Praotec psů byl znovuobjevený na vzdáleném ostrově.
I psi se museli z něčeho vyvinout a svět má obrovské štěstí, že se výzkumníkům podařilo nalézt tvora, o kterém jsme si mysleli, že je už dávno vymřelý. Je totiž nejstarším, moderními vědci viděným, předchůdcem australského psa psa dingo, jedním z otců čeledi psovitých, Canidae a rodu Canis. Toto zvíře zatím ani nemá nelatinské jméno, vyskytuje se pod názvy „highland wild dog“ nebo „mountain dog“, s laickým pojmem horský pes tak rozhodně nic nezkazíme. Až donedávna byl naposledy viděn před asi šedesáti lety a od té doby se vědci báli, že definitivně vyhynul. V letech 2005 a 2012 se však na internetu objevily fotografie, které všem dodaly naději. Bylo na nich zvíře, které se na našeho horského psa docela podobalo, i když stále mohlo jít o jiný druh. To odstartovalo expedici, která byla až v posledních dnech úspěšná.
Vše odstartoval nález jejich stopy v loňském září v Papua-Nové Guineji. Po několika měsících plných útrap a hledání na ostrově se konečně podařilo najít samce, těhotnou samici a několik štěňat tohoto horského psa. O žádných dalších žijících jedincích se zatím neví, o těchto je však již rozhodnuto, že se ponechají ve volné přírodě, protože jim lidé nedokáží zajistit stejné, ale kontrolované podmínky. Těhotenství samice je navíc velmi dobrý znak a na ostrově jsou zvířata poměrně v bezpečí.
Divoké psi žijí ve velmi nehostinných podmínkách a extrémních nadmořských výškách - 4 000 metrů nad mořem je pro ně zcela běžné číslo, chladné teploty, skály a strmé stráně jsou ně běžným prostředím. Psům se podařilo odebrat DNA a už je potvrzeno, že z tohoto druhu pocházejí například i australští nebo novoguinejští dingové, kterých je na planetě už jen asi 300 kusů. Horští psi obývají Papuu-Novou Guineu už asi 6 000 let.