V případě nálezu byť jen miniaturních žijících tvorů bychom konečně mohli prohlásit, že život ve vesmíru se nenachází jen na Zemi, ale i v jiných končinách.
Po dlouhých měsících odmlky se znovu hlásíme s nejnovějšími informacemi ze zkoumání planetky s názvem Ceres, které se věnujeme již dlouhou dobu, protože věříme, že na jejím povrchu mohou vědci objevit průlomovou věc. Zpočátku se zdálo, že půjde pouze o běžné zmapování nemalého tělesa nacházejícího se mezi Marsem a Jupiterem, avšak stalo se něco neočekávaného. Když dorazili na Zemi první snímky ze sondy Dawn, nastal ve vědeckých kruzích zmatek. Podle nich se má na tamním povrchu nacházet něco lesklého a lákavého neznámého původu. Výzkumníci kontrolovali přístroje, zjišťovali, zda se jedná o chybu, ale všechny technologie pracují, jak mají, a proto máme před sebou možná největší vesmírný objev za poslední desetiletí.
Takovéto snímky byli k dispozici v loňském březnu:
Protože nešlo o chybu, odborníci se začali pokoušet hledat co nejracionálnější vysvětlení. Co se nachází v kráteru Occator? Uvažovali o možnostech kryovulkánů, gejzírů vodní páry, solných pláních, ledu, světlých horninách a podobně. Nikdo ze zúčastněných by ani za jedno tvrzení nedal ruku do ohně, protože ani jedna z možností se nedala na 100 % dokázat. Jako poslední se vždy naskýtá teorie o jakékoliv formě mimozemského života, avšak té se velké naděje, jako vždy, nedávaly. Až do dnešních dnů, kdy došlo k dalšímu přelomovému objevu.
Mezinárodní tým vědců totiž objevil v oblasti o rozloze 1 000 kilometrů čtverečních v blízkosti kráteru Ernutet organické látky! Jde konkrétně o uhlovodíky, metan a aminokyseliny. Nalezené alifatické sloučeniny jsou křehké, což potvrzuje, že pocházejí pouze z Ceresu a ne z jiného tělesa. Také i přítomnost solí, amoniaku či ledu naznačuje, že planetka má vynikající podmínky pro evoluční abiogenézu, tedy nejuznávanější teorii vzniku života. Na níže přiloženém obrázku se můžete podívat na záběr z dílny NASA ukazující přítomnost organických materiálů na povrchu (zvýrazněné růžovou barvou).
Jak se bude vyvíjet situace dál? Je možné, že jednoho dne budou na Ceresu objeveny alespoň nejprimitivnější formy života? Zbývá nám jen čekat a doufat.