Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
16. září 2016 v 15:59
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Facebook bude spolupracovat s dvěma českými univerzitami na výzkumu umělé inteligence

TECH ČESKO UMĚLÁ INTELIGENCE
Uložit Uložené

České univerzity VUT a ČVUT budou spolupracovat s firmou Facebook na výzkumu AI. Společnost si je vybrala do svého ambiciózního programu.

Začátkem letošního roku spustil hlavní tahoun na poli sociálních sítí Facebook speciální program zaměřený na poskytnutí pomoci vybraným vědeckým týmům a institucím z evropského kontinentu za účelem docílení pokroku v oblasti výzkumu umělé inteligence, kterému podle modrého giganta v současné době často chybí odpovídající infrastruktura, správné nástroje či nepostradatelné technologie, přičemž do nedávno zveřejněného výsledného výběru celkem patnácti univerzit z devíti zemí Evropy, pro něž se Facebook nakonec rozhodl, byli zařazeni také hned dva recipienti z České republiky, konkrétně se jedná o České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) a Vysoké učení technické v Brně (VUT). Dále se na seznamu objevují tři univerzity z Německa a Francie, dvě z Velké Británie a po jedné také vysoké školy ze Švýcarska, Rakouska, Itálie, Belgie a Ruska.

Facebook bude spolupracovat s dvěma českými univerzitami na výzkumu umělé inteligence
Zdroj: Pixabay/Simon

Pro úspěšné univerzity má Facebook přichystáno celkově dvaadvacet vysoce výkonných GPU serverů, s jejichž pomocí bude možné provádět složité výpočetní operace ve značně kratším časovém úseku. Na spuštění serverů a instalací potřebného softwaru budou s univerzitami ze zmíněných zemí úzce spolupracovat zástupci společnosti Facebook, kteří by se měli taktéž přímo podílet na samotném výzkumu.

Doporučeno
ANKETA: Na kolik peněz tě vyjde festival? Zeptali jsme se návštěvnictva Rock for People ANKETA: Na kolik peněz tě vyjde festival? Zeptali jsme se návštěvnictva Rock for People 18. června 2024 v 18:20

Facebook ve své zprávě uvádí, že vědci získané servery použijí hned v několika různých oblastech jako například počítačové vidění, vzdělávací systémy nebo výzkum hlubokých neuronových sítí a jak společnost píše, koncept projektu FAIR (Facebook Artificial Inteligence Research) počítá se sdílením poznatků, k nimž v jeho rámci badatelé dospějí, s celosvětovou vědeckou komunitou, která tyto výsledky může následně použít zase pro svůj výzkum. Dále firma uvádí, že pokrok právě v těchto oblastech posune opět o kus dále celé pole umělé inteligence, což dá za vznik také řadě nových služeb a řešení, a to například v oboru vědy, zdravotní péče, jazyka nebo takzvané inteligentní automatizace, tedy schopnosti strojů a systémů umělé inteligence automaticky vykonávat sadu daných úkonů, což usnadní práci vědcům a ostatním pracovníkům.

Facebook bude spolupracovat s dvěma českými univerzitami na výzkumu umělé inteligence
Zdroj: Flickr/Brian Solls

Na téma prospěšnosti a přínosu této technologie pro vědecké bádání se pro server TyInternety.cz vyjádřili i zaměstnanci obou českých univerzit. Jedním z nich je docent Jan Černocký, vedoucí Ústavu počítačové grafiky a multimédií na Fakultě informačních technologií VUT, podle nějž servery umožní vyšší výpočetní výkon a „výzkumné skupiny budou moci provádět datově náročné výpočty, především v oblasti získávání dat z řeči, zpracovávání obrazu a videa, počítačové grafiky či výpočetní fotografie“. Druhým z oslovených pak byl docent Ondřej Chum z Fakulty elektrotechnické ČVUT který uvádí, že servery poskytnuté Facebookem vědcům „pomohou významně urychlit výzkum v oblastech počítačového vidění a strojového učení.“

 

Podle slov docentů Ondřeje Fucha a Jana Černockého patří Česká republika v oblasti výzkumu AI mezi světovou špičku, což dokazují například pro obor důležité publikace a míra jejich citace, komerční spolupráce s významnými společnostmi nebo prestižní granty, na nichž se čeští vědci podílejí. Dvojice dále uvádí, že celý projekt FAIR předpokládá publikování výsledků výzkumu, kódů a datových sad použitých k dosažení výsledků,“ což má v praxi znamenat, že na výsledcích výzkumu jednoho týmu můžou stavět i ostatní.“ Díky tomu by se pak měl urychlit pokrok v oblasti AI.

Doporučeno
Top headlineři, neokoukané talenty a nezapomenutelná atmosféra. Rock for People je nejlepší festival v Česku (Reportáž) Top headlineři, neokoukané talenty a nezapomenutelná atmosféra. Rock for People je nejlepší festival v Česku (Reportáž) 16. června 2024 v 14:50

Samotný zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se na svém profilu již letos v březnu (marec) ukázal příklad práce svých vědeckých týmů s umělou inteligencí za účelem vytvoření co nejpřesnější mapy lidské populace. „Mnoho lidí žije v odlehlých komunitách a přesná data o tom, kde lidé žijí, vždy neexistují. Nemůžeme k lidem přinést internetové připojení, pokud nevíme, kde se tyto komunity nacházejí, proto jsme vyvinuli AI technologii k analýze 15,6 miliardy satelitních snímků a vytvoření daleko přesnějších map populace napříč oblastmi o celkové rozloze 21,6 milionů kilometrů čtverečních,“ píše ve svém příspěvku. Video níže pak zobrazuje mapy populace vytvořené pomocí AI v porovnání s těmi dočasnými.

Lze tedy očekávat, že v následujících letech bychom se v oblasti umělé inteligence měli dočkat viditelného posunu vpřed, přičemž nemalý podíl na tomto pokroku, který se může promítnout v mnoha různých oborech či oblastech vědy, mohou mít právě i naši krajané z českých univerzit, kterým tímto gratulujeme.

Domů
Sdílet
Diskuse