Ahoj, tady Kája. Pracuju v Refresheru jako Social Media Lead a před pár týdny jsem dostala pozvánku do kampusu Moholy-Nagy University of Art and Design (MOME), kde hledají ty největší talenty z celého světa. Jsi to ty?
Pozvánka z univerzity dorazila s tím, že by se rádi více otevřeli zahraničním studentům. Přiznám se, že jsem si o škole dopředu nic nezjišťovala, a neměla jsem tedy ani žádná očekávání. V mnohém mě nejen univerzita, ale i Budapešť překvapily.
MOME s historií sahající do 19. století rozhodně na svůj věk nevypadá, moderní zrekonstruovaný areál, kam se studenti vrátili po covidové pauze, se nachází v rozlehlém parku na okraji Budapešti. Ten je plně otevřen veřejnosti a slouží tak nejen studentům, ale celé komunitě. A právě na spolupráci s městem a spojení s přírodou si škola velmi zakládá. Za jednou z budov v kampusu dokonce najdeme dva včelíny. Byly nainstalované poměrně krátce před naším příjezdem a dobrovolně se o ně stará skupinka studentů. Ve škole se těší na první med.
Při prohlídce jednotlivých budov kampusu jsem si všímala, že kromě klasických, avšak moderně vybavených tříd je zde také spousta kreativních dílen a míst určených pro konkrétní workshop. Studenti ale tvoří i venku v parku. Dýchala na mě pohodová atmosféra a svoboda v tom, kde a jak chtějí studenti tvořit.
MOME přijímá zahraniční studenty již více než 30 let v rámci programu Erasmus. Spolupracuje také s téměř stovkou vysokých škol v oblasti umění a designu po celém světě. V září 2022 MOME zahájilo první dva magisterské studijní programy v anglickém jazyce v prezenční formě studia. Nyní kromě oborů fotografie, interakční design, animace a design – chytrá mobilita mohou studenti, kteří chtějí studovat v kreativních odvětvích, navštěvovat také magisterské obory designer maker a management umění a designu v angličtině.
Růst počtu zahraničních studentů je klíčovým bodem programu univerzity, protože přítomnost zahraničních studentů hraje klíčovou roli při utváření rozmanité komunity a kultury. Jednotlivé obory spolu ale vzájemně spolupracují a studenti se mohou učit jeden od druhého v rámci společného pořádání eventů, přehlídek či výstav. Zaujalo mě, že businessová stránka je pro lektory a vedení MOME klíčová a berou to pro studenty jako velkou výhodu. Na univerzitě tě totiž nasměrují k tomu, jak ze svého kreativního počínání vytvořit funkční business. Zároveň máš již během studia možnost spolupracovat s velkými značkami, jako například Mercedes Benz.
Ani studentský život na MOME nevázne, každý čtvrtek u oběda rozpalují studenti své DJ sety a má to neskutečný vibe. Venkovní ochozy jsou plné studentů a všichni si užívají společně strávený čas. To však není to jediné, co se na MOME děje. „Studenti tu neustále něco vytvářejí a instalují, tu máte výstavu, tu je nová instalace, někdy ztrácím přehled, kolik se tu toho děje z iniciativy studentů,“ říká jedna z lektorek.
Ze své návštěvy si odnáším to, že pokud prokážeš, že máš zápal v tom, co tě baví, a dáváš do toho sto procent, MOME ti nabídne absolutní podporu a provede tě celým vývojem designera, manažera či tvůrce. Na univerzitě je na každých pět studentů jeden lektor, což přináší naprosto jedinečnou a individuální zkušenost, kdy se ti vyučující může opravdu věnovat naplno.
Vidět to bylo například při návštěvě kinosálu, kam jsme se zašli podívat na pět absolventských filmů z oboru animace. Studenti na těchto filmech pracovali více než rok a MOME jim k tomu poskytlo špičkové technické zázemí a celý tým lidí, kteří s nimi na filmu spolupracovali. Jde o sérii portrétních snímků s názvem Ways of Creation, kterou filmy představují, například Annu Szász-Bányász, absolventku fotografie, designéra Andráse Húnfalviho a tvůrce animovaných filmů Pétera Vácze.
To mě zase vrací k otázce praxe. Studenti se neustále učí pracovat v týmech, dokáží mezi sebou bez problému kooperovat a připravuje je to na pracovní proces mimo zázemí školy. Zařadit se po bok těchto umělců a studovat na mimořádně progresivní umělecké škole můžeš i ty.
Pro více informací o MOME koukni na oficiální webové stránky.