Úterý 24. 10. 2017 svátek má Nina

hledej na refresheru

Zajímavosti - Zvířata

Tato chlupatá bestie žije i v Česku. Gigantický slíďák tatarský může být velký až 10 centimetrů a jeho kousnutí pořádně bolí

Slíďák tatarský se v některých částech Česka vyskytuje častěji než jinde. Kam bys raději nikdy neměl cestovat?

11. říjen 2017, 18:22
11. říjen 2017, 18:22

Největší pavouk Evropy žije i v Česku. Takzvaný slíďák tatarský, Lycosa singoriensis, známý už od roku 1770, může v lesích číhat i na tebe. Velký může být jako menší dlaň a díky nepříjemně působícím chlupům připomínajícím klasické děsivé tarantule, působí doslova hrozivě. Žije především na jižní Moravě. Pokud jsi tedy z této oblasti, dej si pozor, kam šlapeš, protože tato příšera může kdykoliv překvapit i tebe.

 

Tato chlupatá bestie žije i v Česku. Gigantický slíďák tatarský může být velký až 10 centimetrů a jeho kousnutí pořádně bolí

 

Slíďák tatarský, je největším pavoukům Evropy, střední Asie a severní Afriky, což představuje plochu několika tisíců kilometrů čtverečních. Především ho však najdeš ve středních a východních částech Evropy, ve zbývajících jmenovaných lokalitách ho lze vidět jen zřídka. Nejzápadněji byl slíďák tatarský viděn na břehu Neziderského jezera v Rakousku. Před desítkami let byl běžně vídán, ale od 60. let nebyl zaznamenán a začal se považovat za regionálně vyhynulého. Od roku 2007 se však znovu hojně objevuje a v České republice patří mezi neohrožené druhy, nachází se v kategorii málo dotčený.

 

Hrozivý pavouk má rád nekonečné stepi chudé na vegetaci, jaké lze nalézt například v Maďarsku či v Rusku. Žije v norách velkých asi jako myší díra. Hluboké bývají přibližně třicet centimetrů a jsou téměř úplně svislé. Vnitřek svých příbytků si vystýlá pavučinami, které ústí až na povrch, kde jsou vyztuženy stébly trávy a podobných rostlin. Nepříjemný slíďák celé dny odpočívá ve své noře a za soumraku se vydává na lov, během kterého si pochutnává na menších pavoukovcích či hmyzu.

 

Slíďákova nora

Tato chlupatá bestie žije i v Česku. Gigantický slíďák tatarský může být velký až 10 centimetrů a jeho kousnutí pořádně bolí

 

Osminohá bestie má tělo velké jen asi čtyři až pět centimetrů, k tomu je však třeba připočítat i nohy. Spolu s nimi má v průměru i osm až deset centimetrů, což z něj dělá toho posledního živočicha, kterého bys chtěl na své procházce lesem potkat. Zbarvením se podobá většině ostatních pavouků, jeho tělo je někde na pomezí šedé, hnědé a černé barvy. Hlavohruď nese nepatrnou bledou kresbu, zadní část obsahuje bílé skvrny a dvojice teček.

 

Jak to už u pavouků bývá, bohužel i slíďák dokáže zplodit nepříjemně mnoho dalších slíďáků. Samci při tomto oplodnění umírají. Samička si během léta na své zadní části zhotoví velký kokon ve tvaru dlouhého válce se zaoblenými konci. Do něj naklade stovky vajíček, která jsou umístěna tak, aby byla během dne neustále vystavena slunečním paprskům. V ústí nory totiž odpočívá hlavou dolů, aby jejím budoucím potomkům nebyla zima. Miniaturní mláďatká se rodí přímo na zadečku matky, časem se přesouvají na záda a přežije jich jen velmi málo. Samici opouštějí až v dalších stádiích.

 

Na svou obranu používá kousnutí, které pekelně bolí, ale tam to zřejmě končí. Zatím se nikdo neodhodlal kousnutí otestovat, ale laboratorní myši ho zvládly bez větších následků. Slíďákův neurotoxický jed tak zřejmě nemá devastační účinky.

 

Tato chlupatá bestie žije i v Česku. Gigantický slíďák tatarský může být velký až 10 centimetrů a jeho kousnutí pořádně bolí

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Zobrazit 6 komentářů
Diskuse
Diskuse je jen pro přihlášené
6 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
CHRUŇO12. říjen 2017, 17:36

A to za akým účelom bol písaný tento článok? Predstaviť verejnosti tohto jedinečného pavúka, alebo spísať tento odpad plný poloprávd, mýtov a nepresností? Do budúcna sa snažte písať o veciach ktorým 100% rozumiete, používať fakty ktoré máte overené a čerpať od autorov ktorý sa tomu venujú. Takto vznikajú zbytočné články ktoré uberajú na kvalite toho webu.

3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
frantisek.kafrda13. říjen 2017, 11:13

Něják moc jsem nepochopil, co tím chtěl autor článku říci?? Termíny jako bestie adpod? Proboha, kolik tenhle pavouk zabil lidí, zvířat, vesnic nebo vyhubil měst?? Shlukuje se snad ve skupinách a podníkají loupežné výpravy??? Autor by se měl opravdu nad sebou zamyslet a jít dělat něco užitečnějšího, třeba uklízet les...

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Margaret Marie Bohacova12. říjen 2017, 19:15

Mně připadá krásný a je naprosto úžasné, že se z regionálně vyhynulého druhu dostal do kategorie málo ohrožených!!!

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Lukáš 975312. říjen 2017, 16:35

Za tohle tě někdo platí? Článek o ničem a plný nesmyslů! Pavouci opravdu neútočí bez důvodu a navíc na něco co nedokážou pozřít (člověk)... Pavouci jsou nádherní a úžasní živočichové , ... Zkus se nad sebou zamyslet!

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Julia12. říjen 2017, 22:45

Pavouci sice neútočí bez důvodu, ale člověka můžou kousnout všichni. A to v situacích, kdy se cítí ohroženi. Tenhle článek je tu proto, aby lidi na jižní Moravě věděli, že ho tam můžou potkat a že si na to teda maj dávat pozor - koukat se, kde se opřou, aby ho nepřimáčkli, dát pozor na děti, aby nešťouraly do kdejaký díry, protože tam nemusí bejt jenom myš... a tak. Prostě aby věděli, že tam žije. A kdyby ho náhodou přimáčkli a on je kousnul, tak že to jen strašně bolí, ale neumřou.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
MartinČIčo12. říjen 2017, 1:10

Že beštia :D Čo vám je*e, však je to zviera (Y)

-1 Odpovědět · Nahlásit
Odebírej REFRESHER videa
Nejčtenější