Hotel Prora je opuštěný již více než sedmdesát let.
Prora. Tak zní název megalomanského projektu určeného stát se pýchou Třetí říše. Pokud si představíme hotel s deseti tisíci pokoji a kapacitou dvacet tisíc lidí, nejednomu se zatočí hlava z tak velkých ambicí. Téměř pět kilometrů dlouhá budova se však nikdy nedostavěla - dělníků bylo potřeba jinde a obrovská konstrukce začala chátrat.
Vidina příjemného hotelu na pláži se zrodila v hlavě jednoho německého doktora, o návrh se zase postaral Clemens Klotz a začínalo se stavět. V roce 1936 si však projektu všiml samotný Adolf Hitler, který projekt výrazně pozměnil. Ve spolupráci s jeho hlavním architektem Albertem Speerem požadoval, aby se hotel Prora stal pýchou a ikonou Německa. Podle jeho myšlenky si každý dělník zaslouží odpočinek u moře, a tak je nutné, aby byla kapacita navýšena na 20 000 lidí. Podle jeho slov navíc za pár let bude hrozit válka (nezmýlil se), a tak by bylo fajn, kdyby se hotel dal narychlo změnit na vojenskou nemocnici. Po několika změnách se tedy zvedly první pilíře přímořského letoviska, ale po pár letech, v roce 1939, nastal pro 9000 dělníků nečekaný zvrat. Všichni byli odveleni do továrny na zbraně a části hotelu Prora byly předělány pro vojenské účely - nechyběly sklady a kasárna či dělostřelecká základna.
Dnes se měl personál hotelu Prora starat o tisíce hostů užívajících si sluneční prostředí na německém ostrově Rügen, druhá světová válka však zmařila i tento kousek architektury. Místo 4,8 kilometrů dlouhého hotelu dnes stojí jen zřícenina vhodná akorát tak pro urban exploration, i tak se ji však určitě vyplatí navštívit. A kdoví, možná se jednoho dne i Prora znovuzrodí.