Chevrolet na automobilové přehlídce v Šanghaji svým koncepčním modelem FNR představil vizi elektrických vozidel budoucnosti. Co na něj říkáte?
Technologický pokrok je nezastavitelný. To potvrdila i nedávná automobilová přehlídka v Šanghaji, na které Chevrolet představil prototyp svého nejnovějšího futuristického modelu, jehož neobvyklý design se vymyká jakémukoliv pokusu o přesnou deskripci. Nese název Chevrolet FNR a dá se říct, že připomíná kombinaci BMW i8 se vznášedlem z Blade Runnera a vzbuzuje dojem, že se každou chvíli přetransformuje do Optima Primea. O netradiční vizuál Chevroletu FNR se postaral tým designérů ze šanghajské společnosti Pan Asia Technical Automotive Center a chtěli jím představit vizi kompletně elektrického a samořídícího auta budoucnosti. A pokud takto budou elektrické automobily v budoucnosti skutečně vypadat, máme nadcházejícím generacím hodně co závidět, protože výsledek je skutečně dechberoucí. Ostatně, přesvědčte se sami.
Jak již bylo zmíněno, Chevrolet FNR nebude potřebovat žádného řidiče. Díky softwaru Inteligent Assistant si bude možné totiž vybrat cestu s konečnou destinací a auto už zbytek provede za vás. Na střeše automobilu se nachází senzor, který snímá a monitoruje okolní prostředí a vám tak nezbývá nic jiného, než se pohodlně uvelebit na síťové sedačce a sledovat ubíhající krajinu za okny. Přední sedadla je ale možné také otočit o 180 stupňů, díky čemuž tak můžete vést konverzaci tváří v tvář s pasažéry za vámi. Chevrolet dále dodal, že řidič bude mít také možnost vzít kontrolu nad vozidlem do vlastních rukou. Přesný princip ručního řízení není ale úplně tak zřejmý, protože auto nemá volant a místo palubové desky je vybaveno podlouhlým digitálním displejem.
Co se týče pohonu, v každém kole Chevroletu FNR je zabudován elektrický motor, který je možné dobíjet zcela bezdrátově. Na první pohled auto zaujme především svým unikátním designem. Přední i zadní dveře jsou křídlové, přičemž ty zadní jsou otevírány proti směru jízdy. Právě kvůli podobnosti dveří s křídly vážky dostaly přízvisko „dragonfly“. Co se týče nastartování auta, v budoucnosti žádných klíčů nebude třeba. Auto se jednoduše aktivuje oskenováním oční duhovky. Osvětlení v přední i zadní části auta pak zajišťuje krystalový laser.
Myslím, že není nutno zdůrazňovat, že Chevrolet FNR nebyl vytvořen pro užívání. Spíše představuje určité přiblížení a nástin toho, co všechno by automobilový průmysl v následujících desetiletích mohl přinést a pravděpodobně jednou také přinese. Prozatím se tedy alespoň pokochejme tímto strhujícím futuristickým konceptem, který dokazuje, že některé reálie sci-fi žánrů nemusí být zase tolik vzdálené.
Přehlídka v Šanghaji