Věděli jste o původu těchto cukrovinek?
Jako malé děti nás upoutala snad jakákoliv sladkost prosperující barvami. Čím byl pamlsek barevnější, tím lépe, s výjimkou žvýkaček balených v cigaretovém obalu (prodávaly se i kusovky), se kterými jsme se cítili drsně a dospělácky a pomalu si zvykali na cigaretový průmysl jako součást našich budoucích životů. Kolik z těchto všemožných bonbónů či čokolád skutečně pochází z Česka a ve kterých případech jsme se spíše inspirovali dobrotami ze Spojeného království? Upozorňujeme, že na trhu najdete i jiné "kopie" této britské klasiky a námi uvedené české alternativy nejsou jedinými podobnými pochutinami z domácích regálů.
Liquorice Allsorts (JoJo Lékorky)
Jedny z nejstarších bonbónů mají původ právě v Anglii. K jejich vzniku se váže zajímavý příběh o tom, jak manažer fabriky na cukrovinky Charlie Thomson přesvědčoval potenciálního zákazníka k objednávce jejich výrobků. Odpor ze strany kupujícího ho však rozhořčil natolik, že jednotlivé vzorky sladkostí rozhazoval a promíchal. Barevná cukrová vrstva se spojila s cukrovinkou ze lékořice, a tak vznikly téměř identické lékorky s těmi našimi. Věděli jste, že lékořice má mnoho léčivých účinků a hovoří se o ní jako o elixíru života? Účinně zabírá proti nachlazení, astmatu či problémům s pokožkou, avšak ve formě masti či jiných výtažků a tedy léčit se bonbony vám rozhodně nedoporučujeme.
Jelly Babies
Pokud si vyhledáte původ gumových medvídků, pravděpodobně se střetnete s rokem 1920 a dobře známou německou společností Haribo. Prvotní "beta" verze těchto měkkých bonbonů má však kořeny o něco dříve a na pultech obchodů se objevila už v 19. století, konkrétně v roce 1864, přičemž se zásluhy připisují rakouskému zaměstnanci Herr Steinbeckovi. Chutí připomínaly velmi zahuštěný džem pokrytý práškovým cukrem a dokonce i dnes se vyrábějí s nezměněnou recepturou. V roce 1918 byly kvůli ukončení 1. světové války prezentovány jako Peace Babies. Paradoxně, jejich produkci dočasně pozastavila 2. světová válka.
Fruit Salad (Nimm2 Soft)
Netušíme, koho napadlo pojmenovat tuto cukrovinku právě ovocný salát, ovšem pokud si odmyslíme neustále lepení žvýkacích bonbonů na zuby a fakt, že s ovocem, salátem nebo jejich slovním spojením nemají nic společného, získáme jeden z těch lepších pamlsků. Bohužel, po rozkousání bonbónu jste nenatrafili na žádnou sladkou náplň.
Maltesers (Čokoládové dražé)
U nás je sice jen tak snadno neseženete, ale pokud vám nezáleží na výrobci, identické čokoládové dražé se nacházejí snad v každém regálu hypermarketu se sladkostmi. Nabízí je hned několik značek, ale ani jedna z nich nevyužívá v současnosti stejný marketing, jaký byl preferovaný při jejich vzniku v roce 1937. Podle oficiálního popisu produktu byly Maltesers označeny jako energetické koule určené ženám k hubnutí, přesněji šlo o "snadnější způsob, jak si užít čokoládu ".
Aero Bars (Milka Bubbly)
Před 81 lety vznikl produkt s názvem Aero a ještě i dnes najdete čokolády od Nestlé s identickým pojmenováním. Na loď bublinkových čokolád naskočili i ostatní, kteří tuto neobvyklou čokoládu obohatili ve více směrech. Už to není jen jemně křupavá čokohmota, ale můžete si vybrat mezi bílou čokoládou, karamelovou náplní, pistáciovou příchutí nebo čokoládovou pěnou. V 30. letech se označovala jako nová čokoláda. Souhlasíte s tvrzením?
Tooty Frooties (Skittles)
Pokud patříte mezi milovníky Skittles, jejichž původ je shodou okolností také ve Spojeném království, určitě budete toužit po ochutnávce jejich předchůdce - Frooties. Ty nám totiž zpříjemňují život o 11 let déle (1963) a na rozdíl od kruhového tvaru vsadili na zaoblené kvádry. Rozdíl mezi nimi rozhodně není zanedbatelný, a proto vám doporučujeme zkusit obě varianty. V českých regálech je však nehledejte.
Polo Mints (Lipo, PEZ)
Mohli jste si všimnout, že většina sladkostí byla objevena v první polovině 20. století a výjimkou nebudou ani Polo Mints z roku 1939, které si kvůli 2. světové válce musely počkat na zelenou až do roku 1948. Přestože se od nostalgicky známých Lipo či PEZ primárních složek liší v mentolové příchuti, konzistence zůstává stejná a pokud neplánujete bonbóny pomalu opalovat slinami, rozdrtíte je několika kousnutími na obyčejný prášek.
Crunchie (Twix)
Podle autora příspěvku popisujícího rozdíly mezi Twix a crunch se dozvídáme, že oba konkurenti jsou si značně podobní, ale křupavou sušenku najdete pouze v Twix. Medová chuť, kterou prezentují na obalu, přebíjí vysoká koncentrace cukru a ve výsledku tak máte přeslazenou hmotu, která se lepí na zuby. No a samozřejmě, v balení je pouze jedna tyčinka, takže si nebudete mít co odložit na později.
Strawberry Laces
Je zbytečné jmenovat konkrétní slovenský ekvivalent. Kyselé či sladké gumové špagetky vyrábí několik značek, přičemž si můžeme vybírat z desítek různých chutí. Pokud vás nezajímá vyšperkovaný tvar bonbónu, ale prostě chcete do žaludku dostat co nejvíce chutné hmoty, sáhněte po nich.
Refreshers
Nevíme o tom, že bychom kromě vydávání článků vyráběly sladkosti, v každém případě, "Refrešerky" mohou svou tvrdostí připomínat ikonické žvýkačky Pedro a chutí opět žvýkací bonbóny Nimm2 Soft. Po ukrutném boji s otevřením obalu a procvičení čelisti namáhavým žvýkáním jste se propracovali k sladkému prášku, který známe z klasických Nimm2.