Připomínáme si Mezinárodní den žen. Ale je vůbec co slavit?
Je plno věcí, které nás dlouhodobě štvou: chybějící redefinice znásilnění, neratifikovaná Istanbulská úmluva, propast ve mzdách žen a mužů, sexuální násilí na vysokých školách, kastrace trans lidí... Feminismus je stále sprosté slovo a běda, když chce někdo někomu poskytnout menstruační pomůcky zdarma. Už je to únavné.
Nemůžeme si ale dovolit přestat tlačit na lidi na takzvaně „vysokých postech“, jejichž podpisy mnohdy drží moc změnit (v nejlepším případě zlepšit) postavení žen v české společnosti. Místo karafiátu bychom si totiž přáli rovné možnosti a příležitosti.
Redakce Refresheru proto rozeslala všem poslancům a poslankyním jednoduchý dotaz: Co jste od loňského MDŽ udělal/a pro lepší postavení žen v ČR?
Blaho žen má sněmovna jistě na předních příčkách důležitosti a dnem i nocí na něm pracuje, jinak si nedokážeme vysvětlit, že si na otázku našlo čas jen 24 ze 200 poslanců*poslankyň. Zbytek asi usilovně přemýšlí, jak je to s „tím genderem“ v Istanbulské úmluvě. Nebo že by nevěděli, jak odpovědět? Náš dotaz totiž ve většině případů zodpověděli ti, kteří skutečně a hmatatelně vynakládají úsilí na zlepšení postavení žen ve společnosti.
Našli se ale i tací, kteří vnímají „mluvení o emancipaci“ jako „zbytečné“. Budiž ti naše anketa aspoň nástrojem, ke kterému můžeš přihlédnout v budoucích volbách.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Co pro práva žen udělali Markéta Pekarová Adamová nebo Vít Rakušan.
- Někteří se chvástají tím, že „zbytečně nemluví o emancipaci“, jiní se aktivně zasazují o přijetí Istanbulské úmluvy nebo redefinici znásilnění.
- Vyjádřili se i Klára Kocmanová, Michal Zuna nebo Helena Válková.
- Názory poslanců za SPD, STAN, KDU-ČSL, Piráty, ANO i TOP 09.