Léto je v plném proudu, a ty můžeš při scrollování narazit na příspěvky, které obhajují několikahodinové slunění, naznačují, že opalovací krém je zbytečný, a že rakovina kůže neexistuje. Jsou podobná sdělení založena na pravdě?
„Influencerka propaguje solárium jako zdravé opalování“ – takový článek jsme ti před časem přinesli. Odkazujeme v něm na video influencerky Elišky Knopové, působící pod přezdívkou @_srdcovka_, ve kterém propaguje návštěvy solária jako léčebné kúry na akné. Hashtag #zdravéopalování. (Akorát, že vůbec.)
Na TikToku jsem narazila také na video, ve kterém nějaký samozvaný fitness guru radí lidem, aby se vystavovali slunečnímu záření několik hodin v kuse bez ochrany. Jinak totiž podle něj člověk nedokáže vstřebat dostatek vitaminu D. Rakovina kůže je podle něj jen marketingový výmysl výrobců opalovacích krémů. (Au.)
Podobných příspěvků můžeš na internetu v létě vidět nepřeberné množství. Většinou se ovšem jedná o zohýbané pravdy, rozšířené mýty – nebo prostě a jednoduše, lži. Přehršel informací ale běžného uživatele může zahltit a zmást.
Vyvracíme nejčastější mýty, které se týkají opalování a vystavení slunci. Značka: vědecky podloženo.
Mýtus #1: Solárko je zdravá alternativa opalování
Začněme příkladem zmíněným na začátku. Tedy, že opalování v soláriu je zdravé opalování. Nic jako zdravé opalování ale ve skutečnosti neexistuje. Solária nejsou bezpečnou alternativou opalování na slunci, jelikož kvůli vysoce intenzivnímu UV záření mohou poškodit DNA v kožních buňkách – což zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže.
Podívejme se na fakta:
- Opalování v solárku zvyšuje riziko vzniku bazocelulárního karcinomu (o 24 %), spinocelulárního karcinomu (o 58 %) a melanomu (a to až o 75 % v případě návštěvy solária před 35. rokem života!), upozorňuje The Skin Cancer Foundation.
- Studie z roku 2016, která sledovala 63 žen s diagnózou melanomu před 30. rokem věku, zjistila, že 61 z nich, tedy 97 %, používalo solárium.
- Solária většinou vyzařují UVA paprsky, které nezvyšují hladinu vitaminu D.
- Nezáleží na tom, že člověk solárium navštíví jen občas. Pokaždé je to nesmírně škodlivé.
-
Poskytování „nepravdivých a zavádějících informací“ je podle American Academy of Dermatology Association v soláriích běžnou praxí. Studie z roku 2012 zjistila, že 90 % zaměstnanců solárií uvedlo, že činnost nepředstavuje pro dospívající dívky se světlou pletí žádné zdravotní riziko. Řada z nich dokonce uvedla, že opalování v soláriu je zdraví prospěšné.
Mýtus #2: Čím víc déčka, tím lépe!
Všichni potřebujeme vitamin D, abychom byli zdraví. Jeho přirozeným zdrojem je slunce, lze ho ale také získat z některých potravin nebo doplňků stravy. Opravdu to ale není tak, že bychom se měli smažit několik hodin na přímém slunci bez SPF, abychom měli dostatek déčka.
Pravdou totiž dle Cancer Institute NSW je, že většině lidí stačí k udržení dostatečné hladiny vitaminu D úplně běžné venkovní aktivity. Třeba, když si sedneš s kávou na terasu, jdeš na procházku nebo se projíždíš na kole.
Mýtus #3: Opalovací krémy jsou škodlivé
Co se dozvíš po odemknutí?
- Debunkujeme mýty ohledně spálení.
- Důvody, proč bys měl*a kontrolovat svá znaménka.
- Zásady, jak se bránit proti rakovině kůže.
- Vysvětlíme ti, jakým dalším zavádějícím informacím ohledně opalování bys neměl*a věřit.