Vyhotovili jsme seznam pěti bodů, které tě možná zaujmou a budeš se o nich chtít dozvědět více informací.
Bible je snad nejznámější knihou na světě a tvoří jeden ze základních kamenů křesťanské víry. Tato sbírka 73 spisů se dělí, jak už mnozí víme, na dvě části. První je Starý zákon, kde se zmiňuje převážně období od stvoření světa, přes různé události a příběhy až po deset Božích přikázání, které nacházejí své uplatnění i v dnešním moderním světě. Druhou částí je zase Nový zákon rozebírající život Ježíše Krista a jeho učení. O samotné Bibli a jejích textech bychom mohli napsat desítky článků. Vznikly by možná i bouřlivé diskuse, ale tentokrát to vezmeme zvolna. Podíváme se na několik symbolických věcí, které nejsou dodnes zcela vyjasněny.
Existovala vůbec někdy Rajská zahrada?
Příběh o Adamovi a Evě zná snad každý Čech. Tito první lidé dostali životní prostor na místě, které je synonymem vytouženého ráje. Nicméně, jak jsme se mohli dočíst, klidné soužití narušil prohřešek, jehož následkem byl boží trest. Tolik k mnohokrát omílanému příběhu. Co je však pro mnohé zajímavější - existovala tato zahrada vůbec? A pokud ano, kde? Z tak starých textů není nejjednodušší lokalizovat dané místo, ale víme, že se nacházela v oblasti, kde pramenily 4 řeky, a to Pišón, Gíchón, Chidddekela a Perát. Poslední dvě zmíněné jsou Tigris a Eufrat. Historici dávají do pozornosti i Etiopii, která je podle dostupných informací kolébkou lidstva. Zda však samotná zahrada někdy skutečně existovala nebo jde jen o vymyšlené místo, se pravděpodobně nikdy (nebo v nejbližší době) nedozvíme.
Co byl netvor Behemot zač?
Zmínku o něm můžeme najít v knize Jobově (40, 15-24). Údajně mělo jít o jednoho z prvních tvorů, kteří vládl na Zemi a nemohl ho zabít žádný člověk, ale pouze Bůh. Sice to zní jako příběh z pohádky, ale nakolik se v Bibli objevuje po boku jiných dnes známých zvířat, existuje předpoklad, že skutečně žil. Mělo jít o běžného živočicha, který byl však jistým způsobem zmýtizovaný. Mezi nejpravděpodobnější možnosti patří slon, nosorožec nebo hroch. Problém nastává s citací „napíná ocas jako cedr“, protože žádné ze zmíněných zvířat obzvláště mohutný ocas nemá. Nebo jde o dinosaura či tvora z pohádek jako například jednorožec? Fantazii se meze nekladou.
Kde jsou chybějící knihy Bible?
Bible je sice nejprodávanější knihou světa a je dost rozsáhlá, ale stále by se do ní něco vešlo. Mnozí milovníci záhad rádi říkají, že v ní chybí ještě nějaké knihy. Jelikož v době, kdy vznikaly texty, z nichž sestává moderní Bible, se psaly i další záznamy, ne všechno se sem vešlo. Lepším pojmem je v daném případě spíše „odmítnuté knihy“. Mezi ně se řadí například kniha Gad the Seer. Odmítnuty však byly z toho důvodu, že prostě nebyly inspirované Bohem a nenašly si své právoplatné místo.
Chybějící Kristova léta
Víte, co dělal Ježíš Kristus od dvanáctého roku života až po třicátý? Pravděpodobně ne, protože to není zmíněno ani v Bibli a ani jeden kněz vám neřekne žádné podrobnosti. Údajně neexistuje žádný církevní záznam o Ježíšových aktivitách v tomto období. Nicméně, mezi velké spekulace se řadí teorie, že mezitím stihl navštívit Indii, nakouknout do Egypta a nevyhnul se studování filozofie řeckých Atén. Ale konspirace nechme ležet. Co se ve skutečnosti dělo s jeho životem, není dodnes známé.
Archa úmluvy
A na závěr největší záhada. Archa úmluvy nedá spát mnohým. Jakási přenosná truhlice obložená zlatem měla podle historických záznamů obsahovat obě Mojžíšovy desky, biblický pokrm mana seslaný Bohem i další významné předměty. Všude s sebou ji nosili Izraelité, ale celkově zažila tolik přesunů a cest, že se jaksi ztratila. Spekuluje se, že byla přenesena do Etiopie, ale častokrát je spojována také s různými tajnými spolky.
To je všechno. Podobných pochybností by se dalo vypsat i víc, ale jde o palčivá témata a někdy je lepší o nich raději nepsat.