Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Co dělat, když moderní technologie zasahují do vztahu více, než by měly?
Je závěr všedního pracovního dne a s partnerem sedíme v našem obýváku. Z večerní konverzace, na kterou jsem se těšila, ale nic není. Tělesná schránka mého přítele sice naproti mně v křesle sedí, myšlenkami je ale zcela jinde. Konkrétně u displeje mobilního telefonu.
Když v boji o pozornost vyhrává mobil
Obecně jsou pro mě čím dál více frustrující chvíle, kdy mě druhý člověk neposlouchá a věnuje se více svému mobilnímu telefonu. Vnímám to při konverzacích s kamarádkami nebo rodinnými příslušníky. Nejvíce mě ale podobné momenty bolí právě ve vztahu. Situace, kdy své druhé polovičce něco vyprávím, ale její pozornost je roztříštěna mezi mě a displej, přičemž tenhle konkurent často vyhrává, umí být zraňující.
Paradoxní je, že když jsem svou nelibost dala najevo, připadala jsem si za to donedávna ještě provinile. Jako bych se měla omlouvat za to, že žádám plnohodnotnou konverzaci a nehodlám „soupeřit“ o pozornost s malou chytrou krabičkou. Jako bych měla mít špatný pocit z toho, že mi vadí v dnešní době vlastně tak samozřejmá věc, jakou je nonstop připojení k mobilnímu telefonu.
Pak jsem ale zjistila, že pro mnou výše popsané jevy existuje odborný termín a že jde o mnohem rozsáhlejší problém, který se neodehrává jen u nás v obýváku. Tím termínem je phubbing.
Phubbing je spojením slov phone (telefon) a snubbing (ignorování). Zcela jednoduše jde o situaci, kdy člověk v průběhu interakce věnuje více pozornosti svému mobilnímu telefonu, než tomu, s kým tráví čas – ať už jde o někoho z přátel, z rodiny, nebo partnera*partnerku.
Přestože jde o fenomén diskutovaný zejména v posledních letech, poprvé zazněl v roce 2012 jako součást marketingové kampaně. Může nabývat různých podob – od obyčejných pohledů na displej uprostřed konverzace až po neschopnost dát telefon pryč z ruky během jakékoli činnosti.
Prostě se udělal, pohladil mě, otočil se ke mně zády a začal se věnovat telefonu. Jednou to zašlo tak daleko, že si vzal mobil do ruky přímo během styku.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Podle výzkumu se s phubbingem setkalo 46,3 procenta lidí.
Studie také říkají, že vede k vyšší míře psychického stresu a samoty.
Není i tvůj vztah ohrožen phubbingem? Udělej si náš test.
Jak phubbing ve vztahu řešit.
Psychologové doporučují pro lepší fungování ve vztahu bez telefonu několik pravidel.
Alarmující je, že se phubbing netýká pouze běžné komunikace, ale i těch nejintimnějších okamžiků v partnerském životě. „Můj ex po sexu často místo mě ‚objal‘ svůj mobil. Prostě se udělal, pohladil mě, otočil se ke mně zády a začal se věnovat telefonu. Jednou to dokonce zašlo tak daleko, že si ho vzal do ruky přímo během styku,“ vyprávěla mi známá svůj zážitek, který byl zároveň jedním z důvodů rozchodu.
Stres, samota a nižší životní spokojenost
Fenoménu se věnovala například studie publikovaná v časopise Computers In Human Behavior v roce 2015. S phubbingem ve svém vztahu se podle výsledků studie setkalo 46,3 procenta lidí. Více než pětina pak uvedla, že tento jev v jejich partnerství způsobil potíže.
V rámci výzkumu z loňského roku požádal vědecký tým 720 dospělých Rumunů a Rumunek ve věku 18 až 77 let, aby sami uvedli, jak velké zkušenosti mají s phubbingem a jak spokojeni jsou se svým životem. Ukázalo se, že lidé, kteří se na vlastní kůži s phubbingem setkali, pociťovali vyšší míru psychického stresu a samoty. Přestože přímou souvislost phubbingu a životní spokojenosti výzkum neukázal, u lidí, kteří zažívali více osamělosti, se zvýšila pravděpodobnost stresu i snížené životní spokojenosti.
„Zjištění naznačují, že phubbing může vést k pocitu sociálního vyloučení, snížení kvality komunikace a snížení spokojenosti ve vztazích,“ okomentoval výsledky studie vědecký lékař a psychoterapeut Ryan Sultan.
Zjištění, že phubbing vede k nižší spokojenosti ve vztahu, není ničím překvapivým. Kdo by měl rád pocit, že je ignorovaný, přehlížený nebo nedůležitý? Reakce ze strany partnera*partnerky pak mohou nabývat různých podob. Podle vědeckých zjištění se nejčastěji jedná o tři typy chování. Tím prvním je už několikrát zmíněná nelibost k partnerovi*partnerce a jeho*jejímu chování, s čímž se dále pojí pocity osamělosti a stresu.
Když se lidé pomstou sami trestají
Kromě toho ale vědci a vědkyně vypozorovali, že ti, kteří vnímají phubbing ze strany partnera či partnerky, mají větší tendenci se o jeho*její telefon více zajímat – ovládne je touha ptát se a zjišťovat, což v nejhorším možném případě může znamenat „lezení“ do telefonu toho druhého bez jeho vědomí.
V dalším případě cítí oběti phubbingu potřebu „vytloukat klín klínem“, což v praxi vypadá tak, že sami vezmou telefon do ruky. K „phubbingu za phubbing“ často vede několik motivací:
Nuda. Poměrně přirozená reakce. Co člověk udělá, když partner*ka místo komunikace vezme do ruky telefon? Vezme si ho také.
Touha po pomstě. V podstatě odvetný phubbing a snaha ukázat svému protějšku, jak nepříjemné může jeho chování být.
Touha po podpoře a uznání. V některých případech berou lidé do ruky telefon proto, aby ve své situaci hledali podporu u jiných lidí. Stejně je tomu ve chvíli, kdy se chtěl*a dotyčný*dotyčná například s něčím významným svěřit, ale partner*ka místo poslouchání věnoval*a pozornost mobilu.
Ohrožuje phubbing zrovna tvůj vztah? A co s tím?
Říkáš si, že se tvého vztahu phubbing netýká? Můžeš si to otestovat. Schválně, na kolik z následujících sedmi otázek odpovíš kladně:
Partner*ka vytahuje telefon v době, kdy společně jíme.
Když jsme spolu, partner*ka má telefon vždycky tak, aby na něj viděl*a.
Když je partner*ka se mnou, drží svůj telefon v ruce.
Když telefon partnera*partnerky zazvoní nebo zapípá, vytáhne ho, i když jsme uprostřed rozhovoru.
Partner*ka se při rozhovoru se mnou dívá místo na mě na svůj mobilní telefon.
Během volného času, který můžeme trávit společně, používá partner*ka neustále svůj mobilní telefon.
Pokud v našem rozhovoru nastane přestávka, partner*ka se okamžitě podívá na svůj mobilní telefon.
Pokud se tě výše popsané netýká, máš štěstí. Co ale dělat, když phubbing tvůj vztah poznamenává? Kroky, které odborníci a odbornice doporučují, nezní zrovna příliš atraktivně, jsou podle nich ale žádoucí pro to, aby moderní technologie vztah negativně neovlivnily.
Asi nepřekvapí, že zcela nezbytná je pro realizaci těchto kroků vzájemná komunikace. Není výjimkou, když si oběť phubbingu nechává vše pro sebe. Protějšek pak mnohdy ani nemá možnost zjistit, jak velké trápení jeho chování způsobuje. Podle odborníků a odbornic, kteří se problematice věnují, není takový scénář ničím ojedinělým. Přestože klíčová komunikace se může mnohým zdát jako samozřejmost, vždy tomu tak není. Mnoho lidí totiž nechává problém doutnat do doby, kdy se stává hůře řešitelným.
Zásadní je vytyčit si společná pravidla. Páry by se měly v rámci možností shodnout na tom, jak definují phubbing a co jsou ochotny snášet. Například profesorka v programu párové a rodinné terapie na Nevadské univerzitě Katherine Hertlein doporučuje párům stanovit si základní telefonní/technologické podmínky. Dvojice by si podle ní měly ve společné domácnosti vytvořit zóny bez telefonů nebo stanovit konkrétní časové úseky, kdy oba telefony odloží. „Vím, že to nezní sexy a lidé to ve svých vztazích nechtějí dělat, ale skutečně je to strategie číslo jedna,“ dodává Hertlein.
Podle párového a rodinného psychologa Anthonyho Chamberse by se měl pár domluvit, jaké bude mít porušení společně domluvených pravidel důsledky. Navrhuje, aby ten z dvojice, který například vytáhne telefon u večeře, jídlo zaplatil, v případě domácího prostředí třeba umyl nádobí.
I závěrečná rada se točí kolem komunikace: Nenechávej si pro sebe, co na mobilu děláš. Zní to všelijak? Vysvětlení je prosté. Důležité je podle Hertlein uvědomění, že úzkost a problém často vyvolává to, co partner*ka vnímá. Lidé mají podle ní často tendenci svůj telefon pokládat displejem dolů a zvednout jej jen na malý okamžik, což na protějšek může působit tajnůstkářsky. Kromě toho může mít pocit, že se jeho láska věnuje raději někomu jinému. V mnoha případech to tak ale vůbec být nemusí – může například jen psát pracovní e-mail nebo za něco platit. V takovém případě je podle lékařky vhodné před protějškem mluvit o tom, co právě děláš. Pokud máš čisté svědomí, samozřejmě.