Konzumace ryb dosáhla svého vrcholu. Je rekordně vysoká.
Ekologické smýšlení se zdá být stále důležitější. Jak totiž vyplývá z výzkumu WorldFish a Organizace OSN (oddělení pro výživu a zemědělství FAO), ukázalo se, že světové oceány tíží kromě plastů i jiný problém.
Třetina oceánů je totiž nadměrně využívána a spotřeba ryb je vyšší než kdy jindy. Už nyní je neudržitelná a pokud se nesníží, může dojít k závažnému problému.
„Mořské zdroje podléhají v současnosti velmi vysokému tlaku. Potřebujeme od vlády závazek, že udělají všechno pro to, aby se zlepšil stav rybolovu,“ uvedl Manuel Barange, ředitel oddělení FAO pro rybolov a akvakulturu. Ryby by podle něj mohla do budoucna dovážet Afrika. Právě na tomto kontinentu je velký potenciál k lovu, ale jejich rozšíření bude podmíněno finanční podporou a investicemi.
Chov ryb je nejvíce se rozvíjející zemědělské odvětví za posledních 40 let. Úlovky z oceánů se však snižují, a proto se stále více zemí obrací na rybí farmy. Např. Alžírsko apeluje na farmáře v oblasti Sahary a láká je na vyšší výdělky. To ale může přinést i negativní důsledky: do volné přírody můžou být vpouštěny nemocné ryby, což může to poškodit životní prostředí. Podle Barange je proto potřeba mít podchycené regulace, zákony a kontrolu této činnosti už v jejím zárodku.
Podíl rybí populace lovené neudržitelně se zvyšuje a jejich samotná spotřeba dosáhla v posledních třech letech svého maxima. Může za to trend stravování se zdravě a lehce. Podle výzkumu ryby tvoří téměř 20 procent v příjmu živočišných bílkovin u 3,2 miliardy lidí.
Podíl rybí populace lovené neudržitelně | |
rok 1974 | 10 procent |
rok 2013 | 31,4 procent |
rok 2015 | 33,1 procent |
Vedoucí výzkumného programu, Shakuntala Thilsted z organizace WorldFish, navrhuje, že klíčem k lepší udržitelnosti je využívání částí ryb, které se běžně vyhazují a nadále nijak nedistribuují. „Rybí hlavy, kosti a podobné části jsou důležitou součástí ryby. Proč se je nesnažíme nějak inovativně využít, aby se proměnily ve výživné a chutné jídlo?“ řekla. Takovýto odpad podle ní tvoří i 35 procent celkového rybího úlovku.