To, co jeden nezužitkuje, pomůže druhému. Takovou myšlenkou se inspirovali v Brně a vytvořili originální sharepoint Veřejná skříň.
Je spousta lidí, kteří z nějakého důvodu nemají na nové teplé oblečení či dokonce jídlo. Je ale také spousta lidí, jenž mají uvedeného nadbytek a přesně z tohoto důvodu v Brně nyní vznikl originální sharepoint se skříní a lednicí, kam může každý dát svůj přebytek, aby jiný vzal to, co mu chybí. Originální projekt Veřejná skříň mají na svědomí lidé ze sociálního podniku People in Safety a organizace Veřejné lednice.
„Projekt ‚Veřejné skříně‘ nosím v hlavě už delší dobu. V roce 2014 jsem pro lidi bez domova navrhl a zrealizoval nouzovou noclehárnu z vyřazeného lodního kontejneru. Díky tomu, že se už asi 8 let věnuji nanotechnologiím ve stavebnictví, navrhl jsem modul tak, že si díky speciálnímu izolačnímu materiálu vyhradí prostor samotní uživatele. Navíc jsem modul sestavil tak, aby jeho provoz byl zcela automatizován,“ popsal pro REFRESHER své začátky zakladatel společnosti People in Safety Jakub Zaviačič.
Modul poté poskytli městu na zkoušku, projekt zafungoval a průměrně zde na přelomu let 2014/2015 přespávalo na 12 lidí z ulice. Tímto projektem Jakub strávil spoustu času a seznámil se tak do hloubky s problematikou bezdomovectví. „Chtěl jsem rozšířit možnost pomoci, a tak mě napadla myšlenka veřejné skříně. Mezitím se tyto projekty objevily i v dalších městech. Měl jsem ale moc práce, a proto jsem se rozhodl záměr realizovat spolu s Gábinou Liznarovou v říjnu loňského roku.“
Ve spolupráci s městem propojili myšlenku jak veřejných lednic, tak skříní a vznikl SHAREPOINT. Jakub vyřizoval nutné obíhání úřadů a všechno zdárně spustili teprve před pár dny – 8. ledna.
Do skříně může každý dávat jakékoliv oblečení, které už nepotřebuje – kromě základních oděvů i boty, čepice, šály, ale žádané jsou i spacáky, ponožky či spodní prádlo. Zvláště teď v zimě je poptávka po teplém oblečení „Lidé bez domova nemají možnost si oblečení vyprat, a proto špinavé vyhazují a nové shání,“ vysvětluje Jakub. Do lednice je pak vhodné nosit potraviny spíše s delší trvanlivostí a dobře zabalené. „Jde také o hygienu a určitě nechceme, aby se někomu něco stalo.“
Projekt Veřejná skříň je podle Jakuba Zaviačiče určen každému, kdo chce pomoci lidem z ulice a darovat jim přímo skrze skříň oblečení, jenž je v zimním období může i zachránit před umrznutím. Lednice je pak pro lidi, kterým není lhostejné nadměrné plýtvání potravinami. „Potraviny si může z lednice brát kdokoliv, nejen bezdomovci, ale i studenti či kdokoliv je zrovna potřebuje.“
Originálně nazdobený sharepoint každý den navštěvují dobrovolníci z jejich týmu a důkladně se kontrolují hlavně lednice – je totiž potřeba ji udržovat v čistotě a také kontrolovat, zda tu nejsou některé potraviny dlouho. Brněnský projekt sdílení jídla a oblečení je momentálně brán jako pilotní, a pokud se mu bude dařit, iniciativa chce v příštím roce vytvořit podobných míst více.
V současnosti Jakub dokončuje hybridní ostrovní dům z vyřazených lodních kontejnerů. Podařilo se mu zaměstnat dva lidí, kteří byli sociálně velmi znevýhodněni a pokračovat tak v ideje projektu People in Safety, který je zaměřen hlavně na začleňování lidí zpět do společnosti.
Pokud tě projekt zaujal, doporučujeme sledovat facebookovou stránku People in Safety, příp. Veřejná SKŘÍŇ v Brně.