Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Speciální procedury během nepříznivého počasí, úklid areálu i dohlížení na bezpečnost. Práce plavčíka nemusí být v některých momentech vůbec jednoduchá. Více o ní prozrazuje mladý plavčík Roman.
Pro některé superhrdinové, pro jiné hlídači dětí. Role plavčíka není každému zcela jasná. Možná i proto vznikají situace, které občas končí nepříjemně. I o těch je tento článek.
Roman Šebo dělá plavčíka 6 let a působí na koupališti Aquatermal Strehová. V rozhovoru ti prozradí, jakou proceduru dodržují, když se blíží bouřka, jaké úrazy jsou na koupališti nejčastější, ale také to, zda má právo někoho vyhodit z areálu.
V Refresheru ti přinášíme zajímavý content. Pokud se ti naše tvorba líbí a chceš podpořit redakci, staň se i ty členem klubu Refresher+. Získáš tak neomezený přístup k prémiovému obsahu a mnoha dalším super benefitům.
Pokud jsou hlášeny bouřky nebo přeháňky, pravidelně monitorujeme web hydrometeorologického úřadu a sledujeme, jak se situace vyvíjí.
Jaké predispozice musí člověk mít, chce-li se stát plavčíkem?
Člověk by měl být určitě fyzicky zdatný, dobrý plavec, komunikativní a měl by umět vycházet v kolektivu. Důležitá je i zodpovědnost a kritické myšlení. K tomu patří například i správné vyhodnocování situací, které mohou nastat, například když se blíží bouřka nebo silný vítr.
Co musíš jako plavčík udělat, když se blíží bouřka?
Každé ráno se před zahájením změny podíváme, jaké bude počasí. Pokud hlásí bouřky nebo přeháňky, dva nebo tři z nás pravidelně sledují na stránce hydrometeorologického úřadu, jak se situace vyvíjí. Pomáhají nám i naši manažeři, provozovatelé a ředitel, kteří také sledují vývoj, protože během služby nesmíme být moc na telefonu.
Když už vidíme, že se bouřka blíží, sundáme slunečníky. Postupně lidi posíláme pryč i z bazénů či tobogánové věže. Nerezové bazény a vysoká tobogánová věž jsou nebezpečné, zvláště pokud se bavíme o úderech blesků.
Stalo se ti už něco nebezpečného v důsledku bouřky?
V důsledku bouřky ne, ale cca před dvěma lety jsem měl vážný úraz v důsledku silného větru. Byl slunečný den, ani vidu, ani slechu o nějaké bouřce či větru. Najednou však začalo velmi silně foukat a mě trefil velký slunečník do kříže a natrhl mi svaly.
Stihli jsme zakročit včas a děti vytáhnout ještě předtím, než se jim dostala voda do plic. Rodiče jsme našli v bufetu.
A co jiné nebezpečné situace? Už jsi byl svědkem toho, že se někdo topil?
Samozřejmě, zažil jsem i topení. I tuto sobotu, i v neděli, když jsem byl v práci. Spolu s kolegou jsme proto museli skákat do vody asi pětkrát. Ve všech případech šlo o topící se malé dítě, které uteklo rodičům. Jedno se například spustilo na skluzavce a najednou bylo pod vodou. Protože tohle bylo jen za víkend, asi si umíš představit, kolik toho bylo za šest let.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Co je častou příčinou tonutí u dospělých.
Zda obarví moč v bazénu vodu.
Co Roman dělal, když v bazénu našel souložící dvojici.
Co bys musel*a udělat, aby tě vyhodil z areálu.
Jaký vzkaz má Roman pro všechny návštěvníky koupališť.
Velkou roli asi sehrával čas. Kde byli jejich rodiče?
Konkrétně pokud se bavíme o těch dětech z víkendu, stihli jsme zakročit včas a vytáhnout je ještě předtím, než se jim dostala voda do plic. Vykašlaly ji a bylo dobře. Ale rodičům jsme po tomto zásahu museli domlouvat.
Prý se převlékali a nevšimli si, že jejich dítě odešlo 50 metrů do bazénu. Neuvědomují si, že když je na koupališti dva tisíce lidí, je velmi obtížné všechny uhlídat. Mám jen dvě oči a dvě ruce. Rodiče jsme však už nejednou našli i odpočívat v bufetu.
Nebezpeční jsou opilí lidé a machři, kteří skáčou do vody, dělají salta, a nejednou končí s vážným úrazem hlavy.
Takže pokud nějaké dítě najdete o samotě, hledáte rodiče?
Když spatříme malé dítě v bazénu, kde je hloubka 1,3 metru, tak ho vezmeme a okamžitě jdeme hledat rodiče. Téměř vždy je najdeme v bufetu na pivku bez ponětí o tom, kde je jejich dítě.
A co dospělí? Také se někdy topí?
Zachraňoval jsem i dospělé lidi. Důvody byly různé, topili se například, když dostali křeč do nohy, ale měl jsem i člověka, který ve vodě dostal epileptický záchvat. Co ještě může být nebezpečné, jsou opilí lidé a machři, kteří skáčou do vody, dělají salta, a nejednou končí s vážným úrazem hlavy.
Stávají se nehody i mimo bazény?
Ano, většinou jsou to méně nebezpečné věci, i když stále nepříjemné. Jsou to například štípnutí hmyzem nebo malé zlomeniny, například na prstech. Úrazy vznikají například i při nepříznivém počasí.
Zažil jsem už lidi, kteří se koupali v bazénu i 10 hodin, aniž by z něj vylezli. Voda se při močení nezbarví.
Přenesme se však k poněkud záhadnějším tématům. Mě vždy zajímalo, jestli je pravda, že se voda v bazénu zbarví poté, co se do ní člověk vymočí. Je to pravda?
O zbarvení vody jsem už slyšel i já. Pravda to možná někde je, ale určitě ne u nás. (smích)
Alespoň o tom nevím. Zažil jsem už však lidi, kteří se koupali v bazénu i 10 hodin, aniž by z něj vylezli. Za předpokladu, že tam nějakou potřebu provedli, by tedy platilo mé přesvědčení, že se voda nezabarví.
Voda se však kontroluje třikrát denně. Množství chlóru i celková čistota. Z tohoto hlediska můžu říct, že bazény jsou u nás čisté, i když v nich někdo tráví více času.
Je tvojí náplní práce koupaliště i uklízet?
Zčásti ano, do práce chodím půlhodiny před otevřením koupaliště. Uklízíme areál, vysáváme a čistíme bazény. Nemůže tam být ani špína, ani smrad, byl by to velký problém a dáváme na to velký pozor.
Malým dětem v bazénu někdy výkal projde přes plenku. Tehdy se bazén vypustí, vydezinfikuje a napustí znovu.
Když už jsme u toho vypouštění, zajímalo by mě, jestli jste ve vodě našli i jiná překvapení.
I to se už v bazénu povedlo, dokonce i tento víkend. Většinou se to však děje v dětském bazénu, kdy malým dětem občas výkal projde plenkou. Tehdy se však bazén vypustí, vydezinfikuje a napustí znovu. Vzhledem k velikosti toho dětského bazénu to není tolik vody. No a když se bavíme o překvapeních, našel jsem v bazénu i dvojici, která si „užívala“.
Zakročil jsi?
Ano, a ještě k tomu jsem je i ztrapnil, protože tam bylo mnoho dalších lidí. Událo se to ve vířivce ve venkovních bazénech. Přišel jsem k nim a hned jsem je oba vytáhl, nečekal jsem na nic. Každý v okolí věděl, proč jsem to udělal. Touto cestou je pozdravuji a doufám, že jsou dnes chytřejší. Bylo jim to pořádně trapné.
Horší by asi bylo, kdybys na ně zapískal. Když někdo nedodržuje pravidla, používáš k upozornění i píšťalku?
Postup při upozorňování je konkrétně u nás takový, že na lidi zbytečně nepískáme. Když není na koupališti velký přetlak lidí, chodíme za nimi osobně a upozorňujeme je slovně. Když je však už lidí kolem tři tisíce, nedá se tomu vyhnout a už musíme pískat.
Neděláme to však rádi, jsme si vědomi toho, že si lidé přijedou na koupaliště odpočinout a nemusí to být příjemné. Závisí však na lidech, jací jsou. Některé stačí upozornit, na některé je třeba pískat a jiné rovnou vyhodit.
Některým ženám se mé povolání asi líbilo, některé dávají komplimenty, jiné si mezi sebou šuškají a dívají se.
Máš plné právo někoho vyhodit z koupaliště?
Ano, mám. Když někdo porušuje pravidla, která platí na koupališti, můžu ho vyhodit. Například když jede na tobogánu a místo toho, aby jel sám, jedou tři. Je tam kamera, takže si to můžu prohlédnout a na základě toho učinit rozhodnutí.
Netlačím však na pilu, pokud někdo poruší pravidlo jednou, tak ho většinou jen slovně upozorním. Ale pokud je někdo opilý nebo opakovaně schválně nedodržuje pravidla, neztrácím čas.
Ještě mě zajímalo, jestli si myslíš, že toto povolání považují lidé za přitažlivé. Setkal ses už někdy s tím, že by tě někdo „balil“?
Já jsem si vždy v práci držel odstup, abych měl respekt. Ať už od kolegů, nebo i od návštěvníků. Je možná pravda, že je toto povolání přitažlivé, avšak já v práci nedebatuji a nekoketuji. Je to jen práce, mým úkolem je dávat pozor na lidi.
Mohu však říci, že některým ženám se mé povolání asi líbilo, některé dávají komplimenty, jiné si mezi sebou šuškají a dívají se. Dokonce padlo i pozvání na drink.
Co bys na závěr vzkázal čtenářům*čtenářkám?
Vzkázal bych zejména mladším rodičům, aby si dávali větší pozor na své děti. Myslí si, že plavčíci jsou vlastně pěstouni a budou jim hlídat děti, než si oni odskočí na mochitko a jiné dobroty do bufetu. Kdybychom nebyli ve správný čas na správném místě, například i tento víkend, některé z dětí by to nemuselo přežít.
A ještě bych dodal, ať se všichni koupou s rozumem, nedělají hlouposti a nepijí moc alkoholu.