Nedávno publikovaná kniha Crucial Inventions nám všem připomíná, do jak pokročilé doby jsme měli to štěstí se narodit. Operace v minulosti totiž vypadaly téměř hororově.
Mnohým z nás může představa operace nahánět hrůzu, přestože žijeme v době, kdy je chirurgie a lékařská věda obecně v porovnání s ne až tak dávnou minulostí na značně pokročilé úrovni. Anestetika a bezbolestný průběh operací již běžně považujeme za samozřejmost, tento komfort však dříve neexistoval. Různých metod na úlevu od bolesti lze samozřejmě v minulosti vypátrat hned několik, například už ve starém Egyptě bylo praxí na citlivá místa přikládat elektrické nilské ryby, což mělo analgetické účinky. Vůbec první případ provedení operace za použití léku tlumícího bolest se však datuje teprve do roku 1846, do té doby bylo normou provádět zákroky prakticky bez umrtvení a při pacientově plném vědomí. Nemluvě o nevyvinutých technikách a nedostatku adekvátní péče. Není tedy s podivem, že řada pacientů zemřela na následky pooperačního šoku, infekcí, ztráty krve. V některých londýnských nemocnicích míra úmrtnosti dosahovala až osmdesáti procent.
Díky nové knize s názvem Crucial Interventions od lékařského historika Richarda Benetta máme nyní příležitost do této děsivé historie nahlédnout skrz perfektně zachovalé autentické ilustrace, skeče nebo olejové malby, které pocházejí z medicínských učebnic ze sedmnáctého až devatenáctého století uchovaných v londýnské knihovně Wellcome Library.
Chirurgický zákrok na prsu, circa 1675
Pouštění žilou za účelem prevence onemocnění, circa 1675
Jeptiška provádějící zákrok na kolegyni pro lepší průchodnost slzného kanálku, circa 1675
Chirurgický zákrok, který měl vyléčit šilhavost, rok 1846
Obrázek zobrazující způsob rekonstrukce spodní čelisti pro prevenci různých nemocí ústní dutiny, 1841
Amputaci, v tomto případě chodidla nebo prstu, řada pacientů nepřežila, 1841
Vyříznutí nádoru na jazyku, 1846
Císařský řez je jedním z dalších bolestivých procesů, který dříve probíhal bez léků, 1840
Děsivě vyhlížející nástroje používané pro amputace a nejrůznější druhy operací
Anatomický obrázek ukazuje vertikální řez lidským mozkem, 1844