Chystáš se ještě na sváteční víkend do Varů? Nebo tenhle článek čteš později a přemýšlíš, že se budgetově na festival vydáš příští rok? We got you! Přinášíme všechno, co bys jako takzvaný*takzvaná baťůžkář*ka měl*a vědět.
My v Refresheru milujeme dobrodružství. Když jsme se chystali do Varů, řekli jsme si, že i filmový festival zkusíme prozkoumat hezky ze všech stran a úhlů. Sbalili jsme spacáky, stan a kámošstvo a vyjeli zjistit, jestli se dá festival naplánovat hezky budget friendly a lowcost.
Jak se žije ve stanovém městečku?
Stanové městečko Rolava se nachází na samotném okraji Varů, v areálu koupaliště Rolava. Místa tu bylo i o vytíženém zahajovacím víkendu dost, nepotřebuješ se ani nikde registrovat. Za noc ve stanu zaplatíš 180 korun, využití sprchy se nedoplácí.
Za dobití telefonu nebo jiných elektronických zařízení dáš v kempu dvacetikorunu. Bacha, karty neberou a v těsné blízkosti ani není bankomat, připrav si tedy hotovost. S cash only jsme se ve Varech setkali vícekrát, tak si připrav „skutečných“ peněz dostatek.
V samotném kempu najdeš restauraci, podobnou těm na koupalištích po celé republice. Vyhlášená je však pro svoje snídaně. V těsné blízkosti také nakoupíš v supermarketu. Sprchy tu mají bohužel jen dvě pro každé pohlaví plus dvě pro handicapované, navíc do nich přes den míří i návštěvníci koupaliště. Pokud nechceš čekat, doporučuju sprchu jindy než ráno. Na začátku dne si počkáš i na umyvadlo, ale ne nijak dramaticky. Zrcadel je tu taky dost, takže nikdo na promenádě nemusí poznat, že jsi spal*a ve stanu.
Jak je to s dopravou?
Z Rolavy do centra festivalového dění je to pěšky padesát minut, ale po svých trasu snad nikdo nechodí. Od rána do noci jezdí festivalové autobusy, které jsou zdarma. Festival nabízí i možnost zapůjčení kola, což máš s festival pasem také zadarmo. Vybrat si můžeš i elektrokolo. Jen nezapomeň, že alkohol nepatří ani za řídítka.
Lístky a akreditace
Na festival pas si nachystej 420 korun v případě studentského vstupného, 480 dělá plná cena. Tři dny pak vyjdou na 1080 korun za plnou cenu, 900 za sníženou. V nabídce jsou i pětidenní a celofestivalové pasy.
Naši zahraniční kámoši by se bez nás ani neubytovali v kempu („Já ten formulář na cizinecký vstup potřebuju vyplnit VELKÝMA písmenama, rozumíte?! Můžete jim to přeložit? VEL-KÝ-MA!“), ani by nezaplatili ranní rohlík v supermarketu (samoobslužné pokladny v angličtině do Varů taky ještě nedorazily).
Variantou jsou i samostatné lístky, za které dáš 120 nebo 140 korun. U nich ale odpadá možnost rezervovat si filmy v aplikaci, a tak tě v tomhle případě nemine ranní stepování ve frontě u pokladen. Dožene tě to tam ale dost možná i s pasem, systém nákupu vstupenek si tak nezapomeň pořádně nastudovat. Pokladny otevírají v osm, výhodou je, že dvě najdeš i v samotném areálu stanového městečka.
Spoustu programu se ale dá projít i bez peněz. Já tuhle možnost zvolila poslední den, kdy jsem kvůli jiným povinnostem věděla, že se mi pas už nevyplatí. Volně přístupný je zpravidla program partnerů. V KVIFF.TV parku zajdeš na koncerty i debaty k filmům v Hlavní soutěži. Podobně je tomu třeba v Mattoni Life Baru, Rohlík Parku nebo v Domě České televize a na dalších místech. Sleduj třeba festivalový Instagram, kde ti o všem řeknou dopředu ve stories.
Jídlo a pití
V kempu jsem zaznamenala i odhodlance, kteří si připravovali jídlo na vařiči do ešusu, to ale může být nepraktické, pokud chceš svůj den trávit v centru a v kinosálech. Nachystej se na ceny jako v centru Prahy, místy i vyšší. Za deci vína jsem dávala přibližně 65 korun, pivo stojí řádově totéž, káva o desetikorunu více. Na jídlo si nachystej 200 až 300 korun za porci, značně ušetřit se dá na týdenních meníčkách v běžných restauracích mimo hlavní dějiště, kde bys našel*našla i naopak dražší jídlo. Seznam ověřených tipů od festivalově zkušených jsme sesbírali v našem článku tady.
Kemp: 180 korun za den + 20 korun za nabití telefonu.
Festival pas: 480 korun (zlevněný 430) za den, případně jednotlivé vstupenky za 140 korun za vstup (zlevněné 120 korun za vstup).
Jídlo a pití: Připrav si alespoň 500 korun na den + drinky.
Doprava: Za autobus z Prahy dáš 100 až 300 korun za jednu jízdu, záleží na tarifu, čase a jak dlouho s předstihem lístek kupuješ.
International Film Festival? S angličtinou pozor
Naší výpravě pak dalo nový rozměr její složení. Baťůžkové Vary jsme se totiž rozhodli prožít i s kamarády ze zahraničí a ukázat jim největší českou kulturní událost. Občas mi ale bylo smutno z toho, že KVIFF s výjimkou oficiálních částí programu vždycky úplně tak international friendly nebyl.
Naši kámoši by se bez nás třeba neubytovali v kempu („Já ten formulář na cizinecký vstup potřebuju vyplnit VELKÝMA písmenama, rozumíte?! Můžete jim to přeložit? VEL-KÝ-MA!“) ani nezaplatili ranní rohlík v supermarketu (samoobslužné pokladny v angličtině do Varů taky ještě nedorazily).
Co mě ale překvapilo více, byly xenofobní poznámky, které jsem na akci podobného typu úplně nečekala. O to smutnější byly situace, kdy jsme se v kroužku bavili anglicky a vyslechli si několik poznámek od okolí, kterému nedošlo, že půlka z nás mluví česky a dobře jim rozumí. Řeči typu „kdo sem ty cizince tahá, když tu jak hulváti pijou pivo z plastu, bu*eranti jedni“ ještě hořce pobaví. Ty o tom, že „proč má někdo z Holandska potřebu jezdit do Varů na festival, ku*va“, už spíš zamrzí.
Zahraniční kamarádstvo jsme ale vzali na Mord (recenzi a proč je to pro Česko tak výstižný snímek si přečti v naší recenzi), který jim snad optiku na českou ráznou povahu nakonec trochu spravil. Pokud bys ses ale rozhodl*a i ty jet v mezinárodní skupině, tak se na podobné řeči raději připrav.