Neděle 18. 3. 2018 svátek má Eduard

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: pexels.com/Pixabay

Český astronom vyfotil teslu ve vesmíru. Unikátní snímek elektromobilu na oběžné dráze nyní dokonce získal ocenění

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 patří Martinu Maškovi, kterému se podařilo pořídit snímek elektromobilu Tesla Roadster na oběžné dráze.

9. březen 2018, 0:22

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 patří Martinu Maškovi, kterému se podařilo pořídit snímek elektromobilu Tesla Roadster na oběžné dráze.

Přibližně před měsícem vystartovala z floridského Mysu Canaveral nejsilnější raketa současnosti Falcon Heavy od společnosti SpaceX, která s sebou na oběžnou dráhu vynesla elektromobil Tesla Roadster. Pro Elona Muska, majitele raketové společnosti i známé automobilky, se jednalo o mimořádný úspěch, v souvislosti s vynesením vozu do vesmíru má však v těchto dnech důvod k oslavám i český astronom Martin Mašek.

 

Tomu se totiž teslu podařilo pár dnů po startu rakety vyfotit, a to díky speciálnímu robotickému dalekohledu FRAM (Fotometrický Robotický Atmosferický Monitor), který je provozován Fyzikálním ústavem Akademie věd ČR a jehož hlavním úkolem je sledovat stav zemské atmosféry nad Observatoří Pierra Augera.

 

Výsledný snímek pak dostal výstižný název Tesla mezi hvězdami a před několika málo dny dokonce obdržel čestný titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018„Když si uvědomíme, co je ta pohybující se černá tečka mezi hvězdami, pocítíme příjemné vzrušení a husí kůži. Je to další krásný Martinův úlovek, je to inspirace a povzbuzení i pro další astrofotografii,“ píše se v oficiální tiskové zprávě

 

Statický obrázek, který ukazuje slavný elektromobil mezi hvězdami

Český astronom vyfotil teslu ve vesmíru. Unikátní snímek elektromobilu na oběžné dráze nyní dokonce získal ocenění

 

V době pořízení unikátního snímku se elektromobil Tesla Roadster zrovna nacházel v jižní části souhvězdí Hydra ve vzdálenosti 1 056 400 kilometrů od naší planety. Martin Mašek pro Refresher upřesnil, že tesla se v tu chvíli již nacházela na oběžné dráze kolem Slunce a na své vesmírné pouti se postupně vzdalovala od Země. Nejvzdálenější bod dráhy se přitom nachází až za dráhou Marsu. 

 

„Z podrobné analýzy světelné křivky se Martinu Maškovi podařilo určit i přesnou periodu změn jasnosti způsobenou rotací na 4 minuty 45 sekund,“ uvádí dále zpráva. Autor se tak může pochlubit skutečně jedinečným úlovkem.

 

Níže si můžete prohlédnout celou animaci, která zobrazuje pohyb Muskova elekromobilu po oběžné dráze. Tu autor sestavil z celkem 50 snímků (50 × 60 sekund) a při pozorném sledování si můžete povšimnout i zmíněné měnící se jasnosti tělesa, která je způsobena právě rotací elektromobilu. Výsledné video pak autor nahrál na server Vimeo a podívat se na něj můžete přímo zde:

 

  

Takto vypadá robotický dalekohled FRAM provozovaný Fyzikálním ústavem Akademie věd ČR, který astronom Martin Mašek použil při zachycení tesly putující po orbitu

Český astronom vyfotil teslu ve vesmíru. Unikátní snímek elektromobilu na oběžné dráze nyní dokonce získal ocenění

Zdroj: astro.czFoto: Martin Mašek/Fyzikální ústav Akademie věd ČR Tagy: vesmír, tesla, Martin Mašek, snímek, hvězdy
Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse1 komentář
Diskuse je jen pro přihlášené
1 komentář
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Hahane11. březen 2018, 9:51

ja nemam prijemne vzrusenie, ale len pocit, ze sa tam nachadza zbytocna kopa šrotu. ale to asi bude len mojim pesimizmom.

0 Odpovědět · Nahlásit
Nejčtenější