Magazín Forbes přináší seznam nejbohatších byznysmenů z České republiky. Kdo se v žebříčku objevuje?
Česká verze světového magazínu Forbes zveřejnila svůj již pravidelný žebříček šedesáti nejbohatších Čechů, v němž se můžeme podívat, jaká nová jména se v tomto seznamu objevují či o kolik si dosavadní nejúspěšnější tuzemští byznysmeni oproti loňskému roku přilepšili. Celkově žebříček přivítal 11 nováčků, obsazení vrcholných míst však zůstává velmi podobné tomu loňskému.
Celému žebříčku i nadále neohroženě vévodí majitel skupiny PPF Petr Kellner s majetkem 255 miliard korun, tedy asi o 35 miliard korun více, než tomu bylo loni. Za Kellnerem se na druhém místě se 70 miliardami korun umístil majitel Agrofertu a ministr financí Andrej Babiš, který si přilepšil o 7 miliard. O třetí místo se pak dělí realitní magnát Radovan Vítek a majitel finanční skupiny KKCG Karel Komárek, jejichž jmění magazín Forbes odhaduje na 49 miliard korun.
V následujícím žebříčku si můžete prohlédnout jména podnikatelů zaujímajících nejlepších deset míst společně s jejich současných jměním a výší loňského majetku uvedenou v závorce. Kompletní žebříček s profily všech šedesáti byznysmenů naleznete na oficiální stránce Forbes.
1. Petr Kellner - 255 mld. Kč (220 mld. Kč)
2. Andrej Babiš - 70 mld. Kč (64 mld. Kč)
3-4. Radovan Vítek - 49 mld. Kč (47 mld. Kč)
3-4. Karel Komárek - 49 mld. Kč (41 mld. Kč)
5. Pavel Tykač - 31 mld. Kč (31 mld. Kč)
6. Daniel Křetínský - 22 mld. Kč (13,2 mld. Kč)
7. Zdeněk Bakala - 20 mld. Kč (22 mld. Kč)
8. Marek Dospiva - 18,2 mld. Kč (17 mld. Kč)
9. Tomáš Chrenek - 15,9 mld. Kč (13,5 mld. Kč)
10-11. Tomáš Němec - 15,8 mld. Kč (8,3 mld. Kč)
10-11. Oldřich Šlemr -15,8 mld. Kč (8,3 mld. Kč)
Pro zajímavost stojí za to uvést, že souhrnný majetek všech 60 nejbohatších podnikatelů z České republiky činí astronomických 846 miliard korun, přičemž nárůst jmění zaznamenala drtivá většina z první dvacítky. Bohatnutí je podle magazínu Forbes způsobeno rekordním růstem české ekonomiky, což se odrazilo v tržbách jednotlivých firem a společností.
Nutno také dodat, že peněžní sumy uvedené v žebříčku Forbesu ve většině případů vzešly ze spolupráce magazínu se samotnými miliardáři a výsledné částky reprezentují odhad čistého jmění, které by jedinci obdrželi v případě prodeje svých společností, cenných papírů či významných nemovitostí. Výsledné hodnoty zároveň počítají se splacením případných dluhů.