Naše soukromí na internetu nikdy nebylo a ani není v bezpečí, a to i když nemáš účet na Facebooku. Sociální gigant však tvrdí, že je to pro zlepšení služeb.
Facebook čelil (a stále čelí) v posledních týdnech velkému nátlaku lidí a také amerického kongresu. Na povrch vyplula opravdu smutná fakta o tom, co všechno o nás největší sociální síť ví a co je horší – jak s těmito daty pracuje. Na výslechu Marka Zuckerberga se mimo jiné zmínil i tzv. ShadowProfile. Díky němu jsou schopni sbírat data o lidech, kteří nepoužívají a ani nikdy předtím nepoužívali Facebook. Ve svém blogu to potvrdil produktový ředitel David Baser. Snaží se totiž lidem objasnit to, o čem dosud ani netušili. Jak to vlastně funguje?
Nejčastěji se k tobě Facebook dostane pomocí tvého známého. Pokud kamarád sdílí svůj seznam kontaktů a tvé číslo je mezi nimi, umí si zjistit adresu, telefonní číslo, e-mailovou adresu a také ví, že se s dotyčným znáš. Potom tě může kamarád označit na fotce nebo napsat status v souvislosti s tebou a Facebook má další info do kolekce.
Existuje však i jiný způsob, jak se k tvé aktivitě webový gigant může dostat. Facebookové konto nebo provázanost mezi jinými stránkami lze vidět skoro všude. Díky vývojáři uloženému kódu může prohlížeč poslat Facebooku informace, jako jakou stránku prohlížíte a také datum i čas návštěvy, Na základě těchto dat ti Facebook vygeneruje unikátní cookies k tvé identifikaci. Při získávání dat je nápomocná i služba Facebook Analytics a ta umožňuje vývojářům sledovat, co přesně na stránce děláš.
Podle Facebooku zaznamenávají tyto informace, aby mohli zlepšovat jejich produkty. Pravda je však taková, že díky sbírání informací od nic netušícího anonymního uživatele bez facebookového účtu mu mohou nabízet relevantní reklamy i na cizích webech a v aplikacích. Podle jeho IP adresy totiž ví, jaké jsou asi jeho zájmy.