Dávka nostalgie v podobě her, které nás během dětství bavily, ale i nervovaly. Tak či onak, asi nikdy na ně nezapomeneme.
Kdysi 2D grafika, dnes již téměř filmový zážitek. Kdysi kostky, dnes dokonalé textury. Kdysi nutných pár kilobajtů RAM, dnes několik giga. Tak, jak dnešní mládež nezapomene na Witchera či Uncharted, tak generace, která se najde v tomto článku, nezapomene na elektronické hry formující naše dětství. Už to není SEGA, ale PlayStation 4. už to není vodě, prachu, pádu všemu odolná Nokia 3310, už je to iPhone. Doba jde kupředu a tak nám nezbývá nic jiného, než si zavzpomínat. V tomto článku si konkrétně zavzpomínáme na několik skvělých her, u kterých jsme dokázali vydržet pořádně dlouho a na které jen tak snadno nezapomeneme.
Prehistorik
Společnost Titus, která mimochodem v roce 2005 zkrachovala, nám v roce 1991 doručila legendární hru s neandrtálcem na cestě za jídlem. Tu se mu snažili znepříjemnit dinosauři, opičky, medvědi a jiná zvířata, no a nechyběly nástrahy v podobě jam nebo vody. Odvážný neandrtálec měl však po ruce svůj kyj a nepřátelé, pokud si byl dobrý hráč, padali jeden za druhým. Opicím nepomohly ani kokosy, které po tobě mohly bez problémů hodit.
Golden Axe
Arkáda od Segy, ve které jsme mohli hrát za muže, ženu, nebo u mě nejoblíbenějšího trpaslíka. Sekal jsi nepřátele, jezdil na dracích, používal kouzla a snažil se osvobodit krále s jeho dcerou. To vše okořeněno o parádní grafiku.
Prince of Persia
Jedna z nejlegendárnějších her, kterou si ráda zahrála i tvoje máma, že? Příběh je skoro jako u Witchera 3 velmi jednoduchý - snažíš se projít levely, abys nakonec zachránil princeznu. Bojovali jsme se strážníky, kostlivci, snažili se nespadnout do propasti, přeskočit ostny na zemi, sbírat lektvary, a to všechno jen a jen kvůli lásce.
Aladdin
A koho nebavil Princ z Persie (to však pochybuji), ten pravděpodobně favorizoval tuto hru. Kdo mohl střílet jablíčka? Kdo mohl rozsekává mečem nepřátele? No přece Aladdin! Ten se snažil zachránit Jasmínu a na jeho cestě stáli nejen zmínění nepřátelé, ale i různé další nástrahy, které musel fešák Aladdin zdolat. Disneyovka z roku 1994 určitě patřila mezi oblíbené akční plošinovky nejednoho z nás.
Jazz Jackrabbit
Další epická hra, tentokrát v hlavní roli zelený zajíc zachraňující zaječí princeznu Evu Earlong, přičemž musí porazit vůdce želv Devana Shella. Ufff, cítíš ten adrenalin ?! Jazz je vyzbrojen blasterem a později se chopí i granátometu či plamenometu. Vše se děje na planetě Carrotus a hra není epická jen proto, že ji vyvinula společnost Epic MegaGames, ale hlavně proto, že chytla za srdce snad každého hráče. Na osobní počítače s DOS přišla tato akční skákačka v roce 1994.
Lemmings
Vzpomínáte si? Museli jsme přepravit lumíky do cíle, ale byl tu jeden zásadní problém. Neustále přibývali a hlavně neustále chodili. Až třeba... no... nezemřeli. Některé jsme proto museli obětovat, aby vytvořili stěnu, díky které jsme dopravili ostatní do cíle. Jiným jsme museli přidělit nepěknou vlastnost sebedestrukce odpálením bomby, některé jsme potřebovali na kopání tunelů či stavění schodů a další mohli bezpečně spadnout z vysoké výšky díky padáku. Prostě jsme jim přidělovali taková "zaměstnání", aby se alespoň jeden dostal do cíle a přežil. Bylo třeba přemýšlet a zejména jednat. A rychle, protože nám běžel čas! Tato logická zábava k nám přišla v roce 1991.
Super Mario
Ať už to byl Super Mario Bros. od Nintenda z roku 1985, druhé či třetí pokračování, nebo Super Mario World z devadesátého, hráli jsme ho všichni. Hřiby, želvy, masožravé rostliny, levely v podzemí a v hlavní roli Mario a Luigi s cílem zachránit princeznu Peach. Dokonalost!
Tunneler
A co tohle? Jeden hráč byl náhodně hozen na jednu část mapy a druhý hráč na druhou. Nasedli jsme do tanků a bořili okolní prostředí, přičemž jsme se snažili najít a zničit nepřítele.
Dyna Blaster (Bomberman)
Jedna bomba a jeden cíl. Zachránit jisté něžné pohlaví, což se nám podařilo až v posledním levelu. Časované bomby máme později vylepšené silnějšími bombami či těmi, které se daly odpalovat na dálku. Je zbytečné se asi rozepisovat, protože snad každý z nás zažil nepopsatelné multiplayerové dobrodružství na jednom počítači.
Wolfenstein 3D / Doom
Rok 1992 přinesl pořádnou akci zasazenou do druhé světové války, kde jsme měli jasnou roli. Uniknout ze zajetí v nacistickém impériu hradu Wolfenstein. Tato hra se zároveň může pyšnit titulem první 1st person střílečky! O rok později však stejná společnost, id Software, přišla s novinkou, která Wofenstein zastínila. Byl to první Doom - brutální akce, při které jsme zachraňovali Zemi před invazí zla.
Wolfenstein 3D
Doom
Duke Nukem
Za další 3 roky nastal boom v podobě hry Duke Nukem. Široký arzenál nejen účinných, ale hlavně originálních a zábavných zbraní, skvělé hlášky a také nejrůznější nepřátelé. Ať už prasečí policie, zmutované neidentifikovatelné potvory a jiná sci-fi havěť. Duke se však s nikým a ničím nepáře a hláškami jako „I'll rip your head off and shit down your neck“ nás dokonale baví, zatímco si užíváme super akci. Tvůrci však nezapomněli ani na důležité věci, jako ulevení si na záchodě či uplácení prostitutek.
The Lion King
No a co! Pamatuji si, že jsem hrával i tuto disneyovku, která spatřila světlo světa v roce 1994. Hráli jsme za mladé lvíče Simbu, který se postupně stával dospělým lvem. Víceméně oddechovka, která měla hlavně krásné prostředí. Inu, nutnost mít volných 470kb RAM a 5MB na disku není sranda!
Mortal Kombat
Rychle musíme zamést stopy po zlatém Simbovi, a tak si připomeneme nekompromisní mlátičku v podobě Mortal Kombat. Nápisy Finish Him a Fatality jsme milovali stejně tak, jako tu zábavu, jíž při hraní věru nebylo málo. Hra vyšla v roce 1992, ale oblibu získala až při druhém pokračování z roku 1994, kdy byla vylepšena hratelnost i grafika.
Grand Theft Auto 1
Musíme vůbec něco k této legendární klasice psát? Gétéáčko hrál opravdu asi každý, tak, jako každý nekompromisně autem přejel skupinu vojáčků na začátku hry. GTA 1 vyšlo v roce 1997 a dnes jej můžeme označit za jednu z nejznámějších herních sérií vůbec.
Half-Life
V devadesátém osmém si pro nás nachystali vývojáři z Valve něco skvělého. Half-Life! Hrajeme za Gordona Freemana, který je vyslán do výzkumného komplexu firmy Black Mesa v Mexiku. Výzkum se samozřejmě dostane mimo kontrolu a nastane výbuch a zároveň invaze na Zemi. Inteligentní a nezapomenutelné FPSko!
Carmageddon
Projet checkpointem v nejlepším čase a zároveň masakrovat vše živé. I takto bychom mohli charakterizovat populární závody Carmageddon, které na nás vybafly v roce 1997.
Crash Bandicoot
Už jsi začínal pochybovat? Neboj, na Crashe se zapomenout nedá. Rok 1996, umbakarna, Maxihra, jablíčka, zábava, nostalgie, dokonalost, legenda, klasika. To je je jen málo z toho, co mě u této hry napadá, ale myslím, že to úplně stačí. Arrivederci!
Worms
Na červíky se také nedá zapomenout. Množství zbraní a prostředí, které se dalo totálně zničit. Bojovali jsme tým proti týmu a snažili jsme se vyhrát. Jednoduché a zábavné. I takový byl rok 1995.
Re-Volt
Autíčka na dálkové ovládání z roku 1999, které využívaly plno nefér zbraní a překážek na trati. Vypálit jsi mohl rakety, dělové koule, nebo vypustit kluzkou olejovou skvrnu, která nadělala pořádné starosti ostatním závodníkům. Co dodat. Množství aut, map a hlavně zábavy.
Člověk si až teď uvědomuje, že těch her bylo opravdu hodně, a to jsme nepřekročili rok 2000 a nezmínili všechny. Pokud jste nenašli svého favorita mezi jmenovanými hrami, klidně svou srdcovku můžete zmínit v komentářích.