Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
25. března 2024 15:00
Čas čtení 8:10
Adéla Ježková

Od tramvaje k vibrátoru. „Design dokáže komunikovat i bořit společenská tabu,“ říká designérka Anna Marešová

Od tramvaje k vibrátoru. „Design dokáže komunikovat i bořit společenská tabu,“ říká designérka Anna Marešová
Zdroj: Refresher/Lucie Kotvalová
REFRESHER ČESKÝ DESIGN PRAHA SEXUALITA SEXUÁLNÍ POMŮCKY UMĚNÍ
Uložit Uložené

Vibrátory a tramvaje. To si lidé vybaví, když se řekne designérka Anna Marešová. Probíráme, kde nachází v těchto – na první pohled odlišných – oblastech průsečík, jaké to je být mladou ženou v „mužském“ odvětví nebo proč je méně někdy více.

Designérka Anna Marešová začala sbírat ocenění za svou práci a inovativní návrhy už během studia. Získala například cenu Národního technického muzea za návrh Tramvaj pro Prahu, který vznikl v rámci její bakalářské práce. Je známá také díky vlastní značce Whoop·de·doo, která vyrábí intimní pomůcky pro ženy. V současnosti se věnuje rozvoji své značky a udržitelnému designu.

Doporučeno
Z velikosti H na B: Zmenšení prsou ženám mění život. S plastickým chirurgem probíráme, jak zákrok probíhá Z velikosti H na B: Zmenšení prsou ženám mění život. S plastickým chirurgem probíráme, jak zákrok probíhá 18. března 2024 9:00

V rozhovoru pro Refresher se Anna rozpovídala o světě kreativity, inovace a udržitelného designu, který zastává jako svou životní filozofii. Ve svém designovém studiu na pražské Letné nám prozradila například svůj názor na téma „mladí a sex“. 

„Někteří mladí lidé žijí více v online světě než v realitě. To pak zapříčiňuje i méně skutečného sexuálního života. Promítá se do toho i informační zahlcenost negativními zprávami. Četla jsem studii, podle které po roce 89, kdy mnozí ztratili některé sociální jistoty, klesla i sexuální aktivita. To všechno může mít vliv na libido,“ míní designérka.

„Je jedno, jestli vyrábíte vibrátor, nebo zubní kartáček. Pro mě jsou to prostě produkty, které musí projít stejnými procesy,“ říká designérka Anna Marešová.
„Je jedno, jestli vyrábíte vibrátor, nebo zubní kartáček. Pro mě jsou to prostě produkty, které musí projít stejnými procesy,“ říká designérka Anna Marešová. Zdroj: Refresher/Lucie Kotvalová

Jak probíhá takový normální den designérky? Nebo už je to ve vašem případě spíš normální den podnikatelky?

Upřímně, moc vlastně nevím, co je to „běžný den“. Velká část mých dní má v sobě dost proměnných. Orientuji se podle milníků – ať už to jsou pravidelné porady s týmem, nebo dny, kdy chodím cvičit. To jsou aktuálně úterý a čtvrtky. 

Pokud bych měla říct, jestli je to spíš design, nebo byznys, tak provoz a byznys – a do toho za pochodu design. Moje dny jsou klasicky protkané spoustou schůzek, akcí, rozhovorů, přednášek. Na práci jako takovou si tak většinou nacházím čas – a klid – až večer, kdy už tu nejsou moji zaměstnanci. Pravidelně se stává, že ve své pracovně zůstávám dlouho do noci.  


Stojíte za značkou Whoop·de·doo, navrhujete sexuální pomůcky. Je těžké s něčím takovým v Česku prorazit? Vnímáte kolem této oblasti nějaké stigma?

Myslím si, že tabu kolem sexuálních pomůcek stále existuje – a vždy mě překvapí. Už deset let se pohybuji v bublině, kde je to něco naprosto normálního. Mnoho lidí si ale stále spojuje, že „sexuální pomůcka = vulgarita“. Zlatá, fialová, lascivno… Často mě kamarádi představují jako tu, „která navrhuje vibrátory a tramvaje“. Lidé jsou pak velmi překvapeni, jak moje vibrátory vypadají. V oblasti erotiky a intimity tak ještě máme jako společnost rezervy.

Bylo to „lascivno“ něčím, vůči čemu jste se chtěla od začátku vymezit?

Určitě to byl prvotní impuls. Chtěla jsem jít do pole designu, které nebylo v té době příliš probádané.

Je jedno, jestli vyrábíte vibrátor, nebo zubní kartáček. Pro mě jsou to prostě produkty, které musí projít stejnými procesy. Chtěla jsem, aby hlavní roli hrál design, aby šlo o prémiové produkty – které zároveň dobře fungují. Aby se žena necítila, že se za sexuální pomůcku musí stydět a schovávat ji někam do šuplíku nočního stolku.

A kdo je ta žena? Jaká je vaše průměrná zákaznice?

Máme zákaznice i zákazníky – ale jen uživatelky. Zákazníky máme 50 : 50, muži naše produkty totiž často kupují jako dárky. Uživatelky máme různorodé, jelikož máme i menstruační kalíšky. Ten rozptyl je opravdu rozsáhlý – od mladých holek po ženy 60+. Co se týče sociální vrstvy, tak si vůbec netroufám říci. Máme zákazníky, kteří přijdou a koupí bez nějakého většího rozmyslu, na druhé straně nám někteří zase říkají, jak si na naše produkty šetřili. Obě tyto skupiny spojuje to, že chtějí kvalitní produkt, u kterého vědí, že jim bude dobře sloužit.

Doporučeno
Týden jsem měla každé ráno sex. Zjistila jsem, že věda má pravdu Týden jsem měla každé ráno sex. Zjistila jsem, že věda má pravdu 9. března 2024 10:00

Naši čtenáři a čtenářky jsou nejčastěji ve věku od 18 do 35 let. Jak se podle vás v posledních letech vyvíjí postoj mladé generace k sexuálnímu zdraví, potěšení? Zaznamenala jste nějaké specifické trendy?

Vyzkoušej předplatné
za 129
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 156320 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Proč mají podle Anny Marešové mladí méně sexu.
  • Červený matný silikon jemný jako hedvábí. Jak došla Anna Marešová k designu sexuálních pomůcek Whoop·de·doo.
  • Svoje produkty vyrábí v Česku. Jaké jsou výhody a nevýhody lokální produkce.
  • Nemůžeme tvořit kvalitní texty a mluvit se zajímavými lidmi bez podpory našich čtenářů. Přidej se ke čtenářskému klubu Refresher+ a získej přístup ke všem textům bez omezení. 
Domů
Sdílet
Diskuse