Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 28. 1. 2020 svátek má Otýlie

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Osobnosti
25
Dominik Vetrák
4. červenec 2015, 14:49
Čas čtení: 6:05

10 nejlepších filmů Toma Hankse

Pan herec, který vládl zejména 20. století, se vyznamenal snad v každém oskarovém žánru.

Dominik Vetrák
4. červenec 2015, 14:49
Čas čtení: 6:05
10 nejlepších filmů Toma Hankse
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
25
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Série článků o 10 nejlepších filmech daného herce pokračuje i nadále. Naposledy jste si zvolili Toma Hankse na úkor Russella Crowea, avšak vzal jsem si nějaký ten čas, než jsem pro vás jeho žebříček připravil. Bylo to ale o to snazší, že jsem nemusel nic dohánět. Tom Hanks je něco jako DiCaprio 90. let, kdy natočil několik ojedinělých kousků, na které se dnes podíváme. Stačilo mu jen 10 let na to, aby se postaral o 9 snímků, které se umístily i zde. A my se na ně jdeme podívat doufajíc, že po Spielbergově Bridge of Spies už bude vlastně neaktuální.

 

Pořadí určovala míra oblíbenosti filmů, mé osobní hodnocení, subjektivní pocity jak z filmu samotného, tak i ze samotného Hankse, no a v poslední řadě právě kvalita snímku jako takového. Pro zredukování rozsáhlosti textu jsem se rozhodl ušetřit vás řádků o tom, jaký je příběh a o co vlastně v daném projektu jde. Názvy vás přesměrují na ČSFD, kde se už tyto detaily snadno dozvíte.     


10. Road to Perdition (Cesta do zatracení)

Už zde Sam Mendes ukázal, že s vyprávěním příběhu to umí. Bohužel, stejně jako ve Skyfall, i zde mi chyběly emoce. Nijak extrémně jsem se s postavami sice nesžil, ale nějaké sympatie jsem k nim přechovával. Zaujme skvělý vizuál, dialogy, vskutku precizní režie, jejíž výplody jsou cítit a stejně tak herci. Paul Newman, Tom Hanks a Jude Law odvedli skvělou práci v každé ze svých scén. Příběh o mafiánovi, který shodou náhod přijde o rodinu a musí bojovat o holý život sebe vlastního a svého chlapce, se kterým se sbližuje až tehdy, když mu hrozí smrt, si 10. příčku vybojoval takřka bez problému.  

 

10 nejlepších filmů Toma Hankse
9. Catch Me If You Can (Chyť mě, když to dokážeš) 

Dnes už téměř kultovní záležitost, kdy Tom Hanks ve vedlejší roli naháněl Lea DiCapria celé roky. A jestli ho polapil, to vám doporučuji, abyste si zjistili sami. Určitě jde o perfektní kousek, kdy se lokace střídají s kreativními nápady ve scénáři, malými mind-f*cky a velkými překvapeními, určitým napětím a prvky humoru, nicméně bylo to tak trošku ze slabšího Spielbergova soudku. Žádné sci-fi, žádný wow efekt a žádný hluboký význam nebo náročná látka. Až na 9. místo se ale snímek dopracoval i kvůli tomu, že Hanks hraje prakticky druhé housle. Není mu ale co vytknout, skoro jako celému filmu, a tak vám radím dohnat zameškané. 

 

10 nejlepších filmů Toma Hankse


8. The Terminal (Terminál)

Spielberg podruhé. A podruhé jsme se opět dočkali filmu víc než sázejícího na herce a samotný příběh, než na něco jiného. Terminál je příjemné romantické drama, které zahřeje u srdce vždy, když se na něj podíváte. Zároveň je však třeba poznamenat, že nebýt Hankse, s jistotou by to tak úžasné nebylo. Dojemné scény střídá humor, nápadité „zvraty“ a sympatické výjevy Viktora Navorského. Pokud nemáte s přítelkyní dnes co dělat, doporučuji oddychnout si právě při tomto počinu. A je úplně jedno, že jste to už viděli. Dokonce i ten dabing je sympatický (za což může i fakt, že český dabing pro Hankse je chytlavý a všeobecně opravdu dobrý). Režijně precizní práce Spielberga a Hanksův roztomilý pohled nevinného muže s dobrým srdcem vás znovu rozpustní.      


10 nejlepších filmů Toma Hankse
7. Captain Phillips (Kapitán Phillips)

Paul Greengrass je mistr napětí na slovo vzatý. Když mu k tomu ještě nabídnete zpracování skutečného příběhu, můžete se těšit na skutečně neutichající atmosférickou jízdu. Přesně to byl případ Kapitán Phillipse, který překvapil snad v každém ohledu. Tom Hanks je už jednoduše za zenitem, a tak jeho předvedený výkon doslova uchvátil. Schválně, kdo z vás si až doteď pamatuje závěrečnou půlhodinu a hlavně scénu na ošetřovně? Skvělá režie byla postavená a pevném scénáři, ale zejména taky na Hanksovi a ostatních hercích. Pokud chcete zůstat v němém úžasu a zažít kvalitní napětí, které se už celé roky neúspěšně pokoušejí přenést na stříbrné plátno horory, Captain Phillips je pro vás tím pravým. 


10 nejlepších filmů Toma Hankse
6. Cast Away (Trosečník)

A zde přichází chvíle, kdy se na mně zase jednou zanadává pár stovek lidí. Trosečník je jeden z nejoblíbenějších filmu televizních stanic s Tome Hanksem, a tak je logicky i jeho nejlepší, že? Bohužel, není to tak. Nebýt Hankse, kterému připadla více než hodina záběrů s minimálním počtem monologů, respektive slov jako takových, by to ztratilo ze svého kouzla víc než dost. Stále však jde o kvalitně natočený, i když místy zdlouhavý film. Stejně jako Terminál, ani Trosečník není naivní dětský příběh o ideálním konci. Jeden z případů, kdy pro mě film samotný přebil právě herec a jeho schopnosti. Ne, že by bylo Zemeckisovo dílo slabé, jednoduše se mi všechny v první pětce líbily o něco víc.    


10 nejlepších filmů Toma Hankse
5. Philadelphia

Od 5. místa jsou to totiž všechno snímky, které by mohly být všechny na jednom místě a nikdo by asi ani neprotestoval. Bohužel, tak to nefunguje a já se tak musel rozhodnout, co kam zařadit. Po nějakém čase jsem už z toho začal bláznit a vyšlo z toho toto. Ve Philadelphii jsme viděli Hankse jako muže trpícího AIDSem. Kromě neuvěřitelné fyzické proměny rezonují po letech stále i dialogy, děj jako takový nebo spolupráce s Denzelem. Philadelphia vlastně úřaduje na mé první příčce nejlepších Denzelových filmů, nicméně u Hankse se dostala až na 5. místo, což o něčem vypovídá. Síla homofóbie ve společnosti, perfektní herecké výkony znázorňující životy dvou lidí žijících na opačných březích té stejné řeky a mnoho dalšího způsobilo, že tento snímek se vám pod kůži dostane velmi snadno.   


10 nejlepších filmů Toma Hankse
4. Apollo 13

Ještě před Greengrassem se Hankse spojil s asi nejlepším režisérem zaobírajícím se skutečnými událostmi a životopisy - Ronem Howardem. Celkem minimalistický film, jehož podstata se odehrává ve vesmírném modulu, převážně ale v malých prostorách. V nich se ústřední trojice hrdinů ze začátku potí, aby se později dostala k mrazivé teplotě. Skvělý Hanks, skvělí vedlejší herci, skvělý film. Může za něj zejména vzpomínaný Howard. Scénář tohoto filmu vypadal na papíru možná průměrně, ale právě on s herci z něho udělal prvotřídní atmosférickou sci-fi v malých prostorách s nezastavující se gradací napětí až do konce. A Hanks opět exceloval.  


10 nejlepších filmů Toma Hankse
3. Green Mile (Zelená míle)

Kdo by neznal již kultovní snímek od Franka Darabonta, který jednoduše vězeňské drama ovládá jako nikdo jiný? Nádherný příběh, nejen filmu jako takového, ale i jeho postav. Kdo z vás při prvním shlédnutí čekal věci, jaké se v příběhu stopáže udály? A kdo z vás si kdy řekl, že bude sympatizovat s krysou? Hanks byl opět geniální, vytvořil nezapomenutelnou postavu, zažral se do ní a nepustil ji ani dlouho po natáčení. Dramatická atmosféra, důraz na budování vztahů a jistý příchod konce některých vězňů a mnoho jiného umocňovaly sympatie ještě i k té prokleté myšce. Hříchem by bylo nevzpomenout na Michaela Clarka Duncana (v září to budou už tři roky, co nás opustil). Zelená míle se těší popularitě i dlouhé roky po vydání. Není se čemu divit. Jde o řemeslně dokonale zvládnutý film, který vsadil na nejdůležitější aspekty tohoto umění.


10 nejlepších filmů Toma Hankse
2. Saving Private Ryan (Zachraňte vojína Ryana)

Možná to bude tím, že mám pro vojenské filmy slabost, anebo i tím, že jsem Ryana viděl zrovna nedávno, nicméně nemohl jsem ho dát níž než na druhé místo. Článek se nezaměřuje jen na Hanksovy herecké výkony (jak jinak, i zde ale excelovat pod Spielbergovým dohledem), ale i na kvalitu samotného filmu, no a Zachraňte vojína Rayana je pro mě dokonalou směsí silných emocí (už začátek je pro mě mimořádně silný), skvělých herců hrajících sympatické postavy, opravdu úchvatných naturalistických scén (o vylodění v Normandii ani nemluvě), skvělých dialogů a budování chemie, výborně zrežírovaných akčních sekvencí tvořících tak jeden z nejlepších vojenských filmů vůbec. Povinnost pro každého z vás!   


10 nejlepších filmů Toma Hankse
1. Forrest Gump

Jakýkoliv jiný film na první příčce by asi nastartoval mohutnou vzpouru a já vám i celkem rozumím. Málokterý příběh je tak dojímavý jako život Forresta Gumpa, neuvěřitelně srdečného muže, který žil celý život pro jiné, jinak se vlastně cítil nenaplněný. Stejně tak můžeme mluvit o Hanksově životní roli, kdy zahrál jen mírně „zpomaleného“ muže způsobem nevídaným. 22leté drama ale stále dokáže vyvolat nové emoce, přičemž já osobně v něm pokaždé, když ho vidím, najdu něco, co jsem předtím přehlédl. Nejjednodušší popis by zněl asi tak, že Forrest Gump je filmem, jaký jsme dlouho od té doby neviděli. Já osobně neznám asi nic, co by mě tak pohladilo po duši a vzbudilo tolik úžasu, sympatií a emocí zároveň. Perfektní vedlejší postavy, nádherný odkaz a nezapomenutelné dialogy nebo hlášky. V tomto počinu najdete vše, co tak moc na filmech milujete.    

 

10 nejlepších filmů Toma Hankse

 

TOP 10 tohoto úžasného herce máme tedy za sebou. Jak vnímáte žebříček, jak byste ho změnili, ale hlavně, co vám v něm chybí, respektive, jaký snímek jsem přecenil? Anebo jste viděli něco s Tome Hanksom, co za moc nestálo, ale bylo by vhodné připomenout si jeho herecký výkon? Velký prostor pro Honorable Mentions tentokrát nebude, ale určitě stojí za to připomenout si Cloud Atlas od sourozenců Wachowských, sci-fi jemně podceněné, alespoň v mých očích, jeho dabing pro trilogii Toy Story, seriál Pacific nebo Bratrstvo neohrožených, Lásku přes internet nebo Velké vítězství.    

 

Tom Hanks brzy oslaví 59. narozeniny, jeho herecký um se sice nevytratil, ale zanedlouho dojde k věku, kdy už nebude moct tak aktivně běhat po celé Americe, Normandii nebo létat ve vesmíru. Prospějí mu spíš civilnější role, nicméně všichni budeme doufat, že nám znova ukáže, proč o něm mnozí hovoří jako o nejlepším herci 90. let, kterým v mých očích bezpochyby také je. A co vaše TOP 10? 

Koho chcete vidět v nejbližším díle?
Russel Crowe
522 hlasů
Leonardo Dicaprio
2064 hlasů
Jack Nicholson
542 hlasů
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
29
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.