Téma regulace nebezpečných psích plemen se v poslední době stává čím dál důležitější. Mnohé evropské země už mají přísná opatření.
Tragédie v malé obci na Prachaticku, kde pes plemene Bully XL napadl a zabil svého majitele, znovu otevřela otázku, zda by i Česká republika neměla přehodnotit přístup k chovu potenciálně nebezpečných plemen psů. V současnosti zde totiž nejsou zakázána žádná plemena psů. Jak je to s regulacemi v ostatních zemích?
Velká Británie
Velká Británie je jednou z nejpřísnějších zemí v Evropě. Po řadě útoků, zejména od psů plemene American Bully XL, byl tento typ psa od 1. února 2024 zcela zakázán. Za porušení hrozí vysoké pokuty i zabavení psa. Velká Británie zaznamenala podle oficiálních údajů NHS England téměř 11 000 hospitalizací po pokousání psem v roce 2023–24. Nešlo přitom jen o povrchová zranění, mnoho z těchto případů si vyžádalo chirurgické zákroky nebo dlouhodobou rekonvalescenci. Zakázány jsou i argentinské dogy, brazilské fily a tosa inu.

Francie
Francie rozděluje potenciálně nebezpečné psy do dvou kategorií. Do první kategorie spadají psi, které není povoleno importovat, prodávat nebo vlastnit. Ve druhé kategorii jsou psi, které je možné vlastnit pod určitými pravidly, například s licencí nebo doložením výcviku. Patří mezi ně plemena jako pitbulteriér, boerboel, tosa inu nebo rotvajler.
