pacienti popisují, je však ještě víc. Kromě silného bušení srdce se u nich objevuje také třes, hypertenze (zvýšení krevního tlaku), tlak na hrudi, brnění, nevolnost, poruchy vědomí, zmatenost, nespavost, hyperaktivita nebo hyperreaktivita. „Tyto příznaky se výrazně zvyšují i stupňují, pokud je takový nápoj požíván v kombinaci s alkoholem,“ doplňuje Jana Poštová, mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy.
V horších případech pak nadměrná konzumace energy drinků může končit i srdeční zástavou nebo pobytem v nemocnici. Jednotlivé případy hospitalizací se objevily už i v Čechách. „Od kolegů z klinické praxe vím o několika případech, kdy k hospitalizaci dítěte či mladistvé osoby v souvislosti s energetickými nápoji skutečně došlo, takže ano, děje se to,“ uvedla doktorka Selinger.
Šílené množství cukru a stimulantů
Rizika energetických nápojů tkví v jejich složení. V energy drincích, bez ohledu na značky a výrobce, se zpravidla nachází 32 mg kofeinu na 100 ml a v nápojích Prime, které řada influencerů s mladou fanouškovskou základnou propaguje, to může být dokonce až 56 mg. Malá plechovka běžného energeťáku se tak blíží dávce espressa. A lahev nápoje Prime dokonce čtyřem.
Česká pediatrická společnost ve své zprávě uvádí, kolik kofeinu běžně konzumujeme v ostatních nápojích:
šálek filtrované kávy (200 ml) – 90 mg,
espresso (60 ml) – 80 mg,
standardní plechovka koly (355 ml) – 45 mg,
šálek černého čaje (220 ml) – 50 mg,
větší plechovka běžného energy drinku (500 ml) – 160 mg,
nápoj Prime (500 ml) – 280 mg.
Podle doporučení EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) by dítě za den nemělo překročit 3 mg kofeinu na kilogram váhy. Dospělá netěhotná osoba by za den neměla překročit 5,7 mg na kilogram své váhy. „Například 13leté dítě vážící 45 kg by tak nemělo zkonzumovat více než 135 mg kofeinu za den. Adolescent vážící 60 kg by neměl vypít více než 180 mg,“ upozornil Státní zdravotní ústav.
Při vypití jednoho nebo více energy drinků může dítě doporučenou hranici výrazně překročit. A to navíc při jednorázové konzumaci, kdy je příjem tolika kofeinu najednou ještě nebezpečnější.
„Lidé by se měli zamyslet nad tím, co jejich děti pijí a konzumují, někdy až nepochopitelně před zraky rodičů,“ říká pro Refresher Jana Poštová. Upozornila přitom zejména na kontroverzní nápoj Prime, týká se to však i ostatních energetických nápojů.
Taurin zvyšuje účinek kofeinu
V energetických nápojích jsou však obsaženy ještě další potenciálně nebezpečné složky, upozorňují lékaři. Například taurin, jenž násobně zesiluje účinky kofeinu, D-glukuronolakton, který snižuje pocit únavy, a často velké množství cukru (obvykle až 11 g na 100 ml). V půllitrové plechovce, kterou řada značek nabízí, je tím pádem zhruba deset až jedenáct kostek cukru. „Slazené energetické nápoje (…) obsahují o 60 % více kalorií a o 65 % více cukru než běžný soft drink, přičemž cukr je jednou z největších příčin obezity,“ upozornili pediatři.
O několika úmrtích v souvislosti s pitím energetických nápojů informovala v minulosti zahraniční média, studie či neziskové organizace. Americké Centrum pro vědu ve veřejném zájmu například informovalo o 34 úmrtích v souvislosti s konzumací energy drinků, většina z těchto osob utrpěla srdeční zástavu.
V roce 2023 po konzumaci energy drinku zemřela ve Spojených státech 21letá žena, kterou v restauraci postihla zástava srdce. Musela být proto okamžitě převezena do nemocnice, kde i přes péči lékařů zemřela. Rodina zesnulé se následně firmu vyrábějící energetický nápoj rozhodla zažalovat, protože drink neobsahoval varování, jak velké množství kofeinu se v něm nachází.
Hrozí cukrovka i rakovina
Tato a další akutní rizika pití energy nápojů ale nejsou tím hlavním problémem, upozorňuje doktorka Selinger. Jejich největší nebezpečí spatřuje v dopadech na zdraví při jejich pravidelné konzumaci. Tyto potíže pak můžou být v řadě případů z dlouhodobého hlediska daleko vážnější než ty, ke kterým dochází při jednorázovém pití těchto nápojů.
„Při dlouhodobé konzumaci dochází k narušení spánkového rytmu, což má negativní dopady na vývoj dítěte a jeho psychiku. Spánek je nezbytný pro zdravý rozvoj nervové soustavy, dítě se pak také nesoustředí ve škole, což často řeší další konzumací energetického nápoje a dostává se tak do začarovaného kruhu,“ popisuje doktorka problémy.
Kromě toho se pak zvyšuje mimo jiné riziko cukrovky, a dokonce i rakoviny. „Cukr v nápojích způsobuje zubní kazy a významně přispívá k rozvoji nadváhy a obezity. Dlouhodobá konzumace tak zvyšuje i riziko s nimi spojených nemocí – třeba cukrovky nebo některých druhů rakoviny. Tato rizika sice nejsou vidět hned, ale to neznamená, že neexistují a že nejsou zásadní, právě naopak,“ upozornila doktorka.
Děti je pijí čím dál více
Ačkoliv se rizika energetických nápojů začala v poslední době dostávat více do popředí a řada odborníků na tuto problematiku důrazně upozorňuje, nevede to k tomu, že by se jim děti a mladiství více vyhýbali. Je tomu paradoxně přesně naopak. „Z dostupných dat (např. olomoucká HBSC studie) vidíme, že konzumace těchto nápojů stoupá, že část dětí začala energetické nápoje pít místo limonád – a to ani ty limonády nebyly dobrou volbou,“ říká o trendu Selinger.
Snížení konzumace a zvyšování povědomí o tom, že není dobré tyto nápoje pít, by dle doktorky zlepšilo zdraví celé populace. Jedním dechem však dodává, že samotná osvěta nestačí – a už vůbec ne u dětí a adolescentů, kteří jednak nemají rozumové schopnosti na vyhodnocení všech rizik a jednak často nechtějí poslouchat autority.
„I proto doufám, že jejich zdraví jako společnost zvládneme ochránit lépe skrze efektivnější kroky – ať už omezení prodeje, regulaci marketingu, nebo jinak. Lidsky i ekonomicky se nám takové kroky jednoznačně vyplatí,“ míní doktorka.
Prodej energy drinků dětem a mladistvým už zakázalo Polsko a Litva. V Lotyšsku je ke koupi energetického nápoje potřebný občanský průkaz. Totéž od nového roku platí i ve Španělsku, zatím však pouze na území Galicie. O zákazu nebo omezení prodeje nápoje Prime, který je rizikový kvůli kofeinu i kvůli vysokému obsahu draslíku, pak rozhodlo Dánsko, Nizozemsko, Jihoafrická republika, Nový Zéland nebo Slovinsko.
Česko chystá zákaz prodeje dětem
K regulaci prodeje energetických nápojů se chystá přistoupit i Česko. Koncem loňského roku se ve sněmovně shodli poslanci zdravotnického výboru s odborníky, že by energy drinky neměly být dostupné dětem do 15 let. Novelu zákona mají podpořit také opoziční politici, tudíž by jeho schválení nemělo nic stát v cestě.
„Myslím, že v posledních týdnech se zvedlo veřejné povědomí o tom, že tu máme zdravotní problém, který bychom mohli a měli řešit. To je prvním předpokladem pro to, aby byla i politická vůle skutečně přijmout diskutované efektivní kroky, a v tomto jsem tedy trochu optimista,“ říká k regulaci prodeje doktorka Selinger.
„Odborně však doufám, že nezůstane jen u zákazu prodeje, ale podaří se toto jednoduché opatření zkombinovat s dalšími, například s regulací marketingu cílícího na děti nebo se zdaněním slazených nápojů. Každé opatření má své silné stránky a limity a jen kombinací je možné zajistit skutečnou a výraznou změnu,“ uzavírá.