Stručné shrnutí nejnovějších událostí a trendů.
Od posledního příspěvku z nepravidelné série týkající se aktuálního vesmírného dění již uplynulo několik týdnů, a proto by nebylo na škodu se opět podívat na nejnovější zajímavosti z dění nad našimi hlavami. Pojďme tedy bez zbytečných a zdlouhavých omáček rovnou na věc. První záležitostí, která si zaslouží pozornost, je fotografie rudé planety v ultrafialovém záření (zkratka UV), díky které se lidem naskýtá méně známý pohled na našeho planetárního souseda. Pěkně a čistě je totiž vidět známé hluboké údolí s názvem Valles Marineris, také i různé vyvýšeniny včetně aktivní vulkanické oblasti Tharsis a neskrývají se ani světlé póly, severní a jižní.

Do popředí se za poslední dny dostal i záběr zachycující severní pól druhé největší planety naší sluneční soustavy - Saturnu. Vděčíme za něj především planetární sondě Cassini-Huygens. Pozoruhodný vír, no ne?

Opět se trošku rozvířily hladiny i ohledně staré známé, ale hlavně záhadné hvězdy KIC 8462852. Vědce i nadále fascinuje stabilní změna jejího jasu. Podle Bena Monteta se jedná o skutečně ojedinělý případ, a proto se rozhodl prověřit data z družice Kepler, která pozorovala v průběhu posledních let přes 150 000 různých hvězd. Zjistili, že sledovaná KIC 8462852 má jakési své pravidelné periody zeslabení, kdy v určitém období její jas klesá pomaličku a následně najednou mnohem vyšším tempem. Nám nezbývá už jen nic jiného, než čekat na další zjištění.

Na závěr ještě pozdrav od astronautů z ISS ukazujících jejich výhled na hurikán Matthew:
Co nového se dozvíme v nejbližší době? Nechme se překvapit.