Identita charakterů je častokrát neznámá a jejich cíle jen těžko odhadnutelné.
V předešlém článku o American Gods jste nám v anketě dali jednoznačně najevo váš zájem o bližší informace ohledně jednotlivých bohů. Předpokládáme, že neznalí knižní předlohy pokládají seriál v jistém směru za poměrně chaotický a v některých sekvencích mohou opravdu jen hádat, co nám chtějí tvůrci ve skutečnosti říci. Možná právě díky uvědomění si totožnosti jednotlivých postav se vám bude číst v příběhu snadněji. Upozorňujeme ale, že následující text může obsahovat i knižní spoilery, a pokud máte zájem prozkoumat American Gods jen na vlastní pěst, dále už rozhodně nepokračujte. Jde však o drobnosti a žádná úmrtí z knih nevyzradíme.
Na seriál se díváme skrze oči Shadowa (Ricky Whittle)
Pokud jste viděli všechny dosud odvysílané části, jistě víte, že Shadowa nedávno propustili z vězení, do kterého se dostal i kvůli své manželce Lauře. Krátce po odchodu z vazebního zařízení se ale dozvídá tvrdou zprávu. Jeho manželka je mrtvá a navíc ho většinu času stráveného v base podváděla s nejlepším přítelem Robbiem. Z knižního pohledu byl Shadow v dětství malým, šikanovaným chlapcem, kterého však puberta postavila na nohy po stránce fyzické i psychické. Až do dospělosti si však zachovával svoji stoickou vyrovnanost, kterou na něm lze pozorovat i v seriálu. Když se dozvěděl děsivou zprávu o své ženě v kombinaci s její nevěrou, přijal ji lépe, než by to dokázala většina lidí (např. Robbieho manželka Audrey, která ho chtěla svést na Lauřině hrobě). Shadow se sice k novým ani starým bohům neřadí, ale jako hlavní postava si zaslouží v článku své místo.

Tajemného Mr. Wednesdaye jsme poznali mezi prvními (Ian McShane)
Můžeme říci, že dokonce i slepý (nebo jednooký) divák si musel všimnout náznaků na totožnost pana Středy. Jde o Odina, hlavního boha severské mytologie. Vše začalo první scénou setkání Wednesdaye se Shadowem, ve které mu říká: „Oh, do not worry about me. I got an eye for these things. Just the one, but I can see that.“ Z mytologie víme, že Odin byl jednookým bohem, za své pomocníky měl havrany, kteří mu přinášeli zprávy (v seriálu se nacházejí také) a není náhoda ani to, že Odinovým dnem je právě středa. Mimo jiné si například všimněte, že Černobůh nazývá pana Středu jako Wuotana. Jistě si domyslíte, co v překladu Wuotan znamená.

Bilquis se svým uctívačům pokaždé odvděčí opravdu zvláštním způsobem (Yetide Badaki)
Bilquis je bohyní lásky, vášně a sexu, jejíž původ lze hledat v arabské, etiopské a židovské kultuře. Za její uctívání však lidé v současné době platí přílišnou cenu, a to takovou, že je při pohlavním styku Bilquis doslova vtáhne do svého těla. Postava Bilquis se v knize neobjevuje příliš často. Tedy vlastně jen na jejím začátku a konci. V seriálu se s ní ale podle tvůrců setkáme častěji. Scenárista Bryan Fuller doslova tvrdí, že půjde o velmi důležitou roli, takže věříme, že se od ní dočkáme i hodnotnějších scén než jen požírání mužů a žen svou vagínou. A jelikož Bilquis patří mezi stará božstva, je dost pravděpodobné, že se s ní brzy potká i Shadow s Odinem za účelem naverbovat ji do nadcházející války.

Czernobog fantasticky zosobňuje slovanského boha noci a temnoty (Peter Stormare)
Czernoboga (nebo tedy Černoboga/Černoboha) se již Odin naverbovat pokusil a díky jeho tělesnému strážci Shadowovi se mu to podařilo. No aspoň přinejhorším přislíbil, že se na setkání starých bohů dostaví. Spisovatel knižní předlohy popisuje Černoboga jako starého slovanského boha s šedou tváří a zažloutlými zuby, což by k bohu temnoty i poměrně dost sedělo. Černobog zároveň při setkání s Odinem zmiňuje i svého bratra Beloboga (Běloboha), který představuje jeho přesný opak. Tma kontra světlo. Někteří vyznavači v minulosti věřili, že Černobog je samotným zosobněním ďábla.

Mr. Nancy je tajemným pavoukem, který manipuluje s lidským myšlením (Orlando Jones)
Mr. Nancy, nebo tedy Anansi, je africkým božstvem, často se zobrazujícím v podobě pavouka. V lidské podobě rád vypráví příběhy každému, kdo o ně stojí - například i lodi plné černošských otroků. Pan Nancy bývá často označován i za podvodníka, který svým vyprávěním sleduje určité skryté cíle. Na zmíněné lodi plné otroků dosáhl svým taktem a darem řeči vyvolat během krátké doby vzpouru. Co tím chtěl dosáhnout, zjistíme možná v pozdějších částech. V knize se objevuje v mnohem starší verzi, jako nízký muž s mahagonovýma očima, vousy, citrónově žlutými rukavicemi a oblekem.

Easter by se ráda vrátila ke své staré slávě (Kristin Chenoweth)
Kdysi známá jako Ostara, bohyně jara, znovuzrození a plodnosti, nyní nazývaná jako Easter (Velikonoce). Žena s blonďatými vlasy, červenými rty a půvabnou figurou – tak ji popisuje Gaimanova předloha. V současné době se tato starogermánská bohyně nachází v San Franciscu a pro každého se zájmem poskytuje v parku piknik zdarma - tedy alespoň v knižní verzi. Shadow a Odin ji vezmou do kavárny a připomenou Easter, že se jí v novém světě daří jen díky velikonočním vajíčkům a zajíčkům. Což do budoucna stačit jednoduše nemusí.

Low Key Lyesmith představuje skryté božstvo (Jonathan Tucker)
Podle fotky jej možná poznáváte a možná ne. Jde o Shadowova spolubydlícího z vězení, který ho na začátku pilotní epizody připravoval na život venku. V první sezóně už Lyesmithe údajně neuvidíme, ale herec přislíbil svůj návrat v druhé sérii. Pokud jde o to, jaký božský charakter Low Key představuje, zkuste si jeho jméno přečíst ještě jednou. Low Key. Chaotický norský bůh Loki, mistr triků a manipulace. Otázkou do budoucna American Gods zůstává, zda bude mít Loki k Odinovi alespoň z části podobný vztah tomu v mytologii, nebo tuto záležitost seriál rozebírat nebude. Jejich setkání by však bylo jistě zajímavé. A minimálně z pohledu mytologie (a také knihy) si můžeme domyslet, že bude mít prsty v něčem nekalém.

Mr. Ibis nám svým hlasem sděluje mnohé poutavé historky (Demore Barnes)
Strážce příběhů a vědomostí, nazýván i Thoth, je jedním z nejvýznamnějších bohů Egypta. Často vypráví příběhy těch, kteří přinesli svou víru ve stará božstva do Ameriky (prostřednictvím seriálových „Vignettes“ - například příchod vikingů). Ve čtvrté části jsme se dozvěděli, že Thoth řídí s Anubisem svůj vlastní pohřební ústav, kde zašívali Lauře odtrženou ruku. V božské podobě je popisován jako vysoký, hubený muž, s malou ptačí hlavou, postavenou na dlouhatánském krku, z níž vyčnívá velký zobák (schválně si zkuste vygooglit mytologické zobrazení Thotha).

Mr. Jacquel ve své božské podobě odvádí lidi na smrt (Chris Obi)
Mr. Jacquel v sobě skrývá Anubise, boha, který přepravuje duše mrtvých na onen svět. Jeho jméno Mr. Jacquel odkazuje na božskou zvířecí podobu šakala (jackal, z angl. šakal). V současné době se setkává zejména s Mr. Ibisem alias bohem Thóthem, se kterým, jak jsme již výše zmínili, řídí pohřební ústav. Podobně jako Thoth patří mezi nejvýznamnější staroegyptské bohy. V seriálu by měl i nadále plnit důležitou roli a s jeho postavou se budeme pravděpodobně docela často setkávat.

Ježíš není jeden, jak jsme si dosud mohli myslet (Jeremy Davies)
Ve čtvrté části nám Mr. Wednesday řekl, že existuje spousta amerických Ježíšů. Jeden je Hispánec, další černoch a třetí běloch. Ježíš se sám o sobě v Gaimanově knižní předloze ani nevyskytuje, jeho jméno je však vícekrát zmíněno. V knize například Anubis prozrazuje Shadowovi, že Vánoce vlastně nejsou Ježíšovými narozeninami. Byla by však škoda neumístit tak populárního boha do seriálu, nemyslíte?

The Zoryas, sestry, jež úpadek nemálo poznamenal (Cloris Leachman, Martha Kelly, Erika Kaar)
Tři sestry, Vechernyaya (nejstarší ze sester, reprezentující večerní hvězdu), Utrennyaya (ranní hvězda), Polunochnaya (noční hvězda - proto většinu dne prospí), byly kdysi zvyklé na odlišné podmínky. V někdejších dobách z nebeského království střežily svět. Nyní společně žijí ve zchátralém bytě a o jejich staré slávě není možné už prakticky ani mluvit. S Odinovou pomocí by se to ale časem mohlo vrátit do starých kolejí. Sesterská božstva jsou vytvořena na bázi slovanské mytologie, z níž přímo nevycházejí, ale byla založena na neskrývané inspiraci.

Vulcan se ani v současnosti neztratil (Corbin Bernsen)
Vulcan je bohem sopek a kovářství ze starověké římské mytologie a jedním z najstraších spojenců Odina. Jako jeden z mála starých bohů našel své zalíbení i u moderního člověka. Původní stoupenci ho sice opustili, ale našli se noví. Ti, kteří vzívají zbrojení a střelné zbraně. Fuller vysvětluje, že pokud držíte v Americe zbraň, je to jako kdybyste drželi malou sopku. Vzhledem k poměrně velkému úspěchu, který má Vulcan u amerického obyvatelstva, bude pro Mr. Wednesdaye skutečně náročně najmout ho do války proti novým božstvům. Vulcan byl vytvořen spisovatelem Neilem Gaimanem přímo pro účely seriálu a v knižní předloze se jako první postava vůbec nevyskytuje.

Mad Sweeney na cestě za štěstím, které ztratil (Pablo Schreiber)
Mad Sweeney, alias Leprikon z irské mytologie, ztratil své pověstné štěstí. Což pro něj znamená asi tolik, jako kdyby Thor ztratil své kladivo. Původně tuto roli obsadil Sean Harris, který ale z osobních důvodů odstoupil, a tak se k ní dostal Pablo Schreiber. V seriálu se zachovává Sweeneyho povaha, ale scénáristé vyškrtli jeho specifický vizuál. Tak například v knižní předloze nosí baseballovou čepici, džínovou bundu a bílé tričko s nápisem: „Pokud to nemůžeš sníst, vypít, vykouřit... tak to ošu*ej.“

Jinn, za brýlemi skrývá oheň a plameny (Mousa Kraish)
Jak jsme se již v seriálu dozvěděli, tento Jinn neplní přání. Na druhé straně však ví o všech nejhlubších touhách člověka. Jinn se řadí mezi ifrity, kmen džinů, kteří patří mezi ty nejsilnější. Říká se, že kontrolu nad nimi má král Solomon. Pracuje jako řidič taxislužby, obává se o svou bezpečnost a uvažuje nad útěkem z Ameriky. Jinnova postava nám do seriálu přinesla mimořádně kontroverzní sexuální scénu dvou mužů. Otázkou je, co přinese příště a ke komu se v souboji bohů zařadí. Pokud tedy vůbec k někomu.

Mr. World vede útok proti starým bohům (Crispin Glover)
Konečně se tedy dostáváme od starých bohů k novým. Mr. World představuje vůdce novobožstva a jeho záměry jsou podobné těm Odinovým. Sledujíc činnosti starých bohů si uvědomil, že Mr. Wednesday znamená bezprostřední hrozbu, proti níž je třeba jednat. Mr. World jako muž v obleku znamená jakýsi strach obyvatel z nepřítele v pozadí. Sílu tedy čerpá zejména z konspiračních teorií. V knižní předloze je Mr. World oproti Technical Boyovi tím aktivnějším a ráznějším členem novobožstva, který chce proti starým bohům zasáhnout. V seriálu to ale zatím hraje na manipulativní hry a snaží se zkrotit Technical Boye, který neuvažuje právě dvakrát strategicky.

Technical Boy se s nikým neplánuje zahazovat (Bruce Langley)
Nejmladší člen nového božství (s ohledem na historii i na herce), pro kterého je respektování autorit obrovským problémem. Novodobé technologie, digitální komunikace a naše závislost na nich mu dodávají moc. V seriálové verzi ho uvidíme rázně zasahovat do děje už v časných začátcích, zatímco v knize je pasivnější a více si užívá svou neutuchající a rostoucí popularitu, než aby si vychutnával krev svých nepřátel. Naopak v seriálové podobě zaútočí na Shadowa a téměř ho přitom zabije. Jako příklad pasivity Technical Boye si uveďme knižní pasáž, v níž se Mr. World po zavraždění jednoho ze starých bohů ptá, zda by nebylo lepší místo bojování s nimi jednoduše počkat, než na ně lidé zapomenou. V pátém díle první série American Gods ale naopak navádí nová božstva k odstranění Odina, bez snahy o jakési diplomatické vyřešení situace (případně o výhru nad starými božstvy bez boje). Technologie ale představují mládí, takže stejné uvažování reprezentuje i Technical Boy.

Média jsou všudypřítomná a mocná (Gillian Anderson)
Třetici doplňují média, která lze pozorovat prostřednictvím televize a v nich účinkujících celebrit. Často budete moci vidět personifikaci tohoto mnohobožství v podobě populárních ikon (například prostřednictvím Marilyn Monroe). Jak se vyjádřil scenárista seriálu Bryan Fuller: „Kdykoliv se snaží Média projevit, dělají tak prostřednictvím nějaké slavné mrtvé osobnosti.“ Svou sílu toto nové božstvo projevuje zejména skrze manipulaci a přesvědčování, než aby přímo zasahovalo do světa. To jsme měli možnost vidět i při snaze zrekrutovat Shadowa prostřednictvím televize. Na druhé straně dokáží své oponenty rázně umlčet (viz zastavení Technical Boye „obyčejným polibkem“).

Která z postav vám nejvíce „přirostla k srdci“? Pomohl vám článek v orientovaní se v American Gods, nebo je tu případně ještě něco, čemu tak úplně nerozumíte? A co všechno podle vás můžeme očekávat do konce první série? Dejte nám vědět.