Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
28. dubna 2016 v 18:45
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Zakladatel KFC přežil smrtící přestřelku, proklel baseballový tým a žaloval vlastní restauraci o 122 milionů dolarů

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Osm zajímavostí o zakladateli populárního fast foodového řetězce KFC.

Přesně 9. září (september) 1890 spatřil světlo světa Colonel Harland Sanders. Narodil se na farmě v blízkém okolí Henryville v Indianě. Najde se asi málokdo, komu by jeho tvář nepřipadala alespoň trochu povědomá. Colonel totiž založil oblíbenou fast foodovou restauraci KFC a i v dnešní době, více než třicet let po své smrtí, je i její tváří. Je typický svým bílým oblekem a černou kravatou. Vzezřením působí jako milý a přátelský stařeček, na jehož životě toho příliš zajímavého nebude. Opak je však pravdou, a tak jsme si pro vás připravili osm zajímavostí o životě tohoto magnáta v průmyslu se smaženými kuřecími křidélky.

Colonelova první restaurace

Zakladatel KFC přežil smrtící přestřelku, proklel baseballový tým a žaloval vlastní restauraci o 122 milionů dolarů
Zdroj: www.gannett-cdn.com

1. Před úspěchem ve fast foodu působil jako porodník, zařizoval životní pojistky nebo prodával pneumatiky.

Předtím, než Sanders dosáhl úspěchu se svými restauračními zařízeními, prošel si několika povoláními. Jako mladík dřel na farmě a pracoval jako řidič tramvaje, než se dostal k práci pro železniční společnosti na jihu USA. Později se snažil vyšvihnout do vyšší společenské třídy, a tak začal studovat na dálku práva, během čehož se zacvičoval v soudních síních nižších instancí v Arkansasu. Jeho hvězdná kariéra právníka však skončila hned v základech, když se při soudním jednání pustil do rvačky se svým klientem. V průběhu života pak také provozoval trajekt přes řeku Ohio River mezi Kentucky a Indianou. Později zařizoval životní pojištění a působil také jako prodejce pneumatik. Během svého působení ve městě Corbin si Sanders do svého pestrého životopisu připsal i povolání porodníka. 

2. Svoji první restauraci otevřel na čerpací stanici.

První restauraci si ambiciózní chlapík otevřel V Corbinu v Kentucky v roce 1930 na čerpací stanici, kterou vlastnil. Nejčastějšími návštěvníky byli řidiči kamionů, a tak v té době ještě nebylo na menu smažené kuře, protože by trvalo příliš dlouho ho připravit. Jídlo navíc hostům servíroval na starém kolečkovém stole přímo před benzínovou stanicí. Díky tomu, že si jeho smažená šunka a steaky získaly oblibou nejen mezi řidiči, ale brzy i mezi místními, se Colonel rozhodl k důležitému kroku a otevřel Sanders’ Café ulici naproti, kde servíroval smažená kuřata. Tehdy uznávaný kritik Duncan Hines dokonce zahrnul Colonelovu restauraci v roce 1935 do svého průvodce. Colonel se časem jen zlepšoval a v roce 1939 začal používat tlakové hrnce pro zdokonalení jeho rychle smažených kuřecích křidélek obalených v tajném receptu z 11 bylinek a koření.

3. Zranil konkurenta během smrtící přestřelky. 

Horkokrevný Sanders se nikdy v ničem nevzdával, a tak se projevoval i v okolí své benzínky Shell Oil. Budoucí fast foodový gigant maloval reklamní nápisy na stodoly v širokém okolí. Jeho agresivní marketing však vadil Mattu Stewartovi, který provozoval nedalekou čerpací stanici Standard Oil. Konkurenční obchodník přemalovával Sandersovy reklamy, což ho rozpálilo doběla a se dvě manažery Shellu se ho vydal navštívit. Matt Stewart se však soudit nehodlal, a tak na příchozí trojici vytáhl zbraň, načež zastřelil jednoho z manažerů Roberta Gibsona. Colonel Sanders duchapřítomně palbu opětoval a útočníka střelil do ramene. Ten byl později odsouzen k 18 letům za mřížemi.

“Finger lickin good“

Zakladatel KFC přežil smrtící přestřelku, proklel baseballový tým a žaloval vlastní restauraci o 122 milionů dolarů
Zdroj: img.wonderhowto.com

4. Zfalšoval datum narození, aby mohl sloužit v armádě, načež se stal čestným plukovníkem.

Colonel zfalšoval datum svého narození, aby se už v roce 1906 mohl zapsat do US Army. Sloužil na Kubě několik měsíců do doby, než byl čestně propuštěn ze služeb. Následně v roce 1935 vydal ceremoniální listinu, ve které jmenoval Colonela Sanderse čestným plukovníkem. Po druhém setkání komise pro ocenění vojáků svoji hodnost Sanders i přijal. K vyššímu společenskému postavení se začal i patřičně oblékat, a tak si nechal narůst vousy a nosil černé sako a kravatu. Brzy poté však přešel k bílým oblekům, které mu pomáhaly zakrýt skvrny od mouky, a vybělil si knír a bradku, aby odpovídali jeho vlasům. Tuto pro něj typickou podobu můžeme dodnes nalézt vedle loga značky. 

5. Jeho první Kentucky Fried Chicken restaurace byla otevřena v Utahu.

Colonelovo smažené kuře se stalo, navzdory názvu restaurace, populární v úplně jiné lokalitě – v Salt Lake City v Utahu. Bylo to kolem roku 1952, kdy Pete Harman, Sandersův kamarád a člověk, který provozoval největší restaurace ve městě, dosedl do čela restaurace Colonela Sanderse. Podle dostupných zdrojů to byl právě Harman, kdo přišel se jménem Kentucky Fried Chicken a současně to byl opět on, kdo vymyslel dodnes populární servírování kuřecích stehýnek v kyblíku. Sandersovi bylo tehdy už 65 let a díky úspěchu své restaurace začal jezdit ve svém Fordu 1946 po zemi a otevírat postupně nové a nové pobočky. 

Sanders byl na kvalitu svého jídla velmi háklivý

Zakladatel KFC přežil smrtící přestřelku, proklel baseballový tým a žaloval vlastní restauraci o 122 milionů dolarů
Zdroj: www.gannett-cdn.com

6. Poté, co svůj řetězec prodal, nové majitele žaloval o 122 milionů dolarů.

Sanders prodal svoji fast foodovou síť v roce 1964. Následně ji v roce 1971 odkoupil konglomerát Heublein. To se však nelíbilo Sandersovi, který nové majitele kritizoval a jejich způsob přípravy smaženého kuřete a omáček veřejně kritizoval. Ačkoli byl stále „tváří KFC“, jídlo, které servírovali, mu nechutnalo natolik, že se rozhodl otevřít restauraci The Colonel’s Lady’s Dinner House v Shelbyvillu v Kentucky, jako konkurenci. Když mu společnost Heublein začala hrozit, rozhodl se je zažalovat o 122 milionů dolarů. Obě strany se nakonec vyrovnaly mimosoudně. Sanders dostal 1 milion dolarů a šanci naučit kuchaře v síti KFC vařit dle původního receptu na oplátku, že přestane kritizovat jejich jídlo. Přejmenované restauraci Claudia Sanders Dinner House bylo dovoleno pokračovat v provozu a funguje dodnes.

7. Colonel Sanders byl známý tím, že nešetřil nadávkami.

Colonel by mohl působit jako ztělesnění jižanského gentlemana, avšak jeho jazyk byl opravdu hrubý. Především pak, když byl nespokojený s kvalitou jídla podávaného v jeho restauraci. Mezi zaměstnanci KFC byl pak známý na síle a různorodosti svých nadávek. Sám to později i přiznal v rozhovoru a dodal, že klel i před svými příbuznými a před ženami, avšak nikdo z nich to nebral tak vážně.

Zakladatel KFC přežil smrtící přestřelku, proklel baseballový tým a žaloval vlastní restauraci o 122 milionů dolarů
Zdroj: www.gannett-cdn.com

8. Colonel proklel japonský baseballový tým.

Možná to nezní tak překvapivě pro člověka, který byl znám svou horkokrevností, ale legenda má za to, že Sanders uvalil  posmrtnou kletbu baseballový tým Hanshin Tigers poté, co jeho fanoušci slavili titul v roce 1985 tím, že hodili Colonelovu sochu z místní KFC restaurace do řeky Osaka. Tým pak celé roky už nedokázal nikdy vyhrát a nepomohlo tomu ani vyzvednutí sochy z bahnitého dna řeky v roce 2009.

Domů
Sdílet
Diskuse