Až 1000 euro budou muset směnárníci vrátit člověku, který si transakci rozmyslí.
„Podvodné“ směnárny, které si účtují i 30% provize, příp. nabízí nevýhodný kurz při „0% provizi“ to budou mít v budoucnu těžší. Do konce května bude totiž vládě předložen návrh na novelu zákona, který zvýší pravomoc zákazníka. Kurzy jsou často v takovýchto pobočkách mnohem vyšší, než jak je určuje ČNB.
Směnárny, zejména ty v centru Prahy, zneužívají nevědomosti turistů. Ti často nemají přehled o českém kurzu a chtějí mít nepříjemnou směnu peněz rychle za sebou. Problém se ale netýká jenom cizinců, v některých případech se mohly dotýkat i Čechů, kteří si např. před odletem z pražského letiště chtěli v metropoli směnit peníze, ale předem si nespočítali, kolik mají dostat a na nevýhodný obchod naletěli.
O tom, že byli podvedeni, se tito lidé dovídají až po transakci, mimo směnárnu. Ovšem to už protřelí obchodníci krčí rameny, ohrazují se svými podmínkami obchodu a na vrácení peněz zpětně nepřistoupí. České směnárny jsou tímto problémem natolik známé, že dokonce zahraniční turisté na ně sami upozorňují a někdy aktivně odhání od takových poboček další potenciální oběti. Podobně fungující směnárny poškozují jméno Prahy a České republiky ve světě. Tento problém by se ale měl konečně změnit.
Nově by totiž mohl nespokojený zákazník do dvou hodin transakci zrušit a rozměněné peníze až to výše 1000 eur požadovat zpět. Novela zákona by také zakazovala směnárnám požadovat provizi – což jim však nebrání dát nižší kurz a na peníze si tak přijít tímto způsobem. Podoba kurzovního lístku však má být přehlednější a zakazuje používat pojmy jako VIP kurz, které zákazníky častokrát jen mátly.
Problém se směnárnami existuje v Praze už od 90. let a podobně spolu s podvodnými taxikáři a matrjoškami v historickém centru tvoří svatou trojici největších turistických problémů na území tohoto města. Na směnárny s podivným kurzem poprvé pořádně upozornil Janek Rubeš. Ten se svým pořadem Praha vs. prachy zkoumal podvody v centru metropole a díky virálnosti jeho videí se o nich začalo jednat i veřejně.