Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 3. 3. 2021 svátek má Kamil

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
6
Adam Novosad
20. září 2017, 22:18

Šest lidí právě vyšlo po 8 měsících z izolace v experimentu NASA. Báli se Severní Koreje i společnosti, která je venku čekala

Nebylo to nejjednodušších 8 měsíců.

Adam Novosad
20. září 2017, 22:18
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Šest lidí právě vyšlo po 8 měsících z izolace v experimentu NASA. Báli se Severní Koreje i společnosti, která je venku čekala
Zdroj: NASA

Po dlouhých osmi měsících izolace ze sebe mohli konečně shodit kombinézy, vychutnat si čerstvé ovoce a dotek přírody přímo na své pokožce. Šest odvážlivců právě dokončilo experiment americké agentury NASA ve spolupráci s Havajskou univerzitou, jehož cílem bylo zjistit, jak lidská psychika reaguje na dlouhou izolaci a podmínky jako na Marsu. NASA by chtěla první lidskou misi na rudou planetu vyslat už kolem roku 2030, a tak neustále sbírá údaje o tom, jaké typy lidí by měla vybírat.

 


 

Šest astronautů, z toho dvě ženy a čtyři muži, měli v uzavřené kopuli přímo pod havajskou sopkou Mauna Loa komplikovanou roli. Po celou dobu mohli konzumovat jen jídlo z konzervy či mražené pokrmy a neustále se museli pohybovat ve společnosti toho druhého, protože velikost kopule připomínala menší dvoupokojový byt. Experiment probíhal tak, že pokud bylo třeba vyjít z kopule ven, členové týmu si museli nasadit kombinézy a pohybovat se výlučně ve skupinách. Výhodu bylo i okolní přírodní sopečné prostředí připomínající povrch Marsu, na kterém probíhal sběr materiálu a různé výzkumy.

 

Zajímavostí bylo i to, že tým v kopuli neměl přímý přístup k informacím zvenčí, ale pouze na stránky jako Wikipedia či portál samotné mise, a pokud chtěli nejnovější informace, mohli si je ve formě screenshotu vyžádat od pracovníků NASA. Kromě toho do kopule vše přicházelo s 20minutovým zpožděním, takže zdržení bylo simulované přesně podle Marsu, a členové týmu přiznali, že občas měli na mále. V kopuli se samozřejmě objevily různé konflikty a při informacích o jaderných zkouškách KLDR či hurikánu Irma nebylo pomyslným astronautům všechno jedno, protože údaje přicházely se zpožděním a oni byli technicky v dosahu severokorejské rakety. NASA si experiment pochvaluje a zanedlouho plánuje i další, aby mohla na Mars vyslat posádku, která se v polovině letu nezačne hádat a neohrozí celou misi.

 


Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.