Je samozřejmé, že jich není jen jedna desítka, avšak pokusili jsme se vybrat ty nejzajímavější.
Novinky a informace o nejnovějším vesmírném dění od nás dostáváš pravidelně. Ať už se jednalo o historickou cestu na Pluto, nové poznatky o sousedním Marsu či aktuální bádání v blízkosti Jupiteru, je toho dost. No bylo by dobré se ohlédnout i trošku za minulostí a připomenout si, co všechno už lidstvo za svou existenci dokázalo. Dřívější úspěchy jsou zaznamenány převážně na filmech a fotografiích, které dokáží dané situace vystihnout mnohem lépe, než nekonečné studie či dlouhé články, a proto jsme se vám několik z nich rozhodli představit. Níže najdete snímky zaměřené pouze na pohled na naši modrou planetu z dálky, protože jejich zhotovování je už i menší tradicí při letech různých strojů a satelitů daleko od Země. Něco podobného uvidí živě jen málokdo, a proto nám zbývá se danou krásou pokochat pouze prostřednictvím internetu.
První záběr pochází z 24. prosince roku 1968, kdy byl zhotoven posádkou Apolla 8. Krásné zde vidíte pohled na náš domov z jediného přirozeného vesmírného satelitu:

Zajímavý výhled se naskytl také sondě JUNO na konci srpna roku 2011 během její cesty směrem k největší planetě naší sluneční soustavy. Pro někoho dvě obyčejné kaňky, pro jiné zase hotový poklad:

Je nás všakvidět nejen z blízkého okolí, ale také z rudé planety, tedy z Marsu. Spirit Mars Exploration Rover nás všechny pohromadě zachytil 9. března roku 2004 z ohromné vzdálenosti několika desítek milionů kilometrů:

Pojďme ještě mnohem dál. Známá družice Voyager 1 na konci 20. století (konkrétně v roce 1990) zachytila maličkou modrou tečku z gigantické vzdálenosti několika miliard kilometrů:

Sonda Rosetta stála v roce 2009 za vznikem méně tradičního pohledu na náš domov, ale na kráse mu to rozhodně neubralo. Konkrétně se díváš na jižní pól a osvětlenou Antarktidu:

Posádka Apolla 11, rok 1969. Jediný dosud znám "ostrůvek" plný života ve vesmíru pohlcený v nekonečné tmě:

Nesmí chybět ani velký černobílý kousek od Lunar Orbiter 1 z roku 1966:

A opět něco z povrchu Měsíce. Autorem fotografie je Michael Collins z posádky Apollo 11:

Něco aktuálnějšího z roku 2014 - čínská sonda Chang'e 5-T1 vyfotila Měsíc z neobvyklého úhlu a spolu s ním se na obrázku objevila i vzdálená Země:

Kratičký seznam nám uzavře družice Clementine 1 a její výtvor z roku 1994, pár měsíců po vzniku České republiky. Díváme se na severní pól Měsíce a v pozadí i na náš jediný domov:

Něco nádherného, že?