Nový zákon bojuje proti znečišťování životního prostředí.
Od prvního dne roku 2018 se v České republice nesmí v obchodech dávat igelitové tašky k nákupu zdarma. Cílem je zabránit plýtvání, efektivněji chránit životní prostředí a omezit objem plastového odpadu. Bezplatné zůstanou už jenom tenké sáčky, např. na pečivo, ovoce a zeleninu.
Pevnější tašky můžou prodejci stále nabízet, ale už jenom za peníze. Cenu si přitom můžou určit sami, ale musí pokrýt alespoň její pořizovací náklady. Podobný zákon už platí i ve Velké Británii a tam po zpoplatnění klesla spotřeba tašek o 85 procent.
Igelitové tašky jsou pro ekologii poměrně choulostivé téma. Na jednoho Čecha průměrně spadá až 300 plastových tašek ročně, celkem jich spotřebujeme tři miliardy. Jedna se v přírodě může rozkládat i 25 let – což je dlouhá doba, nehledě na obsah nebezpečných látek, které můžou kontaminovat okolní půdu. Evropská unie chce dosáhnout snížení počtu tašek k roku 2025, při kterém by mělo na jednoho člověka připadat už jen 40 tašek za rok.
Proti plastovým sáčkům už v minulosti zabojovaly i obchodní řetězce samy. Loni v březnu se to týkalo Lidlu, který ušetřil 27 milionů tašek, které by jinak skončily v koši nebo ještě hůř – pohozené na zemi.