Speciální procedury během nepříznivého počasí, úklid areálu i dohlížení na bezpečnost. Práce plavčíka nemusí být v některých momentech vůbec jednoduchá. Více o ní prozrazuje mladý plavčík Roman.
Pro některé superhrdinové, pro jiné hlídači dětí. Role plavčíka není každému zcela jasná. Možná i proto vznikají situace, které občas končí nepříjemně. I o těch je tento článek.
Roman Šebo dělá plavčíka 6 let a působí na koupališti Aquatermal Strehová. V rozhovoru ti prozradí, jakou proceduru dodržují, když se blíží bouřka, jaké úrazy jsou na koupališti nejčastější, ale také to, zda má právo někoho vyhodit z areálu.
V Refresheru ti přinášíme zajímavý content. Pokud se ti naše tvorba líbí a chceš podpořit redakci, staň se i ty členem klubu Refresher+. Získáš tak neomezený přístup k prémiovému obsahu a mnoha dalším super benefitům.
Pokud jsou hlášeny bouřky nebo přeháňky, pravidelně monitorujeme web hydrometeorologického úřadu a sledujeme, jak se situace vyvíjí.
Jaké predispozice musí člověk mít, chce-li se stát plavčíkem?
Člověk by měl být určitě fyzicky zdatný, dobrý plavec, komunikativní a měl by umět vycházet v kolektivu. Důležitá je i zodpovědnost a kritické myšlení. K tomu patří například i správné vyhodnocování situací, které mohou nastat, například když se blíží bouřka nebo silný vítr.
Co musíš jako plavčík udělat, když se blíží bouřka?
Každé ráno se před zahájením změny podíváme, jaké bude počasí. Pokud hlásí bouřky nebo přeháňky, dva nebo tři z nás pravidelně sledují na stránce hydrometeorologického úřadu, jak se situace vyvíjí. Pomáhají nám i naši manažeři, provozovatelé a ředitel, kteří také sledují vývoj, protože během služby nesmíme být moc na telefonu.
Když už vidíme, že se bouřka blíží, sundáme slunečníky. Postupně lidi posíláme pryč i z bazénů či tobogánové věže. Nerezové bazény a vysoká tobogánová věž jsou nebezpečné, zvláště pokud se bavíme o úderech blesků.
Stalo se ti už něco nebezpečného v důsledku bouřky?
V důsledku bouřky ne, ale cca před dvěma lety jsem měl vážný úraz v důsledku silného větru. Byl slunečný den, ani vidu, ani slechu o nějaké bouřce či větru. Najednou však začalo velmi silně foukat a mě trefil velký slunečník do kříže a natrhl mi svaly.
Stihli jsme zakročit včas a děti vytáhnout ještě předtím, než se jim dostala voda do plic. Rodiče jsme našli v bufetu.
A co jiné nebezpečné situace? Už jsi byl svědkem toho, že se někdo topil?
Samozřejmě, zažil jsem i topení. I tuto sobotu, i v neděli, když jsem byl v práci. Spolu s kolegou jsme proto museli skákat do vody asi pětkrát. Ve všech případech šlo o topící se malé dítě, které uteklo rodičům. Jedno se například spustilo na skluzavce a najednou bylo pod vodou. Protože tohle bylo jen za víkend, asi si umíš představit, kolik toho bylo za šest let.
Co se dozvíš po odemčení?
- Co je častou příčinou tonutí u dospělých.
- Zda obarví moč v bazénu vodu.
- Co Roman dělal, když v bazénu našel souložící dvojici.
- Co bys musel*a udělat, aby tě vyhodil z areálu.
- Jaký vzkaz má Roman pro všechny návštěvníky koupališť.