Nudíš se a nemáš co dělat? Založ si vlastní republiku.
Monako, Andorra, Vatikán, San Marino, Gibraltar či další mini země jsou již v podstatě všeobecně známé, ale pokud si myslíte, že už nic menšího existovat nemůže, jste na omylu. Do Vatikánu se chodí z náboženských důvodů, Monako zavání luxusem a zbylé státy se navštěvují kvůli výletům, poznávačkám a podobně. Každou jednu z nich byste při dobrém tempu stihli projít i za jeden jediný den a viděli byste vše zajímavé a podstatné - od historických památek až po místní bary a restaurace. Avšak na severu Evropy se nachází ještě jeden opravdu miniaturní stát, který ani neleží na pevnině.
Principality of Sealand nebo jednodušeji Sealand vznikl 2. září roku 1967 ve vzdálenosti přes 12 kilometrů od anglického pobřeží. Státní zřízení funguje na principu knížectví a celá "země" se nachází na staré plošině z druhé světové války sloužící (kdysi) jako protiletadlová obrana proti nepřátelům s názvem HM Fort Roughs na ochranu námořních tras před Němci. Vše započalo jejím vyřazením z provozu v roce 1967, kdy se do ní nastěhoval Paddy Roy Bates s rodinou. S myšlenkami založení státu si pohrával již v roce 1975, kdy sám začal psát její vlastní ústavu a vytvářel národní symboly. O chvíli později už byla na světě vlajka, hymna, měna a dokonce i pasy.
Během své existence už stihl čelit nepříjemnému požáru v roce 2006 či německému králi Mardukovi I, který Sealand prohlásil za součást jeho vlastního království (o něm si zase můžeme něco ujasnit v dalším článku). Princ Roy Bates naneštěstí opustil náš svět v roce 9. října roku 2012, jelikož trpěl Alzheimerovou chorobou. Nástupcem se stal jeho syn Michael. Nedávno (16. března 2016) zemřela i Royova žena, princezna Sealand - Joan Bates. Oficiálním jazykem je angličtina a celková rozloha činí 0.004 km² (vše nad hladinou moře).
Nejvyšší vrchnost:
V zemi není nouze ani o sport! Nechybí stolní tenis, mini golf, atletika či dokonce i fotbal. Sealandská fotbalová reprezentace sice není členem FIFA, ale už i stihla odehrát svůj první mezinárodní zápas, a to proti Alandským ostrovům. Překvapivě zápas skončil remízou 2:2. Sporty se logicky provádějí mimo území samotného Sealandu, jelikož fotbal se na oceánu hrát nedá (zatím). Jako menší zajímavost uvedeme i fakt, že v roce 2013 umístil horolezec Kenton Cool na vrchol Mount Everestu sealandskou vlajku.
I přes statut nejmenší země světa jde o neuznaný stát, i když Paddy Roy Bates kdysi prohlásil, že byl teoreticky uznán Spojeným královstvím a nedalekým Německem na základě mezinárodních dohod. Chcete-li zjistit více informací, klikejte na jejich oficiální stránky.