Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
20. února 2017 v 16:56
Čas čtení 0:00
johnnybravo

Místa, kde albíni vědí, že je jednou někdo zabije. Afričtí šamani posílají vrahy, aby jim mačetami usekli končetiny a nezapomněli ani na zuby či orgány

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

V africkém Malawi a Tanzanii je situace stále alarmující.

Na naší planetě existují země a oblasti, kde lidé albíny považují za méněcenné lidi se zázračnými léčivými schopnostmi. Albinismus, genetické postižení zapřičiňující nedostatek melaninu v těle, je v některých afrických zemích mnohem častější než v Evropě či Severní Americe a i když se situace pomalu hýbe kupředu, v zemích jako Tanzánie či Malawi se ročně desítky těchto lidí stanou oběťmi hrozivých násilných činů. O problémech s albinismem v Africe jsme napsali článek už v květnu minulého roku, avšak od té doby se do boje proti nespravedlivému násilí vůči albínům pustilo několik nových organizací a charit, což podnítilo lékaře Oscara Dukea z britského Londýna, aby se společně s televize BBC vydali podívat na skutečnou situaci v Africe v rámci dokumentu Born Too White. Samotný doktor Duke dokonce trpí albinismem a v životě si toho dost kvůli vizáži vytrpěl, jenže on sám své potíže pokládá za nepodstatné ve srovnání s tím, co zažívají albíni v Africe.


Doktor Duke se se štábem vydal do Tanzanie a Malawi, kde společně navštívili mnohá místa, která se stala svědky násilných činů či dokonce vražd albínů. Během setkání s jednou rodinou nemohl uvěřit tomu, co mu muž sedící před ním vlastně říká. Chikumbutzo Massino si vzpomíná na den, kdy vyšel z domu a uviděl na zemi před ním táhnoucí se proud krve. Tehdy se lekl, co se vlastně stalo, ale v hloubi své mysli věděl, že přišel ten den, na který jeho rodina a známí čekali, protože věděli, že jednoho dne přijít musí. O pár metrů dál našel na zemi pohozené tělo jeho bratra Fletchera, z něhož zůstal jen trup a i ten byl celý rozřezaný. Fletcher trpěl albinismem a i když se mu dařilo přežívat, parta mužů ho tehdy popadla a mačetami mu nejprve odsekali všechny končetiny, pak mu vymlátili zuby a nakonec se pustili i do vyndavání orgánů. Abychom to uvedli na správnou míru, zabíjení albínů, nebo jejich mrzačení, není v Africe žádnou novinkou. Oficiální informace hovoří o tom, že jen v Malawi bylo za poslední dva roky zabito, uneseno nebo zmrzačeno více než 70 albínů a čísla nejsou o moc pozitivnější ani v nedaleké Tanzanii, kde se od roku 2006 vyskytlo 170 útoků na albíny, přičemž až 70 z nich skončilo smrtí.
 
Člověku z našich končin se na jazyku zřejmě objevuje otázka, proč jsou lidé v Africe schopni zabíjet nevinné albíny jen proto, že jejich kůže a tělo vypadají o něco rozdílněji? Faktem je, že velké procento obyvatel Malawi i Tanzanie stále věří v kouzla, čáry a magii. V mnoha vesnicích do dnešních dnů působí šamani, kteří už dlouhá léta hlásí, že nejlepší léčivé přípravky dokáží vyrobit jen z částí těla albínů a aby vydělali, jsou schopni najmout si partu mužů, aby albíny vyhledali, zabili nebo zmrzačili a pak jim přinesli části těla zpět, aby z nich mohli udělat různé elixíry. Nezáleží na tom, že tyto elixíry ve skutečnosti nemají žádný léčivý účinek, magie je zkrátka úzce spjata s místními kulturami a slovo šamana je v některých oblastech doslova posvátné. Britský doktor Duke se dokonce dostal přímo do věznice, kde se setkal s chlapíky, kteří stáli za vraždou výše zmíněného Fletchera. Při rozhovoru s jedním z nich se dozvěděl, že při vraždění vedle nich stál zkušenější člověk, který však Fletcherovi nijak přímo neubližoval, ale usměrňoval muže při tom, jaké části těla mají vzít a jaké tam mohou nechat pohozené na zemi. Nejvzácnějšími předměty jsou prý albínské zuby a za všechno mluví to, kolik si mohou šamani říci za jediný vyrobený elixír z částí albínského těla. Na místním černém trhu jsou lidé ochotni zaplatit téměř 217 tisíc korun za malé množství lektvaru, což zní bláznivě ve srovnání s přibližně 2 tisící korunami, které představují roční mzdu velké části místních obyvatel. Ještě více šokujícím dojmem pak vyznívá fakt, že parta Fletcherových vrahů měla za jeho vraždu dostat od šamana jen asi 1 300 korun, které nakonec stejně nikdy neviděli.


V Tanzanii vláda před časem pochopila, že vraždy albínů nejsou v pořádku, a tak byly v některých oblastech vytvořeny speciální tábory, kde žijí albíni pod jednou střechou a hlídají je ozbrojení strážci. Jejich životy jsou z velké části prázdné a nudné, ale alespoň si mohou být téměř jisti, že se ráno neprobudí bez ruky či nohy. Množství rodičů, kterým se narodí dítě trpící albinismem, se nakonec rozhodne zbavit se svých potomků. V tom extrémnějším případě jej vlastnoručně zabijí a v tom lepším případě ho nechají umístit do podobné instituce, kde se dobří lidé alespoň vynasnaží postarat o to, aby v rámci možností žil plnohodnotný život. V táborech pro albíny jsou pro ně velkou oporou i zkušení lékaři starající se o to, aby předcházeli výskytu rakoviny kůže. Rakovina kůže je jednou z dalších nejvýraznějších příčin předčasných úmrtí afrických albínů, protože místní sluneční paprsky a nedostatek pigmentu jsou nejhorší možnou kombinací, kvůli které se většina albínů v Africe dožívá jen kolem 40 let. Je tedy jen a jen dobré, že se stále více organizací snaží posílat odborníky do těchto afrických zemí, kde je magie stále považována za skutečnou, a možná se jednoho dne dožijeme světa, v kterém se nebudeme muset navzájem zabíjet kvůli výplodům fantazie bláznivých lidí.





Domů
Sdílet
Diskuse