Sochy, které ti naženou husí kůži, vydělaly na opravu kostela.
Pokud rád*a pátráš po výletech s tajemnou tématikou, máme pro tebe super tip na jeden v Plzeňském kraji. Hluboko v zapomenuté vesnici Luková u Manětína stojí kostel uprostřed hřbitova, který by mohl klidně sloužit jako kulisa pro duchařské filmy.
Na první pohled celkem obyčejná stavba totiž uvnitř ukrývá desítky duchů bez tváří zakuklených v bílých rubáších. Poklidně tu sedí už spoustu let a tiše se modlí.
Kostel svatého Jiří ze 14. století byl kdysi centrem vesnického života. Osud se s ním ale nemazlil. Do cesty mu nastražil nemalé překážky – zažil požár, drsné války a nelítostné rabování. Na přelomu tisíciletí pak na něho zbyl jen žalostný pohled.

Zlé znamení přišlo při pohřbu
Během jedné z posledních mší v roce 1968 se při pohřbu dokonce zřítila část stropu, což většina vesničanů pochopila jako zlověstné znamení. Po této události začal kostel chátrat. Místní se mu vyhýbali a zavržené svaté místo tak upadalo v zapomnění a zdálo se, že je jeho příběh u konce.
Vše se změnilo v roce 2012, kdy se u oltáře a v původních lavicích objevily děsivé sádrové postavy. Mysteriózní projekt odstartoval správce kostela Petr Koukl, který hledal způsob, jak získat finance na opravu.
Tehdejší student Západočeské univerzity Jakub Hadrava studoval na fakultě designu a umění a pro svou bakalářskou práci si zvolil téma tohoto kostela. Vytvořil sádrovo-látkové sochy vyrobené podle modelů skutečných lidí. Ty pak rozmístil do interiéru zničeného kostela. Instalace symbolizuje někdejší místní a věřící.
Turismus pomáhá s opravami
Díky novým mysteriózním obyvatelům se o kostel začali zajímat lidé z celého světa a dokonce i zahraniční média. Místo, které kdysi umíralo, se stalo turistickým magnetem a vysloužilo si i přezdívku nejstrašidelnějšího kostela naší republiky. Původně dočasná instalace se tak postupně stala trvalou součástí kostela a jedním z nejunikátnějších míst v Česku. Díky dobrovolným příspěvkům od návštěvníků se kostel podařilo opravit natolik, že se do něj vrátily i kulturní akce a koncerty. Z místa duchů se tak stalo živé umělecké dílo, které spojuje minulost se současností.
Někteří lidé tvrdí, že v kostele cítí zvláštní energie, jiní si myslí, že jde jen o sílu sugesce. Každopádně, pokud hledáš unikátní místo s trochou děsivého mrazení, kostel v Lukové rozhodně stojí za to.

Kostel se otevře návštěvníkům v dubnu
Za hodinku a dvacet minut sem dojedeš z Prahy směrem na Karlovy Vary. Z Plzně to je 40 minut stejným směrem. Vesnice měla v roce 2021 oficiálně sedm trvalých obyvatel, takže auto je jediná volba, jak se sem dostat. Ve vesnici je celkem prostorné parkoviště, takže se nemusíš bát, že bys nezaparkoval*a.
Mimochodem, letos vesnice Luková slaví 900 let od svého založení. Jen si dej pozor, prohlídky jsou možné pouze v sezóně každou sobotu od 13.00 do 16.00. Letos se kostel otevře poprvé 5. dubna a navštívit ho můžeš až do konce října.
A pokud už budeš v okolí, zajeď i na zámek v Manětíně, ležící osm kilometrů od Lukové, který si vysloužil status národní kulturní památky. Tenhle barokní skvost je kulturní památkou už od 60. let a otevřený je od 10.00 do 16.00.
Malá zajímavost: Severně od kostela byla nalezena mince – denár Břetislava I. z období kolem roku 1050, tedy téměř tisíc let stará. Dnes je uložená v Západočeském muzeu v Plzni.