Aby mohly atletky soutěžit v ženských kategoriích, budou muset podstoupit genetický test. Médiím to oznámil prezident Světové atletiky Sebastian Coe.
Atletky budou muset prostřednictvím testů prokázat, že nemají takzvaný gen „SRY“, který je obvykle určující pro mužské pohlaví. Informoval o tom The Guardian. Tento gen je přítomen v chromozomu Y a zajišťuje tvorbu testosteronu. Vzorky testů se budou získávat buď výtěrem z ústní dutiny, nebo metodou suché krevní kapky.
Prezident organizace Sebastian Coe tento krok obhajuje jako nezbytný pro zajištění férovosti v ženském sportu a ujišťuje, že testování proběhne pouze jednou za kariéru.
„Ten postup je velmi přímočarý a jasný. Je to velmi důležité. Začneme hledat poskytovatele testů, poté budeme pracovat na harmonogramu. Testy se budou provádět pouze jednou za kariéru sportovkyně,“ uvedl Coe. Podle jeho slov je Světová atletika připravena hájit nová pravidla i u soudu. Systém testování by organizace chtěla zavést ještě před zářijovým mistrovstvím světa v Japonsku.
Tato opatření navazují na dřívější zákaz startu transgender žen, které prošly mužskou pubertou, a zpřísněná pravidla pro sportovkyně s přirozeně vyšší hladinou testosteronu (DSD). Organizace se odkazuje na výzkumy, které ukázaly, že fyzická výhoda těchto atletek může být o tři až pět procent vyšší v běžeckých disciplínách, u hodů a skoků je rozdíl údajně ještě výraznější.
Zavedení testů vzbudilo smíšené reakce. Bývalá britská plavkyně Sharron Davies například opatření vítá jako ochranu ženského sportu. „Už žádné další podvádění mužů v ženských kategoriích v atletice. Ráda bych viděla předání medailí za zničené závody a okradené atletky,“ uvedla sportovkyně na síti X. Naopak bývalá ugandská půlkařka Annet Negesa, která sama musela podstoupit lékařský zákrok kvůli zvýšenému testosteronu, s novým rozhodnutím nesouhlasí: „Není to volba, jako kdybyste dopovali, zkrátka se tak narodíte.“