Co dělat, když moderní technologie zasahují do vztahu více, než by měly?
Je závěr všedního pracovního dne a s partnerem sedíme v našem obýváku. Z večerní konverzace, na kterou jsem se těšila, ale nic není. Tělesná schránka mého přítele sice naproti mně v křesle sedí, myšlenkami je ale zcela jinde. Konkrétně u displeje mobilního telefonu.
Když v boji o pozornost vyhrává mobil
Obecně jsou pro mě čím dál více frustrující chvíle, kdy mě druhý člověk neposlouchá a věnuje se více svému mobilnímu telefonu. Vnímám to při konverzacích s kamarádkami nebo rodinnými příslušníky. Nejvíce mě ale podobné momenty bolí právě ve vztahu. Situace, kdy své druhé polovičce něco vyprávím, ale její pozornost je roztříštěna mezi mě a displej, přičemž tenhle konkurent často vyhrává, umí být zraňující.
Paradoxní je, že když jsem svou nelibost dala najevo, připadala jsem si za to donedávna ještě provinile. Jako bych se měla omlouvat za to, že žádám plnohodnotnou konverzaci a nehodlám „soupeřit“ o pozornost s malou chytrou krabičkou. Jako bych měla mít špatný pocit z toho, že mi vadí v dnešní době vlastně tak samozřejmá věc, jakou je nonstop připojení k mobilnímu telefonu.
Pak jsem ale zjistila, že pro mnou výše popsané jevy existuje odborný termín a že jde o mnohem rozsáhlejší problém, který se neodehrává jen u nás v obýváku. Tím termínem je phubbing.
Phubbing je spojením slov phone (telefon) a snubbing (ignorování). Zcela jednoduše jde o situaci, kdy člověk v průběhu interakce věnuje více pozornosti svému mobilnímu telefonu, než tomu, s kým tráví čas – ať už jde o někoho z přátel, z rodiny, nebo partnera*partnerku.
Přestože jde o fenomén diskutovaný zejména v posledních letech, poprvé zazněl v roce 2012 jako součást marketingové kampaně. Může nabývat různých podob – od obyčejných pohledů na displej uprostřed konverzace až po neschopnost dát telefon pryč z ruky během jakékoli činnosti.
Prostě se udělal, pohladil mě, otočil se ke mně zády a začal se věnovat telefonu. Jednou to zašlo tak daleko, že si vzal mobil do ruky přímo během styku.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Podle výzkumu se s phubbingem setkalo 46,3 procenta lidí.
- Studie také říkají, že vede k vyšší míře psychického stresu a samoty.
- Není i tvůj vztah ohrožen phubbingem? Udělej si náš test.
- Jak phubbing ve vztahu řešit.
- Psychologové doporučují pro lepší fungování ve vztahu bez telefonu několik pravidel.