Pátek 20. 4. 2018 svátek má Marcela

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: commons.wikimedia.org/Eugen. D.

Nejnovější studie ukázala, že lidé mají psy radši než jiné lidi. Trpící zvířata nás trápí více než lidské oběti

Vědcům se podařilo zjistit, že lidé jsou empatičtější vůči zvířecím obětem než těm lidským.

3. listopad 2017, 9:59

Vědcům se podařilo zjistit, že lidé jsou empatičtější vůči zvířecím obětem než těm lidským.

Ti, kteří jsou majiteli domácích mazlíčků, nejlépe vědí, jak silné pouto si umí psi k lidem vytvořit. Většina lidí své psy zahrnuje velkou péčí i láskou a naopak, psíci lásku vrátí i dvojnásobně. Kromě toho je charakterizuje oddanost i dojemné pouto, které si vytvářejí vůči svým pánům. A především lidi ve vztahu ke svým psům si vzala na mušku nová studie. Ta přinesla pro někoho šokující, ale pro jiné ne tak překvapivé výsledky.

 

Výzkumníkům z Bostonu se totiž podařilo zjistit, že lidé mají raději psy než jiné lidí. K trpícím psům jsou dokonce empatičtější než vůči zraněným lidem.

 

Nejnovější studie ukázala, že lidé mají psy radši než jiné lidi. Trpící zvířata nás trápí více než lidské oběti

 

Profesoři Jack Levin a Arnold Arluke udělali experiment s 240 lidmi, kdy zkoumali jejich názor. Předložili jim čtyři fiktivní články. Jeden se týkal útoku člověka na člověka, přičemž oběť po něm skončila se zlomenou nohou, několika tržnými ranami a v bezvědomí. Druhý článek poukazoval na zbití ročního dítěte a 30letého dospělého. Další dva články se týkaly týrání štěňata a šestiletého psa.

 

Zatímco rozdíl mezi zvířecí či dětskou obětí byl statisticky bezvýznamný, lidé byli více citově otřeseni z utrpení psů než dospělých. „Respondenti byli výrazně méně rozrušení, když byli oběťmi dospělí lidé,“ popsali vědci. Výsledky studie tak naznačují, že lidé opravdu vnímají své psy jako členy rodiny.

 

Nejnovější studie ukázala, že lidé mají psy radši než jiné lidi. Trpící zvířata nás trápí více než lidské oběti

 

Nejnovější zjištění bostonských výzkumníků se opírá o dva roky starou kampaň. Ta se ptala, zda by byli lidé ochotni podpořit pěti librami Harrisona, aby ho zachránili před pomalou a bolestivou smrtí. V jednom případě byl Harrison chlapeček a v jiném pes s typickýma „psími očima“. Už tehdy získala větší pozornost psí verze kampaně.

 

Podle profesorů jsou tato zjištění způsobena tím, že psi jsou více závislí na lidech a zranitelní, kromě toho, od dospělých lidí se očekává, že budou chránit sami sebe. Lidé navíc vnímají dospělé psy spíše jako taková větší štěňata. Podle Levina by však podobná zjištění prokázala i studie v hlavní roli s kočkami.

 

Experiment kromě toho ukázal, že empatie vůči lidem závisí také na tom, jak bezmocné oběti jsou. Pokud je například obětí někdo z bijící se dvojice, jen těžko vzbudí u ostatních lidí sympatie. Z toho vyplývá i částečné obviňování samotné oběti.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse4 komentáře
Diskuse je jen pro přihlášené
4 komentáře
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
LightYagami3. listopad 2017, 12:04

Toto tvrdím stále a stále sa do mňa obuju psickari s tou istou vetou : človek si za to môže sam...Bulshit. Katastrofa neznášam tých ľudí čo uprednostňujú psov a zvieratá pred ľuďmi

4 Odpovědět · Nahlásit
avatar
TvojaBabka3. listopad 2017, 11:34

To som tvrdil už dávno, a je to vážne smutné

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Ondrej Saniga3. listopad 2017, 10:37

Smutne

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
TvojaMamka3. listopad 2017, 13:17

Ludstvo je v srackach

0 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Nejčtenější