Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 24. 9. 2020 svátek má Jaromír, Jaromíra

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Hudba - Slovensko
32
Viktor Kniš
3. červenec 2018, 10:30
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

TOP 10: Nejlepší česká a slovenská rapová alba roku 2018

Českých a slovenských alb vyšlo v posledních měsících dost na to, abychom připravili žebříček těch nejlepších.

Viktor Kniš
3. červenec 2018, 10:30
TOP 10: Nejlepší česká a slovenská rapová alba roku 2018
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
32
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Žebříčky alb jsme měli ve zvyku tvořit na konci kalendářního roku, protože pro české i slovenské rapery přicházely ještě před několika měsíci do úvahy jen dvě období – jedno před festivalovou sezónou a druhé před Vánoci. Jasné, našli se i odvážlivci, kteří vydali album v lednu nebo srpnu, ale získat si posluchače, bylo trochu náročnější. Nemluvě o prodejích.

 

Dnes jsme už v situaci, kdy jsou interpreti nuceni tvořit, aby se na ně nezapomnělo, resp. aby je kolegové nestihli zastínit. Zároveň jsou interpreti, kteří prostě mají co říci o něco častěji, nebo si to alespoň myslí. Výsledkem je skutečnost, že i za první polovinu roku vyšlo několik desítek československých alb, což je pro nás dostatečný důvod k tomu, abychom připravili žebříček těch nejlepších.

 

Podobně jako v případě nejlepších českých a slovenských skladeb, resp. videoklipů, i v tomto případě platí, že jde o náš subjektivní názor. Ten svůj nám klidně zanech v komentářích.

 


 

10. Matys – Martin

 

O Matysovi jsme psali ještě v dobách vzniku našeho portálu a existence seskupení Slow Flow. Má za sebou náročnou cestu, kterou doprovázelo několik neúspěšných projektů s různými producenty a ve skutečnosti se hudebně na sto procent našel až tehdy, když začal intenzivně spolupracovat s Ideou z Ty Nikdy. Dnes je již plnohodnotnou součástí labelu a konečně má za sebou debutové album s názvem Martin, na kterém potvrdil, proč ho mají fanoušci rádi.

 

Projekt charakterizuje především upřímnost způsobující husí kůži, vždy přesvědčivý projev, který znásobují úderné beaty a precizní selekce témat. Matys se nebojí říci vše na pravou míru a také rap o rapu, resp. rap o něm vyznívá v konečném důsledku úplně jinak.

 

TOP 10: Nejlepší česká a slovenská rapová alba roku 2018

 

9. James Cole – Stanley Kuffenheim

 

Snad už nemusíme řešit, zda je James Cole kvalitním raperem. Jako jeden z mála Čechů z nejstarší školy dokáže stále podávat vyrovnané výkony, ale v minulosti jsme měli problém pochopit jeho alternativnější přístup k hudbě, od kterého však velmi rychle upustil. Stanley Kuffenheim je do velké míry úspěšným pokusem dokázat fanouškům, že člen Supercrooo stále ví, co dělá a nedělá mu problém dát dohromady tvrdé a drzé album.

 

Nechybí nadhled, vtip, metafory a i když si někdy posluchač nemusí být jistý, co chtěl autor říci, Coleova lyrická genialita se stále nevytratila.

 

TOP 10: Nejlepší česká a slovenská rapová alba roku 2018

 

8. Momo – Wlk 

 

Momo je jedním z mála československých interpretů, který má ve zvyku vydat sólové album prakticky každý rok. Pár dní po vydání zatím nejnovějšího počinu WLK dokonce na svůj Instagram napsal, že už teď má plány na prosincové album. Důvodů může být hned několik a jedním je i skutečnost, že kvůli svým negativním vztahům se zbytkem scény nedostává prostor pro spolupráci v rámci singlů. Pro fanoušky má i tato skutečnost pár výhod a Momo o ty loajální určitě nouzi nemá.

 

Wlk je ve srovnání s minulostí výrazně melodičtější, Momo si se skladbami podstatně více hraje a zkouší ohýbat i hudby, které by si před několika lety určitě nevybral. Opět nechybí alespoň trochu kontroverze spojené s trackem Bol som to Ja, což však bereme všemi deseti. A posluchači si možná uvědomí, že vztahy na slovenské rapové scéně nejsou ideální, i když to tak možná na první pohled vypadá.

 

TOP 10: Nejlepší česká a slovenská rapová alba roku 2018 

7. Maniak – Husky

 

Nejmladší člen Bigg Boss labelu se do povědomí širokého publika dostal v minulém roce, kdy jednou skladbou vyřešil rozbíhající se velký beef mezi Hugo Toxxxem a členy PSH. Od té doby fanoušci pozorně sledovali jeho další kroky a když vyšel videosingl Husky, věděli jsme, že s brněnským bláznem s ruskými kořeny ještě budeme muset počítat. Projekt se stejnojmenným názvem je konečně venku a místo v tomto žebříčku si určitě zaslouží.

 

Maniak má vlastní signifikantní projev a nikdo mu nemůže upřít technickou a lyrickou zdatnost, která se nese každou skladbou. Většina věcí má koncertní charakter, ale důvod pochopíš až tehdy, když přijdeš na jeho show. Maniak je přesně ten typ interpreta, který si může dovolit stage dive už po třech minutách, a pokud máš při poslechu Huskyho chuť skákat i doma, tak to není náhodou. Energie, kterou dokáže vložit do tvorby, je totiž nenapodobitelná.

 

TOP 10: Nejlepší česká a slovenská rapová alba roku 2018

 

6. Strapo – 13. Poschodie

 

 

Strapovo 13. Poschodie bylo pro nás velmi příjemným překvapením hned z několika důvodů. Pochválit musíme celý nápad kolem názvu alba, uzavřenou listening party na třináctém patře, vizuální stránku a samozřejmě samotné hudební zpracování. Výběr témat je v tomto případě zcela pochopitelný a kritika směřována na správná místa není nikdy na škodu. Zároveň je z textů cítit dospělost a možná i jakési smíření, že raper nemá moc věci skutečně měnit, maximálně se může pokusit ukázat fanouškům pravdu a opřít se o fakta.

 

Pochválit musíme Strapovo odhodlání mírně vybočit ze zažitých schémat. Dočkali jsme se experimentů s hlasem, hostů i selekce hudeb a v konečném důsledku zanechává 13. Poschodie na posluchači dojem, že poslouchá současné album.

 

TOP 10: Nejlepší česká a slovenská rapová alba roku 2018

 

5. Nerieš – Animal

 

První článek o Nerieš jsme napsali v době, kdy vyšlo album Minimal. Dnes již víme, že šlo o poslední pokus před tím, než to kluci navždy zabalí. Naštěstí však vše dobře dopadlo a my jsme o víkendu byli svědky jejich obrovského koncertu na festivalu Hip Hop Žije, který byl i pro nás velkým zadostiučiněním. V rámci show samozřejmě zazněly i věci z nového počinu Animal, kterému by někteří mohli vytknout minutáž. Vše ostatní je již naštěstí v naprostém pořádku a posluchači dostali přesně to, co Gabryell a Maťo Straka kvalitativně slibovali ve videosinglech.

 

Animal hraje skvěle díky jednomu z nejlepších hudebních inženýrů na Slovensku. Nálady se střídají častěji než témata, ale rozmanitost mu přesto upřít nemůžeme. Dominují zvučné refrény úzce související s citem pro hity, takže v tomto případě záleží na posluchači, v jakém rozpoložení si Animal pustí.

 

 

 

 

TOP 10: Nejlepší česká a slovenská rapová alba roku 2018

 

4. Jofre – 92101

 

Ačkoli spojení nedoceněný interpret používáme jen velmi neradi a s největší pravděpodobností ho už nikdy opakovat nebudeme, právě piešťanský Jofre by si bezpochyby zasloužil více pozornosti. Jasné, vždy je to i chyba nebo spíše nedostatečná iniciativa umělce, protože se o pozornost neuchází dostatečným způsobem, ale výsledek je stejný – dílo se nedostane ani k těm potenciálním fanouškům, kteří by si ho možná rádi opakovaně vyslechli. A přesně takto vnímáme i 92101 z Jofreho dílny.

 

Jan Lednický je dokonce mistrem Slovenska ve hře na klavír a své schopnosti nezapomněl předvést ani na debutovém sólu. Jako celku mu vlastně ani nemáme po hudební stránce co vytknout a nejlepší bude, když si ho poslechneš sám. Jofre se totiž vždy od zbytku kolegů distancoval a je důležité pochopit, proč je tomu tak.

 

TOP 10: Nejlepší česká a slovenská rapová alba roku 2018

 

3. Specialbeatz – Barter

 

V minulosti byla producentské alba standardem v podání několika kvalitních beatmakerů, kteří si tímto způsobem zaručili zvýšení povědomí o svém jménu. Pravdou totiž zůstává, že hudební producent stojí ve stínu interpreta, i když mnohdy je poměr odvedené práce nesrovnatelný. Dát dohromady něco podobného v dnešní době již znamená něco úplně jiného a dostat na skladby nejlepší interprety je pomalu nemožné. A to hned z několika důvodů.

 

Dvorní Pil Cho DJ přesto odvedl skvělou práci a do svých hudeb dosadil několik prestižních jmen jako Ego či Separ, ale nás potěšili i Viktor Sheen, Otis, Pil C nebo Tesla se Smackem. V tomto případě nedokážeme hodnotit komplexnost ani témata, ale Special odvedl při manageování kus poctivé práce a výsledek je hodný třetího místa.

 

TOP 10: Nejlepší česká a slovenská rapová alba roku 2018

 

2. Nik Tendo – 7

 

Nik Tendo je pravděpodobně největším překvapením v tomto žebříčku, a to i pro nás. Jeho první oficiální sólové album s názvem 7 vyšlo jen před několika dny a poslouchá se lépe než většina jeho předešlých singlů. Že se máme na co těšit jsme tušili už při vydání ukázky Hvězdy s Calinem, ale u této skladby seznam těch kvalitních ani náhodou nekončí. Gold Cigo minimálně pro mě konečně vystoupil z Yzomandiasova stínu a stává se z něj jeho přímý konkurent. I když samozřejmě v tom pozitivním smyslu.

 

Je slyšet, že člen Milion Plus chce dělat rap v Česku podobně, jak se dělá v zahraničí a možná ještě o něco poctivěji. I když jsme původně očekávali větší snahu dělat bangery, Nik Tendo příjemně překvapil ideálním poměrem dospělejších tracků, ve kterých nám chtěl povědět například o své bývalé nebo nekonečném příběhu se skvělým beatem. Potěšil i selekcí hostů, a pokud tě máme o některém z alb z tohoto žebříčku přesvědčovat, tak je to určete toto.

 

TOP 10: Nejlepší česká a slovenská rapová alba roku 2018

 

1. Yzomandias – Sbohem Roxano

 

Yzomandias zažívá dlouhodobě nejlepší období své kariéry a je fascinující sledovat, že má jeho úspěch stále stoupající tendenci. I když jsme se původně báli, že se nedokáže u nového alba udržet nohama na zemi, vše dopadlo nad očekávání a náš kritický pohled se dozvíš z této rozsáhlé videorecenze. Logic z ní byl sice smutný a dal to patřičně vědět na svém Instagramu, ale je pravda, že recenze od fanouška vypadá trochu jinak. Bude zajímavé sledovat, kam budou směřovat jeho kroky a co všechno má ještě v plánu, ale akutálně ho čeká celá řada koncertů na festivalech a v klubech.

 

TOP 10: Nejlepší česká a slovenská rapová alba roku 2018

Ktorý český alebo slovenský rapový album prvej polovice roka 2018 sa ti páčil najviac?
10. Matys - Martin
204 hlasů
9. James Cole - Stanley Kuffenheim
113 hlasů
8. Momo - Wlk
844 hlasů
7. Maniak - Husky
108 hlasů
6. Strapo - 13. Poschodie
664 hlasů
5. Nerieš - Animal
469 hlasů
4. Jofre - 92101
118 hlasů
3. Special Beatz - Barter
202 hlasů
2. Nik Tendo - 7
276 hlasů
1. Yzomandias - Sbohem Roxano
837 hlasů
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
55
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.