Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 4. 12. 2020 svátek má Barbora, Barbara

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
15
johnnybravo
20. březen 2016, 19:43
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Singapuru

Maličký městský stát z Asie.

johnnybravo
20. březen 2016, 19:43
10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Singapuru
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
15
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Městské státy byly dříve roztroušeny po celém světě, ale v současnosti na Zemi existují už jen tři v tom pravém smyslu slova. Prvním z nich je Vatikán, druhým Monako a tím posledním Singapur. Právě Singapur nás zaujal natolik, že jsme se o něm rozhodli vyhledat několik zajímavostí a nabídnout ti je jako na stříbrném podnose, protože ve škole na stahování detailních informací o takových maličkých státech čas nezbývá. Dovolíme si říct, že v Singapuru platí celkem tvrdá pravidla a zbytečně porušovat bychom je tedy nechtěli. A co se týče pobytu v něm, běžný Čech by tam měl určitě hluboko do kapsy, protože se Singapur stal nejdražším městem světa.

 

Výška je důležitá

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Singapuru
Zdroj: luxecommercial.files.wordpress.com

 

V Singapuru o výškové budovy není nouze, vždyť samotné město a stát v jednom patří mezi nejbohatší na světě, ale především malá rozloha způsobila, že tam platí výškový limit pro nové budovy. V praxi to znamená asi tolik, že investoři nemohou postavit budovu vyšší než 280 metrů, za což může blízkost singapurského letiště a letecké základny. Problém spočívá v tom, že případné vyšší budovy by mohly způsobit problém při manévrování přistávajících a startujících letadel. V současnosti existují tři budovy s výškou přesně 280 metrů, a tedy OUB Centre, OUB Plaza a Republic Plaza, i když v budoucnu mohou být postaveny o pár metrů vyšší budovy na základě udělených výjimek.

 

Šílenství v McDonald's

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Singapuru
Zdroj: 4.bp.blogspot.com

 

Možná by si člověk mohl myslet, že řetězce rychlého občerstvení nebudou v Asii až tak populární, ale jeden případ ještě z roku 2000 nasvědčuje tomu, že se například i Singapuřané dokážou zapálit pro nějakou věc. McDonald's tehdy k nákupům rozdával panenky Hello Kitty a jelikož v Singapuru tato kočička mimořádně letěla, lidé po nich doslova šíleli. Šílenství přerostlo až do momentu, kdy lidé kupovali hamburgery pouze kvůli panenkám a jídlo pak vyhazovali. Panenek však McDonald's neměl dostatečný počet a zákazníci se doslova vzbouřili v jedné z provozoven, když jim oznámili, že Hello Kitty došly. V restauraci začal křik a násilí a McDonald's musel v následujících týdnech dokonce omezit počet hamburgerů, který si mohl jeden člověk koupit v jednom nákupu, aby se dostalo na každého.

 

Ve výtahu žádná moč

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Singapuru
Zdroj: kickassfacts.com

 

Singapur již dlouhá léta prosazuje iniciativu, na jejímž základě chce patřit mezi nejčistší města na světě. Přesto se však občas najdou lidé, kteří pravidla nerespektují, a tak se vláda rozhodla zavést několik opatření a jedním z nich je napříkad detektor moči umístěný ve výtazích na základě zákona, podle něhož je močení ve výtazích zakázáno. Detektor v případě, že zachytí zápach či samotnou moč, spustí alarm a dveře výtahu se pak uzamknou i s provinilcem uvnitř. Na místo se pak dostaví policie a určitě bys na místě zamčeného nechtěl být, protože tresty v Singapuru nemusí být pouze finanční, ale může se jednat i o pár měsíců ve vězení.

 

Žvýkačky bys hledal marně

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Singapuru

 

Žvýkačky se člověku hodí v případě, že si potřebuje v rychlosti osvěžit dech, ale kdybys žil v Singapuru, pak by ses musel spoléhat na jiné způsoby. Od roku 2004 je totiž v Singapuru zakázáno prodávat či importovat do něj žvýkačky a jediným způsobem, jak se k nějaké dostat, je získat ji na recept od doktora, který musí najít důvod pro její použití. Žvýkačky v minulosti způsobovaly v Singapuru obrovské potíže, protože nezodpovědní lidé je nechávali přilepené na nejrůznějších místech, jako poštovní schránky, klíčové dírky či knoflíky ve výtahu. V případě, že bys tedy chtěl riskovat a chytili by tě při tom, jak žvýkačku pliveš někde na ulici, čekala by na tebe 1000dolarová pokuta.

 

Bar jako z pohádky

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Singapuru
Zdroj: www.1-altitude.com

 

V Singapuru sice mají budovy povoleno měřit jen 280 metrů, ale na jedné z nich bychom mohli najít nejvyšší venkovní bar na světě. Jeho název zní 1-Altitude a nachází se ve výšce 282 metrů nad mořem, díky čemuž člověku nabízí parádní výhled na Singapur z každičké strany. K tomu, aby ses tam mohl jít v klidu najíst či napít si budeš muset pravděpodobně zarezervovat místo pár dnů či týdnů dopředu. Největší nával lidí můžeš očekávat v době, kdy se v Singapuru konají například oslavy národního dne nebo závod seriálu Formule 1.

 

Hymna na bankovce

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Singapuru
Zdroj: images.singaporeseen.stomp.com.sg

 

Až se jednou ocitneš v Singapuru a místní od tebe budou vyžadovat zpěv jejich národní hymny, stačí si sáhnout do kapsy, vyndat peněženku a pak z ní vytáhnout 1000dolarovou singapurskou bankovku. Tisícovka sice nepatří mezi nejběžnější bankovky, ale když se k ní už člověk dostane, pak si zřejmě i rád zazpívá hymnu, která se nachází na zadní straně bankovky ve skutečné miniaturním písmu. Pokud ale trošku přimhouříš oči nebo si vezmeš lupu, pak bys neměl mít problém text přečíst. Jen tak pro zajímavost, singapurská hymna se jmenuje Majulah Singapura a přesto, že oficiálním jazykem v zemi je hlavně angličtina, celá hymna se zpívá v malajštině.

 

Největší fontána na světě

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Singapuru
Zdroj: d1vmp8zzttzftq.cloudfront.net

 

Po celé Evropě a vlastně i světě existují fontány, které jsou schopny přilákat tisíce turistů, ale zřejmě jsi ani netušil, že ta největší fontána na celičké planetě se nachází právě v Singapuru. Postavili ji ještě v 90. letech minulého století v jednom z největších singapurských nákupních center Suntec City a od roku 1998 se pyšní titulem největší fotnány i oficiálně, protože byla zapsána do Guinnessovy knihy rekordů. Ve fontáně Fountain of Wealth se lidé mohou během dne i procházet, když nefunguje úplně celá, ale pouze její menší střed. Dokonce jsou v ní nainstalovány i lasery pro večerní show.

 

Tvrdá pravidla a ještě tvrdší pokuty

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Singapuru
Zdroj: 1.bp.blogspot.com

 

Na začátku článku jsme už sice zmiňovali zakáz močení ve výtazích, ale Singapur se v průběhu let stal synonymem pro zajímavé zákazy a zákony obecně. Jedno z dalších pravidel se týká veřejných záchodů, a tedy, že po použití jednoho z nich má člověk povinnost spláchnout. V případě, že spláchnout zapomene, ať už schválně nebo nechtěně, může se těšit na 150dolarovou pokutu. Kromě toho je v Singapuru zakázané například plivat na zem a místní zákony tvrdě trestají i distribuci nevhodných materiálů, jako jsou například pornografie či obscénní skladby nebo fotografie.

 

Lví město bez lvů

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Singapuru
Zdroj: cdn.theculturetrip.com

 

Možná jsi už někdy přemýšlel, jak vlastně Singapur dostal své jméno. Ve skutečnosti se k tomu váže celkem vtipný příběh. Slovo Singapur totiž znamená Lví město a to i přesto, že v celém Singapuru bys ve volné přírodě žádného lva nenašel. Na přelomu 13. a 14. století se na území dnešní Malajsie a Singapuru rozprostíralo království Šrívidžaja a když se jeho princ Sang Nila Utama vydal obhlédnout území dnešního Singapuru, spatřil tam zvíře s oranžovým tělem, které se rychle ztratilo v džungli, kam se princ vydal na lov. Zvíře považoval za lva, a tak se rozhodl vyvíjející se město přejmenovat z názvu Temasek na Singapur, což v malajštině znamená Lví město.

 

Časová pásma nehrají rolu

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Singapuru
Zdroj: www.campusuk.com

 

Na hodinách zeměpisu ses už zaručeně učil o časových pásmech na naší planetě, ale věděl jsi o tom, že za posledních 111 let Singapur změnil své časové pásmo hned šestkrát? V roce 1933 si Singapuřané posunuli hodinky o 20 minut dopředu, o pár let pak o 30 minut dopředu. Když do Singapuru v druhé světové válce přišli Japonci, čas se změnil na ten japonský o celou hodinu a půl dopředu a nakonec si v roce 1982 řekli, že se synchronizují s Malajsií a upravili si čas opět o půlhodinku, tentokrát však změna trvá až dosud.

 

 

Mimochodem, o Singapuru se hovoří jako o zemi, kde se vyskytují ty nejkrásnější ženy na světě a my jsme se rozhodli vybrat pro tebe jednu z nich. Jmenuje se Crystal a neřadí se mezi žádné celebrity, avšak na Instagramu patří mezi to nejkrásnější z této asijské země, konec konců zhodnotit to můžeš i sám na tomto odkazu.

 

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Singapuru

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
77
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.