Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
15. května 2017 v 17:02
Čas čtení 0:00
Martin M.

Narcista věří ve svůj neomezený úspěch, potřebuje obdiv a cítí se nadřazený. Jaké další symptomy zažívá, když se na něj nikdo nedívá?

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Několik neškodných selfie ještě nemusí odhalit narcise.

Jelikož články s tématikou poruch osobnosti si získaly dobrý ohlas a vy, čtenáři, jste sami žádali víc, připravili jsme si další článek, tentokrát zabývající se narcistickou poruchou osobnosti. Možná si myslíš, že touto poruchou trpí drtivá většina instagramové komunity, ale není tomu tak. Pojďme si zmíněnou poruchu přiblížit a podívat se na symptomy, které dokáží pravého narcise odhalit.
 
V první řadě, v případě narcistické poruchy osobnosti jde o dlouhotrvající a neustálou potřebu obdivu, respektive potřebu být středem pozornosti za každou cenu. Narcis, tedy člověk trpící takovou poruchou osobnosti, má o sobě častokrát vyšší mínění, na některé lidi se dívá jako na méněcenné a navíc zcela postrádá empatii. Takový člověk věří, že je tou nejdůležitější osobou v životě každého, koho pozná. Často si doslova monopolizuje rozhovory, má pocit nároku a když nedostane zvláštní zacházení, je netrpělivý či rozzlobený. Kromě toho může trvat na tom, aby měl to nejlepší ze všeho - nejnovější iPhone, auto, dům a podobně.

Narcista věří ve svůj neomezený úspěch, potřebuje obdiv a cítí se nadřazený. Jaké další symptomy zažívá, když se na něj nikdo nedívá?
Zdroj: thehealthsite

Aby mohla být osobě diagnostikována právě narcistická poruch, je třeba, aby splňovala alespoň pět z následujících příznaků:

  • být domýšlivý, přeceňovat se zda cítit se nadřazený
  • mít fantazie (věřit, že může dosáhnout) v neomezený úspěch, sílu, brilantnost, krásu nebo ideální lásku
  • věřit, že je výjimečný a speciální a rozumět mu mohou pouze lidé s vyšší vrstvy společnosti
  • vyžadovat nadměrný obdiv
  • mít velmi vysoké nároky, nepřiměřená očekávání, zejména co se týče příznivého zacházení či automatického dodržování jeho nároků a představ
  • je vykořisťovatelem jiných a tedy využívá jiné k tomu, aby dosáhl svých cílů
  • postrádá empatii a není schopen soucitu, respektive nedokáže sdílet pocity s jinými osobami
  • často ostatním závidí nebo věří, že oni závidí jemu
  • pravidelně se chová arogantně a povýšeně

Jako i v předešlém článku, opět připomínáme, že diagnostikovat se podle několika špatných dní či situací v životě je holý nesmysl, musí jít o opravdu dlouhodobé a neustálé chování. Navíc není běžné, že by se narcistická porucha osobnosti diagnostikovala mezi teenagery či dětmi, protože jak bylo zmíněno, symptomy musí být dlouhotrvajícího charakteru.

Narcista věří ve svůj neomezený úspěch, potřebuje obdiv a cítí se nadřazený. Jaké další symptomy zažívá, když se na něj nikdo nedívá?
Zdroj: psycom

Co může způsobit narcistickou poruchu osobnosti?

Ve skutečnosti není přesně známo, co tuto poruchu osobnosti (tak jako většinu poruch osobnosti) způsobuje. Přesto existuje mnoho teorií, ale nejrozšířenější je tvrzení, že v případě narcistické poruchy hrají roli zejména biologické a genetické faktory, ale i sociální (zejména vývoj v raném dětství) a také psychologické faktory (temperament a osobnostní vlastnosti). Jinými slovy, za poruchu není zodpovědný jeden jediný faktor či situace v životě, ale celá řada faktorů. Předpokládá se, že dítě osoby s narcistický poruchou má vyšší riziko diagnózy ve své dospělosti.
 
Na závěr bychom připomněli, že ačkoli se zdá, že dnešní doba je plná osob s narcistický poruchou, není tomu tak. Ano, možná (tedy určitě) znáš osoby, které jsou doslova pohlceny internetovým životem, postováním statusů, selfies a největší potěšení jim dělají přibývající srdíčka na Instagramu, ale na to, aby se mohla osoba zařadit mezi ty s duševní poruchou, musí splňovat několik vzorů chování. Skutečný narcis se prozradí zejména svou povrchností a povýšeností, neschopností empatie a nepřiměřenými nároky, ne častým přidáváním fotek na internet (i když s diagnózou by se dalo začít právě tam).

Domů
Sdílet
Diskuse